Bankalar kredi musluğunu yeniden açtı

Bankalar kredi musluğunu yeniden açtı.8371
  • Giriş : 26.12.2008 / 06:20:00
  • Güncelleme : 26.12.2008 / 00:11:47

Küresel krizin etkisini artırdığı son dönemde, bir çok kesim tarafından kredi vermemekle suçlanan bankalar...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Küresel krizin etkisini artırdığı son dönemde, bir çok kesim tarafından kredi vermemekle suçlanan bankalar, 2008'nin son haftasında kampanyaları hızlandırdı. İşte son açıklanan kredi paketleri:

Küresel krizin etkisini artırdığı son dönemde, başta Başbakan Tayyip Erdoğan olmak üzere, bir çok kesim tarafından kredi vermemekle suçlanan bankalar, 2008'nin son haftasında kampanyaları hızlandırdı.

Türkiye Finans, krizden olumsuz etkilenen KOBİ'ler ve bireysel müşteriler için 500 milyon YTL'lik kredi paketi hazırladı. 500 milyon YTL'lik kaynaktan konut, taşıt ve ihtiyaç kredisi kullanarak bireysel müşteriler de yararlanabilecek. Fortis, tarım söktörüne 18 aya kadar vade ile 5 milyon YTL kredi kullandıracağı açıklarken, Halkbank, yüzde 1,49'dan başlayan aylık faiz oranı ile Hayallerim 2009 kredisini müşterilerine sunuyor. Vakıfbank ise Özel Yeni Yıl Kredi kampanyası ile kefilsiz kredi kullandıracak. Şekerbank ise 5 milyon Euro tutarındaki krediyi öncelikli 49 ilde kullandıracak.

Türkiye Finans'tan 500 milyon YTL'lik kredi paketi

Türkiye Finans, dünya genelinde yaşanan krizden olumsuz etkilenen KOBİ'ler ve bireysel müşteriler için 500 milyon YTL'lik kredi paketi hazırladı. Türkiye Finans tarafından geçen hafta yapılan açıklamada, "Reel sektöre, reel destek" anlayışı ile hareket eden bankanın yılbaşına kadar kullandırmayı planladığı 500 milyon YTL'lik kaynaktan KOBİ'lerin yanı sıra konut, taşıt ve ihtiyaç kredisi kullanarak bireysel müşteriler de yararlanabilecek. Türkiye Finans Genel Müdürü Yunus Nacar, banka olarak her dönem KOBİ'lerin destekçisi olduklarını vurguladı.

Haftada 100 milyon YTL

Krizin etkilerinin hissedilmeye başlamasından bugüne kadar piyasalara her hafta ortalama 100 milyon YTL'lik kredi kullandırdıklarına dikkat çeken Nacar, bununla da yetirmediklerini ve son günlerde yaşanan likidite sorununa çözüm sunmak amacıyla yıl sonuna kadar 500 milyon YTL'lik bir kredi paketini daha reel sektörün kullanımına sunduklarını kaydetti. Nacar "Bu kredi ile firmaların yaşadıkları sorunları bir nebze olsun hafifletmeyi, işçi çıkarma gibi bizleri üzen haberlerin azalmasını, firmaların rahatça üretim yapabilecekleri bir ortamın oluşturulmasına destek olmayı ümit ediyoruz" dedi.
Kredi blok değil

Farklı sektörler için farklı paketler ve avantajlar hazırladıklarını ve bunu da reklam kampanyasıyla kamuoyuyla paylaştıklarını vurgulayan Nacar, "Burada KOBİ'lerimize açık bir davette bulunuyoruz. Bu kredi paketi ile piyasaya moral ve destek vermeyi amaçlıyoruz. Üretime devam eden Türkiye'nin önü açık olacaktır" dedi. 500 milyon YTL'lik kredinin blok olarak değil ihtiyaç duyan KOBİ'lere parça parça kullandırılacağını ifade eden Nacar, bu yöntem ile çok daha fazla firmaya destek olmayı amaçladıklarını vurguladı. Krediden faydalanmak isteyen KOBİ ve bireysel müşteriler Türkiye genelindeki 170 Türkiye Finans şubesinden bilgi alıp başvuruda bulunabilecek.

Denizbank krizli iki ayda 1.1 milyar YTL kredi verdi

Denizbank, 2008'in ilk 11 ayında kullandırdığı 5 milyar 200 milyon YTL'lik kredinin 1.1 milyar YTL'lik bölümünü, kriz başlangıcından sonra eylül-kasım döneminde verdi.

Denizbank Finansal Hizmetler Grubu Başkanı Hakan Ateş, Denizbank'ın 2008'in ilk 11 ayında kullandırdığı 5 milyar 200 milyon YTL'lik kredinin 1.1 milyar YTL'lik bölümünün, kriz başlangıcından sonra eylül-kasım döneminde verildiğini söyledi. İlk 11 ayda kullandırılan 2 milyar YTL'lik işletme kredisinin 378 milyon YTL'lik bölümünün ve 1 milyar YTL'lik tarım kredisinin de 325 milyon YTL'lik kısmının kriz sonrasında sağlandığını belirten Ateş, bireysel kredilerde de kriz sonrası 408 milyon YTL'lik kredi verildiğini söyledi. Ateş, DenizBank'ın, Dexia'nın grup kârlılığı içindeki payının, 2007 sonunda yüzde 8,9 iken, üçüncü çeyreğinde yüzde 33'ün üzerine çıktığını kaydetti.

Eleman çıkarmayacağız

Dünyanın karşı karşıya kaldığı bu "afet" karşısında kendilerinin de, kredi verirken her türlü tedbiri aldıklarını belirten Ateş, sektörde en düşük problemli kredi oranına sahip bankalardan biri olduklarının altını çizdi. 30 Eylül 2009 tarihi itibariyle Denizbank'ta mevduatın krediye dönüş oranının yüzde 135 olduğuna dikkat çeken Ateş, bunun, ilk 10 banka arasındaki en yüksek oran olduğunu dile getirdi. Kriz yılında hedefleri tutturduklarını 2009'da da beklenen enflasyonun üzerinde büyüme hedeflediklerini ifade eden Ateş, "Bu yıla kadar olanlara göre daha az büyüme hedefi var. Bu tabii krizler ve kötü dönemler karşısında, risk alan her kurumun doğal refleksi. Önümüzdeki sene, işten toplu eleman çıkarma olmayacak" dedi.

Şekerbank'tan KOBİ'lere kredi desteği

Şekerbank, Avrupa Birliği Küçük İşletmeler Kredi Programı İkinci Aşamasında, KfW Entwicklungsbank ile çerçeve anlaşması yaptı. Konuyla ilgli bir açıklama yapan banka, anlaşma kapsamında 5 milyon Euro tutarında 4 yıl vadeli kredi teminine yönelik ek anlaşma imzaladığını duyurdu. Temin edilecek kredi kalkınmada öncelikli 49 ilde küçük işletmelerin finansmanında kullanılacak.

Şekerbank Genel Müdürü Meriç Uluşahin, KfW ile imzalanan ek anlaşma sayesinde esnafa, çiftçiye ve küçük işletmelere daha çok finansal kaynak sağlayacaklarını ifade etti. Bankalarının mikro ve küçük işletmelerin finansman ihtiyaçlarına yönelik çözüm üreterek, girişimi ve girişimciyi desteklediğini aktaran Uluşahin, şunları kaydetti: "Yüzde 62'si Anadolu'da bulunan 250 şubemiz ve 55 yıllık geçmişimizde müşterilerimizle kurduğumuz yakın ilişki sayesinde her zaman KOBİ'lerin, esnafın, çiftçinin yanında yer alıyoruz. Şubelerimiz aracılığı ile bankacılık hizmeti alamayanlara ulaşarak, uzmanlığımız ve deneyimimiz ile farklı ihtiyaçlara özel çözüm üretiyoruz."

Halkbank ve Vakıfbank'tan düşük faizli yeni yıl kredileri

Halkbank, yüzde 1,49'dan başlayan aylık faiz oranlı yeni yıl kredisi Hayallerim 2009'la ücretli çalışanlara Bireysel Krediler İşsizlik Sigortası ve Ferdi Kaza Sigortası emeklilere Ferdi Kaza Sigortası hediye edecek. Halkbank tarafından dün yapılan açıklamaya göre, piyasadaki en uygun koşullu yeniyıl kredisi olma özelliğini taşıdığı ifade edilen Hayallerim 2009 kredisi 12 ay vade ile 5 bin YTL'ye kadar kullandırılıyor. Açıklamada Hayallerim 2009 kredisinin aylık faiz oranının 3 bin YTL'ye kadar yüzde 1,49, 3 bin 1 ve 5 bin YTL aralığında ise yüzde 1,59 olduğu, ayrıca kredinin kefilsiz kullandırıldığı belirtildi.

Son başvuru 30 Ocak

Hayallerim 2009 kredisinin çok avantajlı koşullarla müşterilere sunulan bir yeniyıl hediyesi olduğunu belirten Halkbank Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Bilgehan Kuru, "Yeniyıla iyi bir başlangıç yapmak, müşterilerimizin bireysel ihtiyaçlarına en uygun çözümleri oluşturmak ve yeniyıl sevincini ikiye katlamak amacıyla Hayallerim 2009'u hizmete sunduk. Bu kredimizle müşterilerimizin hayallerinin gerçeğe dönüşmesine katkı sağlamayı amaçlıyoruz" dedi. Hayallerim 2009' dan faydalanmak isteyenler, 22 Aralık 2008-30 Ocak 2009 tarihleri arasında tüm Halkbank şubelerine başvuru yapabilecekler.

Halkbank'ın 2007 sonunda 18 milyar 121 milyon YTL olan toplam kredileri, bu yılın eylül sonu itibari ile yüzde 34,6'lık büyüme ile 24 milyar 397 milyon YTL'ye çıktı. Banka'nın kredilerden sağladığı faiz gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 41,8'lik artışla 2 milyar 672 milyon YTL'ye ulaştı. Bankanın net ücret ve komisyon gelirleri yüzde 35'lik artışla 281.3 milyon YTL'ye çıktı. Halkbank bı yılın dokuz aylık dönemini 911 milyon YTL net kârla tamamladı. Halkbankın aktif büyüklüğü 47.5 milyar YTL oldu.

Vakıfbank kefil istemiyor

Öte yandan Vakıfbank, Özel Yeni Yıl Kredi kampanyası düzenledi. Vakıfbank'tan dün yapılan açıklamada, yeni yıl kredisinde kefil ve hayat sigortası zorunluluğunun bulunmadığı belirtildi. Krediden yararlanmak isteyenlerin başvuru formu, kimlik belgesi, gelir belgesi ve adresi teyit eden belge ile Vakıfbank şubelerine başvurmaları gerektiği kaydedildi.

Fortis'ten tarım sektörüne dev destek

Fortis, finans sektöründe bir ilki gerçekleştirerek S.S. Tariş İncir Tarım Satış Kooperatifleri Birliği'ne 18 aya kadar vade ile 5 milyon YTL kredi kullandırdı. Krediye ilişkin protokol 23 Aralık'ta İzmir'de düzenlenen bir törenle imzalandı. Fortis Perakende Bankacılık Şube Satış Yönetimi'nden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Metin Karabiber, verdikleri desteğin tarım sektörünün her zaman yanında olduklarının bir göstergesi olduğunu söyledi.

Kredi, S.S. Tariş İncir Tarım Satış Kooperatifleri Birliği'ne bağlı 15 kooperatife Kredi Garanti Fonu (KGF) işbirliği ile kullandırılacak. Kredi tutarının % 80'inde KGF'nin kefaleti bulunuyor.

Fortis Genel Müdür Yardımcısı Metin Karabiber, ekonomik kriz döneminde sağladıkları desteğin, S.S. Tariş İncir Tarım Satış Kooperatifleri Birliği'ne üye kooperatiflerin önlerindeki engelleri aşmaları açısından büyük önem taşıdığını belirterek şunları söyledi:

“Tarım sektörünün, özellikle dünya ve ülke ekonomisinin içinden geçtiği bu zorlu dönemde desteklenmesi için örnek bir adım atmış olmaktan mutluluk duyuyoruz. S.S. Tariş İncir Tarım Satış Kooperatifleri Birliği'ne sağladığımız ve finans sektöründe bir ilk olan kredimiz, Birliğe bağlı kooperatiflerin günümüz ekonomik koşullarına karşı güçlü durmalarına önemli bir katkı sağlayacak. Büyük önem verdiğimiz tarım sektörüne, desteğimizi gelecekte de sürdüreceğiz.”

ROTAHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*