'Bankalar eski kârlarını çok arayacak'

  • Giriş : 20.01.2009 / 12:22:00

Türkiye Halk Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Türk bankacılık sektörünün 2008'den sonra 2009'da da son yıllardaki yüksek karları bulamayacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Aydın, ''Şu an 2009'un ikinci yarısıyla ilgili pozitif gelişmeleri satın alıyoruz'' dedi.

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Aydın, Türk bankalarının 2002'den sonra ciddi anlamda paralar kazanmaya başladığını, bu durumun 2007 sonunda en yüksek noktaya çıktığını belirtti. Ancak 2008 yılında bankacılık sektöründeki karlarda bir azalma başladığını kaydeden Aydın, şunları söyledi:

''Reel sektördeki daralma, ülkedeki büyümenin düşmesi, aşağı yöne doğru olması, elbette bizi etkileyecektir. 2007 sonu itibariyle bankacılık sektöründe bulduğumuz karlılığı 2008 yılında göremeyeceğimizi, bu durumun 2009'da da devam edeceğini düşünüyoruz. 2008'den sonra 2009'da da bu karları bulamayacağız. Ama bir şeyin altını çiziyorum. Türk bankacılık sektörünün güçlü olması, küresel kredi krizinin daha yumuşak geçmesini sağlayan en önemli unsurdur.''

Aydın, bankacılık sektörünün ne zaman rahatlayacağı konusunda değerlendirmede bulunurken de, tüm dünyada bir küresel kriz yaşandığına dikkati çekti ve ''Bu yerel kriz olsa, (Türkiye'de şunlar şunlar şöyle olsa bu iş düzelir) diyebiliriz. Ama problem küresel. Bizdeki düzelme yetmiyor veya X ülkesindeki düzelme yetmiyor. Birbirlerimizi olumlu yönde tetiklememiz gerekiyor. Biz 2009'un 2. yarısından itibaren pozitif gelişmeleri satın alıyoruz. Çalışmalarımızı, hazırlıklarımızı da buna göre yapıyoruz'' diye konuştu.

-KRİZDE NE YAPMALI?-

Halk Bankası Genel Müdürü Aydın, küresel krizin ekonomiye etkilerinin hafifletilmesi için de işletmelere şu önerilerde bulundu:

''Geliri artıramıyorsanız, yapacağınız tek şey giderleri kısmaktır. Operasyonel giderler konusunda son derece hassas davranmalıyız. Varsa işletme dışı gayrimenkuller aktife yönlendirilmeli, getirisi olmayan yatırımları tasfiye edilmeli. Maalesef zaman zaman biz de görüyoruz. Getirisi olmayan yerlere yatırımı bizim insanımız seviyor. Bunları nakit döngüsü daraldığında da paraya çevirmek istiyor. Ama o zaman da istediği kıymeti bulamadığı için (Efendim, istediğim kıymeti bulamadım. Bende şimdi çevirmek istemiyorum) diyor. Onun için öz kaynak, yabancı kaynak kullanımı bütün işletmelerde son derece önemli. Burada hassasiyetle durmak lazım.

Türkiye'de tasarruflar kıttır. Asli sorun da zaten tasarrufların yetersizliği. Ülkenin genel problemi de bu. Biz de, o yüzden yurt dışından kaynak akışı olduğunda daha hızlı büyüyebilen bir ülkeyiz. KOBİ'ler veya ticari işletmeler ya da kurumsal işletmeler, likiditenin bol olduğu dönemlerde daha iyi çalışıyorlar. Likidite daraldığında sıkıntı yaşıyorlar.''

-KOBİ'LERE DESTEK-

KOBİ'ler için şu anda en büyük sıkıntının işletme kredileri olduğunu kaydeden Aydın, kısa vadeli işletme kredileriyle KOBİ'lerin dönemeyeceğini söyledi.

Küçük ve orta boy işletmeler için ödemesiz dönemi içeren, orta ve uzun vadeli işletme kredilerine gereksinim olduğunu belirten Aydın, şöyle devam etti:

''Bu dönem KOBİ'ler için en iyi çözüm, ödemesiz dönemi de içeren ve Türk bankacılık sektöründe orta hatta uzun vade diye adlandırılabilecek işletme kredileri kullandırmaktır. Halk Bankası bu konudaki liderliğini devam ettirmektedir. Yurt dışından ciddi anlamda kaynak bulduk. 260 milyon avro kaynağımız var. Yaklaşık 300 milyon avro yeni kaynak da gelmek üzere. ECO Bank'tan da 15 milyon avro kaynak temin edildi. Bu kaynakları işletme sermayesi sıkıntısı içine girmiş firmalara 4 yıla kadar yabancı para cinsinden kredi kullandırmaya hazırız.''

