Bankalara 'kâr dağıtma!' uyarısı

Bankalara 'kâr dağıtma!' uyarısı.11093
  • Giriş : 02.11.2008 / 12:31:00

BDDK, bankaların 2008 yılı kârlarının dağıtılmamasını istedi. Kurum, kârların bankaların bünyesinde kalmasını ve özkaynakların güçlendirilmesini talep etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bankaların 2008 yılı kârlarının dağıtılmamasını istedi. Kurum, kârların bankaların bünyesinde kalmasını ve özkaynakların güçlendirilmesini talep etti.

BDDK tarafından Türkiye Bankalar Birliği ve Katılım Bankaları Birliği'ne gönderilen yazıda, bankaların kâr dağıtımı konusundaki hassasiyet vurgulanarak, 2008 kârlarının dağıtılmaması ve banka bünyesinde tutulması istendi.

BDDK, bu kararına rağmen kâr dağıtmak isteyecek bankalara ise "Kuruma başvurun. Koşullarınızı inceledikten sonra nihai onayı biz vereceğiz" dedi.

Dağıtım izne bağlı
BDDK'nın yazısında özkaynak büyüklüğü ve kalitesinin, bankacılık sektörünün sağlıklı faaliyet gösterebilmesi ve tasarruf sahiplerinin çıkarlarının korunması bakımından büyük önem taşıdığı vurgulandı. Yazıda, "Sektörün faaliyetlerini daha güçlü ve sağlıklı bir şekilde devam ettirmesine katkı sağlamak amacıyla 2008 yılında elde edilecek olan kârların bankaların bünyelerinde bırakılması hususu önem arz etmektedir. Dolasıyısla sistemde faaliyette bulunan bankaların özkaynaklarının güçlendirilmesini teminen 2008 yılı kârlarının nakit çıkışına neden olacak şekilde kâr dağıtımına konu edilmesinin planlanması durumunda gerekçeleri belirtilmek suretiyle kurumumuza başvurulması ve izin verilmesi halinde kârın dağıtıma konu edilmesi mümkün görünmektedir" denildi.
 
Reel sektöre destek

Kararın, bazı bankaların sermaye yeterlilik oranını yükseltebileceği belirtiliyor. Özkaynakları güçlenen bankaların reel sektöre daha fazla kredi açabileceği ifade ediliyor. Bankalar geçen yıl 15 milyar YTL kâr açıklamıştı. Bu yıl da yaklaşık aynı rakam bekleniyor. BDDK bu kararıyla yaklaşık 15 milyar YTL'lik paranın bankaların öz kaynaklarında kalmasını hedefliyor. Bu sayede küresel krizden etkilenen reel sektöre verilecek destekte bankaların eli daha güçlü olacak. Bankalar nakit dışında kar payı dağıtımında serbest bırakılacak.
 
Bu yıl da uyarmıştı

BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, bu yılın başında da bankalara 2007 yılı karlarını dağıtmamaları uyarısında bulunmuş fakat başta kamu bankaları olmak üzere sektörün lider bankaları kar dağıtma kararı almıştı. 2008 yılı içerisinde Akbank'ın 720 milyon YTL, İş Bankası 588.9 milyon YTL, Halk Bankası 848 milyon YTL, Vakıfbank 142.2 milyon YTL temettü dağıttı. 2007'de 2 milyar 351 milyon YTL net kar elde eden Ziraat Bankası, Hazine'ye net 1 milyar 650 milyon YTL'lik temettü ödemesi yaptı. Ziraat'ın son beş yılda Hazine'yi yaptığı temettü ödemesinin tutarı Ziraat Bankası yaklaşık 11.7 milyar YTL oldu.

Bilgin mart ayında yaptığı açıklamada, Bankalar ve BDDK'nın her zamandan çok ekonominin ortasında olduğuna dikkati çekerek, bu dönemde "ihtiyatlı ve kontrollü büyümenin" önem kazanacağını vurguladı. Bankaların iç ve dış piyasaları izleyerek ve geçmişteki Türkiye tecrübelerini de göz önüne alarak, nasıl hareket edeceklerini çoktan planladıklarını ifade eden Bilgin, bankalara 2007 yılı kârlarını bünyede bırakıp bilançoya eklemeleri önerisinde bulunmuştu.
 
BANKALARIN 2008 NAKİT TEMETTÜLERİ(Bin YTL)
 
Banka
Tutar
Ziraat
1.650.000
Akbank
720.000
Albaraka
32.392
İş Bankası
588.981
Şekerbank
20.000
Halkbank
848.280
TKB
8.187
Vakıfbank
142.200

HABER7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*