Bankalar-PTT kiracı kapma yarısında

Bankalar-PTT kiracı kapma yarısında.12757
  • Giriş : 02.11.2008 / 10:38:00

Kiranın banka yatırılması zorunlu hale gelince bankalar ve PTT, havale, hesap işletim ücreti almayarak kiracı kapma yarışına girdi. İşte müşteriye cazip teklifler:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İŞYERİ kiraları ile konutlarda 500 YTL ve üzerindeki kiralar için 1 Kasım'dan itibaren bankalar ya da posta işletmesi kanalıyla ödeme yapılması zorunluluğu getirilince bankalar kiracı kapma yarışına girdi. Milyonları bulan kira ödeme işleminin büyük bir pazar yaratacak olması nedeniyle en büyük payı almak isteyen bankalar değişik kolaylıklarla kiracıyı kendine çekmek istiyor.

Halkbank, İş Bankası, TEB, Şekerbank, ING Bank yarışa hızlı giren bankalar oldular. Yarışa katılan PTT Bank en çarpıcı kampanyayı başlattı.

Normalde 500 YTL ve üzerindeki havale ve EFT'ler için 10 YTL alan PTT, kira ödemesi söz konusuysa bu rakamı 1 YTL'ye düşürdü. Kira ödemeleri için talep ettikleri masrafı 10'da 1'e düşürdüklerini kaydeden PTT Genel Müdürü Osman Tural 'Kiracılar her ay fazla para ödemek zorunda kalmayacak' demişti.

PARA EKSİKSE TAMAMLIYORLAR

Bankalar, 3'üncü kişilerin hesabına yatırılan 500 YTL ve üzerindeki paralardan genellikle 25-26 YTL dolayında havale ücreti alıyor. İnternetten EFT'de 1 YTL, ATM'lerle yapılan havalelerde de 2 ile 3 YTL dolayında bir masraf ödeniyor. Bankalar kira hesabı açtırılıp, otomatik ödeme talimatı verilmesi durumunda, kiranın hesap işletim ücreti, havale ve EFT ücreti almadan ev sahibine otomatik gönderilmesine imkan sağlayan kampanyalar başlattı. Hatta TEB ve Şekerbank, hesaptaki para yeterli değilse eksiği tamamlayarak kirayı zamanında yatırmayı da taahhüt etti. Diğer bankaların da atağa kalkıp kalmayacağı önümüzdeki günlerde belli olacak.

İŞ BANKASI: 'Kira Ödeme Hizmet Paketi' ile banka, kira ödemelerinin düzenli aktarıldığı hesaplar için hesap işletim masrafı ödemeyecek. Kira ödeme talimatı internet ve çağrı merkezinden de alınıyor.

TEB: 'Kiracı Paketi' hazırlayan bankaya düzenli ödeme talimatı veren, hesap işletim ücreti ödemeyecek. Ayrıca kira ödemesi ücretsiz havale veya EFT yapılabiliyor. Banka hesabında yeterli para bulunmayan müşterinin kirasını da farkı ekleyerek gecikmeden ödüyor.

ŞEKERBANK: Otomatik ödeme talimatıyla kira ödemeleri için hesabın eksik olması halinde tamamlamayı taahhüt ediyor.

HALKBANK: Banka da '1 kuruş masraf almıyoruz' sloganıyla düzenli kira ödemelerinin yapıldığı hesaplar için EFT, havale ya da hesap işletim ücreti de almıyor.

PTT BANK: Normalde 500 YTL ve üzeri için havalelerde 10 YTL alan banka kira ödemesi olması halinde 1 YTL masraf alıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*