'Barack Obama seni MUĞLA'ya bekliyoruz'

'Barack Obama seni MUĞLA'ya bekliyoruz'.20322
  • Giriş : 19.01.2009 / 19:20:00
  • Güncelleme : 19.01.2009 / 18:56:10

Yarın göreve başlayacak Barack Obama için yapılan eylemde, "Obama seni Muğla'ya bekliyoruz" sloganı atıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde, tütün ve pamuk tarlalarında çalıştırılmak üzere Anadolu'ya getirilen Afrika kökenli Türk vatandaşları, Barack Obama'nın ABD Başkanı seçilmesine sevindiklerini söylediler.

Muğla'nın Ortaca, Dalaman ve Köyceğiz ilçelerinde yaşayan bir grup Afrika kökenli Türk vatandaşı, Barack Obama'nın ABD Başkanı seçilmesinden duydukları memnuniyeti ifade etmek üzere bir araya geldi.
Ortaca ilçesinde ''Toprak Ana'' adlı tesiste düzenlenen dayanışma toplantısında Obama'nın ABD Başkanı seçilmesini kutlayan Afrika kökenli Türk vatandaşların, ''Barack Obama Seni Çok Seviyoruz, Obama Seni Muğla'ya Bekliyoruz'' yazan pankartlar taşıdı.

''20 BİN AFRİKA KÖKENLİ TÜRK VATANDAŞI...''

Barack Obama'nın ABD Başkanı seçilmesine sevinen Afrika kökenli Türk vatandaşları adına AA muhabirine açıklama yapan Afrikalılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ali Karakuş, Batı Ege'de yaşayan Afrika kökenli Türk vatandaşlarını bir araya getirmek üzere bir yıl önce İzmir'de dernek kurduklarını söyledi.

Muğla'nın Milas, Ula, Köyceğiz, Ortaca ve Dalaman ilçelerinde yaklaşık 20 bin Afrika kökenli Türk vatandaşının yaşadığını belirten Karakuş, şöyle devam etti:

''Derneğimizin amacı, Türkiye'de yaşayan Afrika kökenli Türk vatandaşlarına sahip çıkmak. Kökenimiz Afrika kıtası olmasına rağmen Türkiye'de doğup büyümekten ve Türk vatandaşı olmaktan gurur duyuyoruz. Atalarımız Kurtuluş Savaşı'nda düşmana karşı kahramanca savaşmış. Türkiye'de yaşamak herkese nasip olmaz. Atalarımız, Kenya, Somali, Cezayir, Sudan, Mısır ve Libya'dan Anadolu'ya getirilmiş.''

Afrika kökenli Türk vatandaşlarının tütün ve pamuk tarlalarında çalıştırılmak üzere ilk olarak 18'inci yüzyılın ortalarında Anadolu'ya getirildiğini bildiren Karakuş, şöyle dedi:

''Afrika kökenlilerden ikinci grup ise 1900'lerin başında Mısır Hıdivi Abbas Paşa tarafından işletilen Dalaman'daki üretim çiftliğine çalıştırılmak amacıyla getirilmiş. Dalaman'daki çiftlik kapanınca Atatürk döneminde devlet bizlere bedelsiz toprak vermiş.''

Ali Karakuş, Osmanlı Devleti zamanında ve sonraki Cumhuriyet devrinde Afrika'dan gelenlerin çok iyi muamele gördüklerini vurgulayarak, ''Köle ticareti yoluyla İngiltere, Fransa, Avustralya gibi ülkelere götürülen Afrikalılar, kültürlerini kaybetmişler. Toplu olarak yaşamalarından dolayı Türkiye'deki Afrika kökenliler kültürlerini korumuş'' diye konuştu.

''OBAMA'YI MUĞLA'YA DAVET EDECEĞİZ''

Barack Obama'nın ABD Başkanı seçilmesinin Türkiye'de yaşayan Afrika kökenlileri çok sevindirdiğini ifade eden Ali Karakuş, şunları söyledi:

''Afrika kökenli bir insanın ABD Başkanı seçilmesine sevindik. Obama'nın dünyaya barış ve huzur getirmesini temenni ediyorum. Obama'nın göreve başlamasıyla birlikte dünyanın farklı noktalarında yaşayan yoksul insanlara ABD'nin bakış açısının değişmesini ümit ediyorum. Türkiye'nin Obama'nın kuracağı yönetimle dostane ilişkiler kuracağına inanıyoruz. Türkiye'de yaşayan Afrika kökenli Türk vatandaşları Obama'nın Türkiye'ye gelmesini bekliyor. Yemin töreninin ardından Obama'yı Muğla'ya davet edeceğiz. Obama Muğla'ya gelirse kurban keserek karşılayacağız.''

ANADOLU'DAKİ AFRİKALILARIN BELGESELİ YAPILDI

Afrikalılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Alpak ise AA muhabirine telefonda yaptığı açıklamada, ailesinin hikayesini anlatan ''Kölelikten Özgürlüğe Arap Kadını Kemale'' isimli kitabının, TRT İzmir Bölge Müdürlüğü tarafından, ''Arap Kızı Camdan Bakıyor'' ismiyle belgesel olarak çekildiğini ve 2007 yılında yayınlandığını belirtti. Alpak, ''Çekimler, Ayvalık, İzmir ve Girit'te gerçekleştirildi. Türkiye'de ilk defa çekilen bu belgesel, TRT aracılığıyla yurt dışına da gönderildi. Anadolu'da yaşayan Afrikalıların gördüğü güzel muamele tüm yabancı ülkelerin televizyonlarında da yayına verildi'' dedi.

Mustafa Alpak, Obama'nın ABD Başkanı seçilmesini Türkiye'de yaşayan Afrika kökenlileri çok sevindirdiğini vurgulayarak, sözlerini ''Temennimiz, siyah adamın dünyaya barış ve huzur getirmesi. Obama'nın seçilmesinden sevinç duymayan tek bir siyah insan düşünemiyorum'' diye sürdürdü.

''TÜRKÇE KONUŞTUĞUMU GÖREN TURİSTLER ŞAŞIRIYOR"
Ortaca'da bir otelde animatör olarak görev yapan Afrika kökenli Gürkan Gargın, otele tatile gelen turistlerin kendisini Türkçe konuşurken gördüklerinde şaşırdıklarını belirterek, ''Obama'nın daha ılımlı ve daha sıcak bir insan olduğuna inanıyorum. Özellikle dünyada yaşanan savaşların bitmesi açısından Obama'nın olumlu adımlar atacağına inanıyorum'' diye konuştu.

Afrika kökenli Türk vatandaşları Fatma Demir ve Gülay Balcı ise Muğla yöresine özgü bir evde yaşadıklarını ifade ederek, kendi gelenek ve kültürümüzü yaşatmaya çalıştıklarını, Türkiye ve Muğla'yı çok sevdiklerini söylediler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*