-1.500 FİRMANIN KREDİLERİ YENİDEN YAPILANDIRILDI-

Genel Müdür Aydın, Halk Bankasının durumunu değerlendirirken de, bankasının son derece kaliteli bir aktife sahip olduğunu, sermaye yeterlilik rasyosunun yüksek, likiditesinin de son derece iyi durumda bulunduğunu bildirdi.

''Böyle bir krizde Halk Bankası kendisini son derece güçlü hissediyor'' diyen Aydın, bu durumun Halk Bankasının elini güçlendirdiğini ifade etti.

Bugün itibariyle Halk Bankasının geriye çağırdığı tek bir kredi bulunmadığını da belirten Aydın, şunları söyledi:

''Hatta vadesi geldiği halde kredi ödeme güçlüğüne giren, ana para veya faiz ödemelerinde güçlüğe giren ama tezgahı açık, üretime devam eden, vade uzamasından kaynaklanan sorunlar nedeniyle likidite dar boğazına girmiş firmaların kredilerini de yeniden yapılandırdık. Türkiye çapında 1.500 firmayla bu tarz bir yapılandırma yaptık. Yarın bu sayı daha yukarı noktalara gelir.

Banka olarak buradaki politikamız şu. Dükkanı açık, fabrikası çalışan, (Ben borcumun arkasındayım) diyenlerin, vadesi geçmiş, faiz ödemelerinde aksama olsa bile, biz onların kredilerini yeniden yapılandırıyoruz. Bu, firmaların sicilinin bozulmaması demektir. Ciddi bir gayret içindeyiz. Tabi bunları yapabilmek için sizin de güçlü olmanız lazım. Halk Bankası, Türk bankacılık sisteminin önemli oyuncularından biri. Dünyada başlayan küresel kredi krizin bu ülkede daha yumuşak geçişini temin hususunda da üzerine düşeni yerine getiriyor.''

-VATANDAŞA KREDİ KARTI UYARISI-

Halk Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, kredi kartı borcunu ödeyemeyenlerin sayısındaki artışla ilgili bir soru üzerine de, insanların gelirleriyle orantılı harcama yapması gerektiğine işaret etti.

Bunun tüccar, sanayici, esnaf, ücretli ve diğer kesimler için de, kredi kartları için de geçerli olduğunu kaydeden Aydın, bu konuda da şu değerlendirmede bulundu:

''Nihayetinde hepimizin gelir ve gider dengesini yapması gerekir. İnsanlar bunu yapmalı. Özel hayatımızda buna dikkat etmeliyiz. Buna herkesin riayet etmesi lazım. Dünyanın her yerinde de bu böyledir.

Biz, kredi kartlarında sektörün önde gelen oyuncularından biri değiliz. Dolayısıyla Halkbank'taki kredi kartlarının durumunun, sektörün tamamını yansıtması söz konusu değil. 1 yıl önce Advantage markası ile stratejik ortaklık yaptık. O ortaklıktan sonra biz kredi kartları konusunda pazar payları elde ettik. Şu anda 1 milyon kişinin üstünde bizim kredi kartımız var. Cirolarımız da hergün artıyor. Dolayısıyla bizim pastadan aldığımız pay ile sorunlu kredi kartı oranımız o derece düşük.

Bu arada vatandaşlar, kredi kartı alırken ve kullanırken, bankaların hangi faiz oranlarını uyguladığını, ne gibi kolaylıklar sağladığını, kart ücretlerinin ne olduğu hususunu kartı almadan önce düşünsün. Yani çok farklı faiz uygulayan bankalar var. Dolayısıyla vatandaş, o bankalardan kendisine en uygun olanını seçmeli. Hemen hemen piyasadaki bütün kredi kartları, birbirlerine benzer fonksiyonlar icra edebiliyorlar. Eskiden bu yoktu. Tüketiciler bunu kullanırken basiretli davranmalarını salık veririz.''

-HALKBANK ÖZELLEŞTİRMESİ-

Aydın, bir başka soru üzerine Halk Bankasının yüzde 24,98'lik bölümü halka arz yoluyla özelleştirildiğini de hatırlatarak, bu süreçle ilgili yeni bir ÖYK kararı bulunmadığını belirtti. Aydın, ''Karar yok diye (Bu yapılmıyor, kaldı, yapılmayacak) değerlendirmesi de yanlış. Bugün için, kısa vadede yapılacak uygulamalara dönük bir ÖYK kararı yok. Bu konudaki karar ÖYK'nındır'' açıklamasında bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*