Bankalar kredi vermeye başlamalı

Bankalar kredi vermeye başlamalı.12370
  • Giriş : 19.01.2009 / 09:12:00

Obama'nın başdanışmanı bankaların yeniden kredi vermeye başlamasının gerektiğinin altını çizdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD'de pazartesi günü Başkan George W. Bush'tan görevi devralacak Barack Obama'nın baş danışmanı David Axelrod, Obama başkanlık koltuğunu devraldığında bankalar için ''güçlü bir mesajı'' olacağını bildirdi.

ABC televizyonun ''This Week'' programına katılan Axerold, ''sanırım onun (Obama) bankacılara güçlü bir mesajı olacak. Kredi akışının yeniden başlamasını görmek istiyoruz. Onların vergi ödeyenlerden aldıkları paraların üzerine oturmasını istemiyoruz'' dedi.

Obama'nın yemin törenini takip eden günlerde ekibinin, Sorunlu Varlıkları Kurtarma Programı'nın (TARP) yönetimini değerlendireceğini belirten Axerold, ''ilk olarak, ülkenin her yerindeki iş adamları ve ailelere kredi verilmeye başlanması gerekiyor. Bu ilk 350 milyar doların harcanmasında yapılmadı.

Ayrıca, paranın kullanımıyla ilgili daha fazla şeffaflığın sağlanması için programın yönetiminin değişmesine ihtiyaç bulunduğuna işaret eden Axerold, ''hiç kimse gerçekten size paranın nasıl harcandığını ve nereye gittiğini söyleyemez, bu konuyla ilgilenmeliyiz'' dedi.

Axerold, ''Paranın üst yöneticilere yapılan aşırı ödemelere ve temettülere gitmediğinden emin olmalıyız'' diye konuştu.

Obama yönetiminin ABD ekonomisindeki krizi frenlemeye kararlı olduğunu ifade eden Axerold, Obama'nın işsizliğin iki haneli rakamlara çıkmasını önlemek için gerekli stratejiyi uygulamak istediğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*