Bankalar hangi taleplerinden vazgeçti?

Bankalar hangi taleplerinden vazgeçti?.23681
  • Giriş : 04.12.2008 / 10:04:00

Birkaç ay önce mevduat garantisinin yüzde 100'e yükseltilmesi konusunda hükümete yoğun baskı uygulayan bankalar şimdi çark etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mevduata yüzde 100 güvence olmaması konusunda bankalar hükümete destek verdi. Bankalar 'prim yükümüz artar' diyerek tam garanti ısrarından vazgeçti

Küresel krizle birlikte gündeme gelen, mevduat üzerindeki garantinin artırılmasına ilişkin çalışmalarda, prim sıkıntısı yaşandığı ortaya çıktı. Bankalar Yasası'na göre, mevduat üzerindeki garantinin artırılması halinde, bankaların mevduat sigorta fonuna ödeyecekleri prim tutarlarının da artırılması gerektiği belirlendi. Hesaplamaya göre, mevduat üzerindeki garantinin yüzde 100'e çıkarılması halinde, bankaların ödeyecekleri prim tutarı 3 kat artacak. Hesaplamalara göre, 2007 yılı prim oranları dikkate alındığında mevduata yüzde 100 garanti getirilmesi halinde, bankalara yaklaşık 1 milyar YTL daha ek prim yükü gelecek.

PRİMLER NE KADAR ARTACAK?

Mevduat primleri halen Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından üçer aylık dönemler halinde tahsil ediliyor. Bankaların mevduat karşılığında ödediği primler ise, mevduatların türüne ve bankaların rasyolarına göre değişiyor. TMSF'nin son olarak yayınladığı mevduat sigorta primlerine ilişkin tebliğe göre, 1 Ocak 2009 tarihinden itibaren, bankalar mevduatlar üzerinden on binde 11 ve on binde 19 arasında sigorta primi ödeyecek. Eğer, mevduat üzerindeki garantinin kapsamı yüzde 100'e çıkarılırsa, bu oranlar on binde 33 ile on binde 57'ye yükselecek.

Bankalar, TMSF'ye 2007 yılında toplam 567 milyon YTL sigorta primi ödedi. 2007 prim oranları dikkate alınarak yapılan hesaplamaya göre, mevduata tam garanti getirilmesi halinde, bankaların ödeyeceği toplam prim tutarı 1.5 milyar YTL'yi geçecek. Bu da geçtiğimiz yılın rakamları ile en az 1 milyar YTL ek yük getirecek. Ayrıca TMSF yetkilileri, 2008 yılı rakamları dikkate alındığında, bankaların sigorta primleri nedeniyle katlanmak zorunda kalacağı artışın, 1 milyar YTL'nin üzerinde olacağını bildirdiler.

ORTAK NOKTA ARAYIŞI SÜRÜYOR

Mevduat üzerindeki garantinin artırılmasını isteyen bankaların ise, prim yükünün artması nedeniyle, mevduat üzerindeki garanti konusundaki ısrarlarından vazgeçtiği öğrenildi. Bazı bankaların ise prim oranlarındaki artışla birlikte ortaya çıkacak yükün, devlet tarafından üstlenilmesini talep ettiği öğrenildi. Ekonomi yönetiminin ise, prim yükünün devlet tarafından karşılanmasına ilişkin talepleri sıcak bakmadığı kaydedildi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) ve TMSF'nin, mevduat sigorta primleri konusundaki görüşmeleri halen devam ediyor. Görüşmelerde primler konusunda bir orta nokta bulunması amaçlanıyor.

Prim 3.7 milyara ulaştı

Mevduat sigorta primleri, mevduatların güvence parası olarak biliniyor. Sadece banka operasyonlarında kullanılacak olan bu paraya dokunulmuyor. Geçmiş yıllarda yapılan batık banka operasyonları nedeniyle fon, eksi bakiyeye düşmüştü. Ancak son yıllarda prim tahsilatları ile fondaki kaynak 3.7 milyar dolara ulaştı.

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*