Banliyöler Royal'e oy verdi

  • Giriş : 23.04.2007 / 00:00:00

Fransa’da cumhurbaşkanı seçimlerinin ilk turunda, Paris’in "sorunlu" banliyölerinde yaşayan seçmenler, ağırlıklı olarak Sosyalist aday Segolene Royal’e oy verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Parisien gazetesi, genelde göçmen, siyah ve Müslüman azınlığın yaşadığı banliyölerde Royal’e desteğin yüzde 40’a çıktığını yazdı.
Fransa’da dün yapılan seçimlerde, Halk Hareketi Birliği lideri Nicolas Sarkzoy yüzde 31, Royal ise yüzde 25 civarında oy almıştı. Seçimlere katılım oranı, yüzde 84 ile rekor seviyede olmuştu.
Fransa’da banliyö olaylarının başladığı dönem İçişleri Bakanı olan Sarkzoy’nin göçmenlere yönelik sert tavırları yüzünden, dünkü seçimde bu bölgelerden beklediği desteği alamadığı belirtiliyor.
Sarkozy, seçim kampanyasında göç ve asayiş sorununu ön plana çıkarırken, suç işleyen göçmenlerin ülkelerine geri gönderilmesi konusunda kararlı olduğunu söylemişti.
Seçimlerin ikinci turu 6 Mayısta yapılacak. Siyasi gözlemciler, dünkü seçimlerde yüzde 18 oranında oy alan François Bayrou ve yüzde 10 civarında oy alan Jean-Marie Le Pen’in, "seçmenlerine kime oy verecekleri yolunda yapacakları tavsiyenin seçim sonucunu belirleyeceği" yorumunu yapıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious