Bankaya korsan dadandı

  • Giriş : 25.07.2006 / 00:00:00

Korsanlar, internet üzerinden işlem yapılabilen 17 bankanın müşterilerinin hesap bilgileri ve şifrelerini çalmak için Merkez Bankası'na virüslü mail gönderdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İnternet Bankacılığı'nı kullanan müşterilerin tamamının mail adreslerine "tcmbislemdairesi@tcmb.gov.tr" adresinden gönderilen mailde, ilk açıldığı zaman şöyle bir mesaja çıkıyor:

"Sayın müşterimiz; Ağustos ayından itibaren T.C Merkez Bankası'nın aldığı karara dayanarak tüm internet bankacılığı sistemlerinde TCMB'ye bağlı tüm bankaların (AKBANK, ANADOLU BANK, ASYA BANK, GARANTİ BANKASI, FORTIS BANK, FİNANSBANK, HSBC BANK, ŞEKERBANK, T.C İŞ BANKASI, TURKEYFINANS, TEB, TEKFENBANK, TEKSTILBANK, KOÇBANK, KUVEYTTÜRK, YAPI VE KREDİ BANKASI, VAKIFBANK) SSL yazılımları ve internet bankacılığına hizmet eden bilgisayarlar güncellenmektedir. Bu güncelleme nedeniyle sistemler yenileneceğinden, hem aktif internet bankacılığı kullanıcılarını tespit etmek, hem de güvenlik açısından sizlere daha iyi bir hizmet verebilmek için bilgilerinizi teyit etmeniz gerekecek ve yeni veritabanımıza kaydedilecektir. Bilgilerinizin teyidi ve yeni veritabanına eklenmesi zorunludur. Teyit işlemi yapılmadığı taktirde Ağustos ayından sonra internet bankacılığını kullanabilmeniz için TCMB Ankara Şubesi'nden bilgilerinizi teyit edip yeni veritabanına kaydettirmeniz gerekecektir. Aşağıdaki linkten bilgilerinizi internet üzerinden teyit edebilir, ya da TCMB Ankara Şubesi'nden bilgilerinizi teyit edebilirsiniz. İnternet üzerinden teyit işlemini yapmak için aşağıdaki linke tıklayın; http://tcmb.gov.tr.islem.tcmerkezbanka.org/guncelleme.php?sid=d3fd99df91df76dfs"

Bu linke tıklandığı zaman, ekrana TCMB'nin resmi internet sitesi geliyor. Ancak, sayfanın ortasında; "TCMB'nin teyit işlemleri için aşağıdaki formdan hizmet aldığın bankayı seçin ve karşınıza gelecek olan formdan bilgilerinizi yeniden girerek teyit edin. Böylece bilgileriniz yeni veritabanımıza aktarılacaktır. Lütfen bilgilerinizi girerken güvenlik açısından kimsenin ekranı görmemesine dikkat edin, ayrıca mümkünse teyit işlemini internet kafelerden yapmayın. Teşekkürler." şeklinde bir ikaz çıkıyor. Ve, müşterinin 17 bankadan hangisinin müşterisiyse onu tıklaması isteniyor.

Banka ismi seçildikten sonra açılan sayfada "Lütfen tüm bilgilerinizi doğru olarak dikkatlice giriniz. Yanlış bir bilgi girip formu yolladığınız takdirde TCMB Ankara Şubesi ile irtibata geçmeniz gerekecektir. Teşekkürler." şeklinde ikaz geldikten sonra, safya içinde "Müşteri Kodunuz / Kullanıcı Adınız, Parolanız, İşlem Şifreniz, Kişisel Bilgi, Adım Soyadım, Şehir" denilerek, bu bilgiler isteniyor.

İstenilen bilgiler girildikten sonra, "DİKKAT: Lütfen TCMB üzerinden gelmeyen mailleri dikkate almayınız. TCMB üzerinden gelmeyen mailleri güvenliğiniz için bize bildirin. Teyit işlemleriyle hiçbir banka doğrudan ilgilenmemektedir. Bütün teyit işlemleri TCMB tarafından organize edilmektedir. Teşekkürler." şeklinde bir ikaz ile işlemler tamamlanıyor.

Öte yandan, TCMB yetkilileri, resmi internet sitesi üzerinden yapılan bu işlemlerin hiçbir geçerliliğinin olmadığını, Merkez Bankası dahil olmak üzere hiçbir bankanın, internet üzerinden müşterilerinin şifre bilgilerini istemediğini, kötü niyetli bazı kişilerin bu şekilde mailler göndererek, şifre ve bazı bilgileri ele geçirmeye çalıştığını belirttiler.

Konuyla ilgili olarak, TCMB'den bir basın duyurusunun yayımlanması bekleniyor. Bu arada, internet korsanlarının bazı bankaların isimlerini de yanlış yazdıkları dikkatlerden kaçmadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious