Baraj suları bu yaz tersine akacak

Baraj suları bu yaz tersine akacak.14241
  • Giriş : 03.03.2008 / 14:13:00

Sapanca-Yuvacık hattı tamamlandı, Baraj’ın fazla suyu Sapanca Gölü’ne akıtılmaya başlandı, yazın su tersine akacak...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, havzası küçük olduğu için özellikle kış aylarında gelen suyu tutamayan, yaz aylarında ise kentin su ihtiyacını karşılayamayan Yuvacık Barajı ile Sapanca Gölü arasındaki su temin hattını dün çalıştırdı. Bünyesinde 39 milyon metreküp su bulunan Yuvacık Barajı’na yağışlar nedeniyle gelen fazla su, deniz yerine Sapanca Gölü’ne akıtılmaya başlandı.

6 AYDA TAMAMLANDI

Tam kapasitesi toplam 50 milyon metreküp su alabilen Yuvacık Barajı, kış aylarında su israfına, yaz aylarında ise susuzluğa neden oluyordu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, hem su israfını önlemek, hem de yaz aylarında yaşanacak susuzluğa acil çözüm bulmak amacıyla, Sapanca Gölü ile Yuvacık Barajı Arıtma Tesisi’ni, çift taraflı su takviyesi yapabilmek için, bin 328 milimetre çapındaki çelik borularla birbirine bağladı. Toplam 22 kilometrelik boru hattı çalışması 6 ay gibi kısa sürede tamamlandı.

BARAJDAN SAPANCA’YA İLK SU

Son aylarda kar ve yağmurun yeterli miktarda yağması, Yuvacık Barajı’na gelen su kaynaklarının artmasına neden oldu. Toplam 50 milyon metreküp su kapasiteli Yuvacık Barajı’nda 39 milyon metreküp su toplandı. Kaynaklardan gelen su miktarının fazla olması nedeniyle, Yuvacık Barajı ile Sapanca Gölü arasındaki boru hattı dün ilk kez çalıştırılmaya başlandı. Yetersiz kapasitesi nedeniyle kış aylarında gelen fazla su denize akıtılıp israf edilirken, dünden itibaren Sapanca Gölü’ne akıtılmaya başlandı. Barajdan Sapanca Gölü’ne günde 130 bin metreküp su akıtılıyor. Kaynaklardan gelen suyun daha da artması halinde, bu miktar günde 216 bin metreküpe kadar çıkarılabilecek.

YAZ AYINDA TERSİ OLACAK

DSİ verilerine göre yıllık 136 milyon metreküp su verimi olan Sapanca Gölü’nün havzasının büyük olması, Yuvacık Barajı’ndan gelen suyu rahatlıkla bünyesinde barındırabilecek. Öte yandan Kocaeli’nin içme suyunu karşılayan Yuvacık Barajı’nın özellikle yaz aylarında yetersiz olması durumunda, su akışı tersine çevrilecek. İhtiyaç olması halinde Sapanca Gölü’nden yılda 30 milyon metreküp su çekilerek, Yuvacık Barajı Arıtma Tesisi’ne akıtılacak. Kocaeli’nin içme suyu ihtiyacı bu sayede karşılanarak, yaşanabilecek sıkıntıların önüne geçilecek.

İSRAFIN ÖNÜNE GEÇİLDİ

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İSU Genel Müdürü İlhan Bayram ile birlikte Sapanca Gölü’ne ilk su aktarımını birlikte gerçekleştirdi. Başkan Karaosmanoğlu, Yuvacık Barajı’nın havzasının küçük olduğunu, bu nedenle suyun kış ve bahar aylarında israf edildiğini, yaz aylarında ise yetersiz kaldığını söyledi. 6 ay gibi kısa sürede tamamlanan hat sayesinde bu israfın önüne geçtiklerini belirten Karaosmanoğlu, “Sapanca Gölü havzası oldukça büyük. Barajdaki suyun tamamını göle aktarsak bile, su seviyesi ancak bir metre yükselir. Önceden bu tatlı su denize akıtılıp, doğal kaynaklar israf ediliyordu. Şimdi Sapanca Gölü’nde koruma altına alınıyor. Yaz aylarında ise acil ihtiyaç halinde 30 milyon metreküp suyu geri alabileceğiz. Kısaca Sapanca Gölü’nü yedek havza gibi kullanacağız” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious