Bankayı soymanın en iyi yolu ona sahip olmaktır

  • Giriş : 04.05.2006 / 00:00:00

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, Türk bankacılık sisteminin son 25 yılın en iyi dönemini yaşadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Burada sektördeki gelişmeleri değerlendiren Bilgin, Türk bankacılık sisteminin son 25 yılın en iyi dönemini yaşadığını, bunun bir nedeninin istikrar ortamı olduğunu kaydetti. "BDDK ağzıyla kuş tutsa bunu tek başına sağlayamaz" diyen Bilgin, siyasi ve ekonomik istikrar olmadıkça bankacılık sisteminin istikrarlı şekilde devam edemeyeceğini ifade etti. Bilgin, "Çünkü hepsinin koordenili olması lazım. İkinci nedeni ise sorunlu bankaların sistemden ayıklanması. Üçüncü nedeni olarak artık bankacılar akıllandı. Risk analizi yapıyorlar. Her önüne gelene kredi vermiyorlar" dedi.

Bilgin, 2001 yılı Şubat ayına bankaların 21 milyar dolar açıkla girdiklerini belirterek, ''Bankalarımız oksijen çadırındaydı. Bu çadır 2001 Şubat'ında yırtıldı. Bankalarımız 2001 Şubat'ına 21 milyar dolar açıkla girdiler. Açık pozisyon bizim için çok önemli. Açık pozisyona dikkat etmeye acımayız. Ama bugün bankalarımız mücadelele eder hale gelmişlerdir'' ifadelerini kullandı.

KONUT KREDİSİ KULLANIMINDA ARTIŞ VAR

Türkiye'de son dönemde konut kredisi kullanımında önemli bir artış görüldüğünü kaydeden Bilgin ''Şu anda moda konut kredileri; halkımız artık makete bakıp ev satın alıyor. Türkiye'de şu anda 350 bin kişi konut kredisi kullandı. Vatandaşımız bir çok neden dolayısıyla konut kredisine büyük rağbet gösteriyor. Konut kredisinin artış oranı yüzde 372 oranında. 350 bin civarında konut kredisi kullanılmış. Bu milli gelirde yüzde 2'lik bir orana tekabül ediyor. ABD'de ise bu oran yüzde 60 düzeyinde'' diye konuştu.

Vatandaşlara da uyarıda bulunan Bilgin, "Halkımız maketlere bakarak ev satın alıyor. Maketin 9. katına bakarak aldığı ev belki koyunların otlatıldığı bayırdadır. Bunlara dikkat edilmeli. Konut kredisine halkımız büyük teveccüh gösteriyor. Bunun sebebi de faizlerdeki düşüştür" dedi. Vatandaşların borcunu ödediğini anlatan Bilgin, ancak büyük firmalarda bu terbiyenin görülemediğini kaydetti .

"BANKAYI SOYMANIN EN İYİ YOLU ONA SAHİP OLMAK"

Bilgin, bir bankayı soymanın en iyi yolunun o bankaya sahip olmaktan geçtiğini ifade ederek, geçmişte büyük şirket sahiplerinin banka kurduğunu, bankayı kendi işletmesinin finansmanı için kullandığğına işaret ederek, "Bankayı soymanın en iyi yolu bankaya sahip olmaktır. Gider bir şubeden bir kaç trilyon çalarsınız. Ancak banka sahibi olursanın katrilyonları götürürsünüz. Biz BDDK olarak banka izni verirken bir kere değil 10 kez düşünmek zorundayız. Vebali olan bir iş yapıyoruz" dedi.

Türkiye'de 51 banka olduğunu kaydeden Tavfik Bilgin, "Bunlar arasında hiç duymadığınız isimler vardır. Tayyip Bank, Palyon, Mellat ve Habip gibi bankalar. Bunlar sadece İstanbul'da bir şubesi olan bankalardan oluşuyor."

Yabancı bankalar konusuna da değinen Bilgin, yabancı bankaların sistemdeki ağırlığının cüz'i olduğunu vurguladı. Yabancı bankaların, bir terbiye, disiplin getirdiğini ifade eden Bilgin, şöyle dedi: "Yabancı bankacılar için 'kriz döneminde kaçarlar' deniliyor. Yabancı bankaların sistemdeki ağırlığı kamu bankalarına oranla cüzidir. Bu ağırlığın çok da fazla olacağına inanmıyorum. Asıl önemli olan kamu bankalarımızdır.''

Tevfik Bilgin, 5411 sayılı Bankacılık Düzenleme Kanunu'yla ilgili olarak leasing, factoring ve tüketici finansman şirketlerinin tamamının kendilerinin sorumluluğuna geçtiğini belirterek, yapılacak düzenlemelerin ileriki günlerde açıklanacağını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious