Barack Obama liderlerle görüştü

Barack Obama liderlerle görüştü.7964
  • Giriş : 07.11.2008 / 14:53:00

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ABD'nin yeni Başkanı seçilen Barack Obama'yla telefon görüşmesi yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Alman hükümet sözcüsü Ulrich Wilhelm bugün başkent Berlin'de yaptığı açıklamada, Merkel ve Obama'nın dün akşam yaptıkları konuşmada, dünyadaki ekonomik krizin aşılması konusunda sıkı işbirliği yapılması kararı aldıklarını söyledi.

Görüşmede ayrıca Afganistan'da istikrarın sağlanması, iklimin korunması ve İran'ın nükleer programıyla ilgili olarak sıkı bir şekilde ortak çaba harcanması konusunda anlaşmaya varıldığını ifade eden Wilhelm, Merkel'in ayrıca Obama'yı ''tarihi boyutlu'' seçim zaferinden dolayı tebrik ettiğini kaydetti.

Wilhelm, Obama'nın da temmuz ayında Berlin'e yaptığı ziyaret sırasında kendisine gösterilen misafirperverlik için Merkel'e teşekkür ettiğini bildirdi.

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier de Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesine yaptığı açıklamada, bir Sosyal Demokrat olarak Obama'nın seçim zaferinden mutluluk duyduğunu söyledi.

Dünyada çok sayıda krizin aşılabilmesi için ABD'yle işbirliğinin önemine dikkati çeken Steinmeier, ''Washington Berlin'den şimdiye kadar olduğundan daha fazla talepte bulunacak mı'' sorusuna karşılık, ''Obama yönetiminin bize mümkün olmayan taleplerle geleceği yönünde bir belirti görmüyorum'' dedi.

Steinmeier ayrıca, Suriye'nin, bölgesindeki rolünün bugüne kadar hafife alınmış olduğunu ifade ederek, şu ana kadar istenilen düzeyde olmasa da bu ülkenin tutumunda olumlu gelişme görüldüğünü ve kendisinin, Suriye'nin gelecekte ABD yönetimiyle doğrudan görüşmeler yapabilmesi için çaba harcayacağını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*