Barack Obama gizli müslüman mı?

Barack Obama gizli müslüman mı?.11525
  • Giriş : 06.11.2008 / 20:08:00

Uşak Üniversitesindeki törende fahri doktora unvanı alan İslam Konferansı Teşkilatı Genel Sekreteri Prof. Dr. Eklemeddin İhsanoğlu'na bu soru geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türk Bilim Tarihi Kurumu Derneğince Uşak Üniversitesinde düzenlenen 3. Türk Bilim ve Teknoloji Tarihi Kongresi'nde, İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Prof. Dr. Eklemeddin İhsanoğlu'na fahri doktora unvanı verildi.

Uşak Üniversitesi Bir Eylül Kampüsü Güzel Sanatlar Fakültesi Mustafa Kemal Amfisi'nde düzenlenen kongrenin açılış töreninde konuşan İKT Genel Sekreteri ve Türk Bilim Tarihi Kurumu Başkanı Ekmeleddin İhsanoğlu, teknoloji kongrelerinin 1989'dan beri yapıldığını ifade ederek, kongreler için Ankara ve İstanbul yerine Anadolu'nun küçük kentlerini tercih ettiklerini söyledi.

Prof. Dr. İhsanoğlu, 1980'li yılların sonuna doğru bilim ve tarih konulu konferanslara hız verildiğini belirterek, ''2001'den sonra 3 yılda bir kongreler düzenlemeye başladık. Birincisini 2003'te İstanbul Teknik Üniversitesinde, ikincisini Süleyman Demirel Üniversitende yaptık. Bu kongrelerde bilginin hayata temasını işliyoruz. Kongrelerde bölgelerin tarihi, sanayi ve kültürel fonksiyonlarını baz alıyoruz'' diye konuştu.

OBAMA GİZLİ MÜSLÜMAN MI?

İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, ABD'de Barack Obama'nın başkan seçilmesiyle ilgili, ''Yeni dönemde bu ilişkilerin (İslam dünyası ile ABD arasındaki ilişkiler) şu anki durumdan daha ileriye götürülmesini istiyoruz'' dedi.

Obama'nın seçim zaferini değerlendiren İhsanoğlu, şunları kaydetti:

''Bu seçim ABD halkının kendi tercihidir. Bu sabah Obama'ya bir kutlama mesajı gönderdim. İKT olarak ABD halkının kararını saygıyla karşıladığımızı ilettim. Bu seçimin dünya için, İslam dünyası için mübarek olmasını diliyorum. Çünkü eski dönemde İslam dünyası ile ABD arasındaki ilişkiler istenilen seviyede değildi. Yeni dönemde bu ilişkilerin şu anki durumdan daha ileriye götürülmesini istiyoruz. Daha iyi bir anlaşma zemini oluşacağını düşünüyoruz.''

Obama'nın seçim öncesi başkan olması halinde ABD ordusunun Irak'tan kademeli olarak çekileceği yönündeki açıklamasını da değerlendiren İhsanoğlu, ''ABD ordusunun Irak'tan behemehal çekileceği muhakkaktır'' dedi.

Askerlerin acilen çekilmesi gerektiğini ifade eden İhsanoğlu, ''Ancak bu yapılırken, Irak merkezi hükümetiyle beraber yapılmalı. Irak'ta güç boşluğu oluşmasına izin verilmemeli. Irak'ın bütünlüğü sağlanmalı. Merkezi hükümet Irak genelinde bütünlüğü sağlamalı'' diye konuştu.

İhsanoğlu, gazetecilerin ''Obama'nın gizli Müslüman olduğu'' iddialarıyla ilgili sorularını ise yanıtsız bıraktı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*