Barack Obama Türkiye'ye geldi!

Barack Obama Türkiye'ye geldi!.16696
  • Giriş : 05.04.2009 / 21:07:00
  • Güncelleme : 05.04.2009 / 21:43:47

ABD Başkanı Barack Hussein Obama'nın uçağı Air Force One Ankara Esenboğa Havalimanı'na indi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Amerika Birleşik Devletleri'nin yeni başkanı Barack Obama, göreve geldiğinden bu yana ikinci resmi ziyareti olarak planlanmış olan Türkiye ziyaretinin ilk bölümünü gerçekleştirmek üzere başkent Ankara'ya indi...

Saat 21.10 sıralarında Esenboğa Havaalanı'na inen Obama, buradan kalacağı otele geçecek. Obama'yı Devlet Bakanı Mehmet Şimşek karşılıyor.

ABD Başkanı Obama, uçaktan iner inmez Ankara Shereton Oteli'ne geçecek.

Öte yandan havaalanında, Obama'nın kalacağı otel çevresinde ve geçiş yolu üzerinde geniş güvenlik önlemleri alındı.

OBAMA'NIN Ankara PROGRAMI

Türkiye'ye ziyaretinin 1,5 saatini Mecliste geçirecek olan Obama, yarın saat 14.30 sıralarında TBMM'ye gelecek. Barack Obama, TBMM Başkanı Köksal Toptan tarafından Başkanlık Makamı girişinde karşılanacak.

Köksal Toptan ile 15 dakika başbaşa görüşecek olan Obama, Toptan'ın makam odasında ayrıca TBMM'de Grubu bulunan muhalefet partilerin liderleriyle de bir araya gelecek.

Barack Obama, sırasıyla CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ile görüş alışverişinde bulunacak.

CUMHURBAŞKANI GÜL DE OBAMA'YI DİNLEYECEK

TBMM Genel Kurulu, yarın saat 15.00'te, TBMM Başkanvekili Eyyüp Cenap Gülpınar başkanlığında özel gündemle toplanacak.

Parti liderleriyle başbaşa yapacağı görüşmenin ardından, Genel Kurula geçecek. Obama, TBMM Başkanlığı makamının bulunduğu E Bloktan Genel Kurul Salonunun bulunduğu Ana Binaya geçerken, diğer devlet başkanları veya cumhurbaşkanlarının kullandıkları Şeref Kapısı yerine ''1 numaralı kapı''yı tercih edecek.

Obama'nın, Genel Kurulda yapacağı konuşma, Meclis Televizyonundan canlı yayınlanacak.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de ABD Başkanı Obama'yı dinlemek üzere, TBMM'ye gelmesi bekleniyor.

MECLİSE ZİYARETÇİ ALINMAYACAK

Obama'nın konuşmasını 165 yabancı basın mensubu ile TBMM'de görev yapan 200'e yakın Türk basın mensubu, basın locasından izleyecek.

Barack Obama'nın TBMM'ye ziyareti nedeniyle yarın Meclise ziyaretçi alınmayacak. Yayımlanan genelgeyle de Mecliste görev yapan personelden, yaka kartlarını kesinlikle takmaları ve görev yerlerinin dışına çıkmamaları istendi.

Aynı gün, TBMM yerleşkesine milletvekillerine ait özel araçlar ve Meclisin resmi araçları dışında araç alınmayacak.

Bu arada TBMM, Obama'yı karşılamak üzere tüm hazırlıklarını tamamladı. İktidar ve muhalefet kulislerinin önündeki mermer zemin yıkanırken, Genel Kurul Salonunda da titiz bir çalışma yürütüldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*