Bankaları rahatlatan açıklama

Bankaları rahatlatan açıklama.14877
  • Giriş : 21.11.2008 / 17:30:00
  • Güncelleme : 21.11.2008 / 18:09:15

Merkez Bankası nın sıradaki silahı. Munzam karşılıklarının düşürülmesi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çarşamba akşamı yaptığı sürpriz faiz indirimiyle piyasadaki Türk Lirası ve döviz likiditesini rahatlamayı amaçlayan Merkez Bankası, likidite sıkışıklığının devam etmesi halinde mevduat munzam karşılıklarında da indirime gidecek.

Merkez Bankası İstanbul Conrad Otel'de “Globalleşme, enflasyon ve para politikaları” isimli uluslararası konferans düzenledi. Konferansta konuşan Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, enflasyonist baskıların azaldığına vurgu yaparak asıl sorunun likidite ve daralan kredi hacminde olduğunun altını çizdi. Türkiye'de de likidite sıkışıklığına karşı Merkez Bankası'nın yaptığı faiz indiriminden sonra önlemler almaya devam edeceğini söyledi. Başkan Yılmaz'ın önlemlerden kastı ise bundan sonraki adımın munzam karşılık oranının indirilmesi.

Sonraki adım munzam karşılıklar

Başkan Yılmaz, önceki hafta Türkiye Bankalar Birliği'nde banka genel müdürlerine yaptığı sunumda ilk olarak Türk Lirası ve döviz likiditesini rahatlatmak için faiz indirimi ve döviz depo enstrümanı kullanacaklarını ardından sıkışıklığın devam etmesi halinde hem döviz hem de Türk Lirası munzam karşılıklarının indirileceğini açıklamıştı. Konferansta görüştüğümüz merkez bankası yetkilileri ise bundan sonraki adımın bankalar birliğinde yapılan açıklamada olduğu gibi Türk Lirası ve döviz mevduat munzam karşılıklarının indirilmesi olacağını belirttiler. Böylece, bankalar daha fazla krediş verme olanağına kavuşacak ve piyasadaki para bollaşacak. Yetkililer, her bir puanlık munzam karşılık indiriminin merkez banaksı rezervlerini 1 milyar dolar eriteceğini belirttiler.

Artık enflasyon değil resesyon

Yılmaz, faiz indirimini dünyada enflasyonist sürecin yerini resesyon ve kredi daralmasına bırakmasına bağlayan Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz bu durumu, “Daha bir kaç ay önce dünyada politika yapıcılarının gündemini işgal eden ekonomilerin ayrışması, yüksek enerji fiyatları, gıda enflasyonu gibi konuların bugün yerini deflasyon, resesyon, kredi daralması gibi konulara bıraktığını görüyoruz” şeklinde açıkladı.

Merkez Bankası'nın artık fiyat istikrarı ile uyumlu bir ekonomik büyümeyi istikrarlı ve sürdürülebilir bir biçimde teşvik etmek amacıyla, maliye ve para politikası gibi araçlar da dahil olmak üzere tüm önlemleri alacaklarını belirtti.

Üzerimize düşeni yapacağız

Konuşmasında likiditenin rahatlaması için bankanın yaptığı faiz indirimi ve döviz depo limitlerinin artırılması ve faizlerinin indirilmesinin TL ve döviz piyasasındaki rahatlamayı sağlamayı amaçladıklarını kaydeden Yılmaz, “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın, fiyat istikrarını sağlama temel amacı ile çelişmemek kaydıyla, uluslararası piyasalardaki sorunların ekonomimiz üzerindeki etkilerini sınırlamak için üzerine düşeni yapmaya devam edeceğini vurgulamak istiyorum. Merkez Bankası'nın hem Yeni Türk Lirası hem de döviz likiditesi yönetimi, bankacılık sisteminin likidite ihtiyacını etkin bir şekilde karşılayabilecek yapıdadır” dedi.

İşte merkez bankasının Bankalar birliğinde açıkladığı kriz eylem planı

Dövizde ne yapacak?

1. Döviz Depo Piyasasının açılması (Yapıldı)

2. Bankaların Döviz Depo işlem limitlerinin artırılması

(5.4 milyar ABD doları 10.8 milyar ABD doları) (Yapıldı)

3. Dalgalı kur rejimi ile uyumlu olarak, döviz piyasası likiditesini

desteklemek amacıyla günlük döviz satım ihalelerine başlanması

Alınabilecek ek Önlemler (Sırasıyla):

1. Döviz Depo işlemlerinin limitlerinin artırılması (Yapıldı)

2. Döviz Depo faizinin, “nihai borçlanma imkanı” özelliği göz ardı

edilmeksizin düşürülmesi (Yapıldı)

3. Döviz Depo işlemlerinin vadesinin uzatılması. (Yapıldı)

4. Döviz cinsi zorunlu karşılık oranlarının sınırlı ölçülerde indirilmesi

Türk Lirası'nda ne yapacak?

1. Teknik faiz indirimi erkene alınarak operasyonel yapı

değiştirilebilecektir. (Yapıldı)

2. Likidite sıkışıklığının gelişimine bağlı olarak,

a. Repo işlemleri ile fonlama vadesinin uzatılması,

b. Doğrudan DİBS (Hazine Bonosu) alımları, gündeme alınabilecek.

3. Likidite sıkışıklığının kalıcı olarak artması ve diğer önlemlerin yeterli olmaması halinde YTL zorunlu karşılıkların sınırlı ölçüde indirilmesi gündeme alınabilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*