Bankaya kötü müşteriye iyi haber

Bankaya kötü müşteriye iyi haber.20241
  • Giriş : 26.09.2008 / 09:36:00

Tüketici Yasası'nda değişiklikle kart ücreti bir defayla sınırlanacak, kartla alınan mal tüketici kredisi ile alınmış sayılacak. Mal bozuk çıkarsa banka da sorumlu olacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bankalarla, müşterileri karşı karşıya getiren "kredi kartı ücreti" sorununa neşter vuruluyor. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın hazırladığı Tüketici Yasası değişikliği ile kart ücreti ihtilafı giderilecek. Bankalar, her yıl kart ücreti alamayacak. Buna karşın kartın çıkarıldığı 3-5 yıllık dönem için bir defaya mahsus kullanım ücreti talep edebilecek.

BANKALAR RAHATSIZ

Yargıtay, daha önce verdiği "içtihat" nitelikli kararında, bir bankanın kredi kartı sözleşmesinin "kart ücreti" ile ilgili bölümünü 12 punto, koyu harflerle düzenlemediğini, kart ücretini müzakere ederek kararlaştırmadığını, üstün durumunu kullandığını belirtmiş ve "Sözleşmedeki kredi kartı üyelik ücreti alınacağına dair hükmün yasa ve yönetmelik hükümleri karşısında haksız şart olduğu kabul edilmelidir.
Dolayısıyla davacı bankanın bu sözleşme hükmüne dayalı olarak kredi kartı kullanıcısı davalıdan ücret istemesi olanaklı değildir" demişti. Tüketici Yasası değişiklik taslağı, bankalar açısından rahatsız edici yenilikler de içeriyor. En kritik öneri ise "kredi kartlarının" "tüketici kredisi" statüsüne alınması yönünde. Bu öneri kabul edilirse, kredi kartlarında ödenmeyen borçlar için daha ağır olan yasal takibe geçme şartları, tüketici lehine değişmiş olacak. Ayrıca, kredi kartı ile alınan mal, tüketici kredisi ile alınmış sayılacak. Böylece, "İmalatçı-üretici, satıcı, bayi, acente, ithalatçı ile kredi veren ayıplı maldan ve tüketicinin uğrayacağı hak kaybından müteselsilen sor u m l u d u r " hükmü işleyecek. Bir başka deyişle kredi kartı ile alınan bir mal bozuk çıkarsa, "ayıplı mal" statüsünde kabul edilecek ve bankalar da ayıplı maldan sorumlu tutulacak. Bu hükme bankalar şiddetle itiraz ediyor.

'Riski az olanların halini gördük'

BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, Türk bankalarının sermaye yeterliliği, şeffaflık, likidite düzeyi gibi rasyolarda birçok Avrupa ülkesinden çok daha iyi konumda olduğunu bildirdi. Bilgin, kredi derecelendirme kuruluşu S&Poor's'un, enflasyon baskısı, iç siyasi dalgalanma ve fonlama maliyet artışının Türk bankalarının risklerini artırdığına ilişkin son raporunu değerlendirirken, riskliliğin, değişebilen bir değerlendirme olduğuna işaret ederek, "6 ay-1 yıl önce bankacılık sistemleri Türkiye'den daha az riskli görülen ülkelerin şu anki durumu da herkesçe biliniyor" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*