Barack Obama'ya bıçak fırlatacaktı!

  • Giriş : 05.04.2009 / 11:42:00

Gazeteci kılığında gireceği toplantıda Obama'ya bıçak fırlatmayı planlayan M.G. gözaltında.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Habertürk Gazetesi'nin haberine göre ABD Başkam Barack Oba-ma'ya, Çırağan'daki toplantısı sırasında suikast düzenlemeyi planlayan bir kişi yakalandı.

Obama'ya bıçak fırlatacağını itiraf eden Suriye asıllı M.G., yapacağı eylemi ayrıntılarıyla anlattı. Suikast, istanbul Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı istihbari çalışmalar sonucu ortaya çıkarıldı.

ABD Başkanı Obama'nın ziyareti çerçevesinde olağanüstü güvenlik önlemleri alan ve İstanbul'da kuş uçurtmayan polis önceki gün (cuma) Suriye asıllı M.G.'yi gözaltına aldı.

Zanlı, çapraz sorguda suikast planını itiraf edince soruşturma genişletildi. Üzerinden, merkezi Katar'da bulunan dünyaca ünlü TV kanalı El Ce zire'ye ait kimlik kartı çıkan zanlı, ifadesine göre gazetecilerin arasına karışacak ve kürsüde konuşma yapan Obama'ya bıçak atarak suikastı gerçekleştirecekti.

İstanbul'da yaşayan ve Arap ülkeleriyle ilgili Türkiye'de yapılan toplantıları izlediğini öne süren Suriyeli'nin üzerinden çıkan kimliğin sahte olup olmadığı araştırılıyor. İddiaya göre 7 Nisan'da Çıra-ğan'da yapılacak Medeniyetler İttifakı 2. Foru-mu'na girerek bıçak fırlatmayı planladığını söyleyen zanlı, başarılı olamaması halinde kendisiyle birlikte hareket eden üç kişinin içeriye girmeye çalışacaklarını da anlattı.

Polis şimdi bu kişilerin kimliklerini ve olaydaki rolünü araştırıyor. Ayrıca hem suikastı itiraf eden M.G, hem de aranan üç kişinin toplantılara akredite olup olmadığı da sorgulanıyor.

Gazeteci kimliğiyle suik; gerçekleştirmeyi planlayan zanlının planını ortaya
çıkaran polis, bilgileri Amerika Gizli Servisi CIA ile de paylaştı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi ile CIA ekipleri ortak çalışma yapa toplantıya katılacak tüm gazetecileri mercek altına aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*