Barajlar arasında su transferi yapılacak

Barajlar arasında su transferi yapılacak.9040
  • Giriş : 24.04.2009 / 14:47:00

Güneydoğu Anadolu Projesi(GAP)'nin en önemli üç barajı arasında milyonlarca metreküp su transferi yapacak tünel inşaatına başlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Diyarbakır'ın Ergani ilçesi Bereketli Köyü kırsalında başlayan 36 kilometre uzunluğunda inşa edilecek tünelle, Kralkızı Barajı'ndan Dicle Barajı'na ve ordan da Devegeçidi Barajı'na su transfer edilecek.

GAP Eylem Planı kapsamında sulu tarımının yapılması için yeni barajlar ve sulama kanalı çalışmaları devam ederken, olası kuraklığa karşı da önlemler alınıyor. Türkiye'de ilk kez geçtiğimiz yaz mevsiminde Diyarbakır'da kuruyan ekili tarım alanlarının kurtarılması için uygulanan barajlar arası su transferinden olumlar sonuçlar alındı. İlk defa yapılan uygulama ile Kralkızı Barajı'nda enerji amaçlı kullanılan 17 milyon 500 bin metreküp su Dicle Barajı'na, oradan da sulama için Devegeçidi Barajı'na aktarıldı. Örnek uygulama sayesinde Devegeçidi bölgesindeki tarım alanları kuraklık olmasına rağmen etkilenmedi. Bu bölgede bulunan binlerce hektar alanda ekili pamuk ve mısıra yetecek kadar su transferi sağlandı. Devlet Su İşleri 10. Bölge Müdürlüğü'nün yaptığı bu projeden olumlu sonuçlar alınınca, bölgedeki diğer barajlar arasında da bu çalışmasının yapılması gündeme geldi. GAP Eylem Planı kapsamında örnek uygulamanın yaygınlaştırılması üç baraj arasında su seviyesinin düşmesine bağlı olarak su transferi yapacak dev tünel inşasına başlandı.

Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Temmuz ayında Kralkızı Barajı'ndan Devegeçidi Barajı'na deneme amaçlı transfer ettikleri suyla 5 bin hektarlık alandaki pamuğu kurtardıklarını söyledi. Uygulamadan olumlu sonuçlar aldıklarını kaydeden Vali Mutlu, "Daha büyük transfer sağlamak için 20 metre alt genişliği, 28 metre üst genişliği ve 26 derinliğinde bir kanal ve tünel inşaatını ekim ayında başlattık. İnşaatı tamamen GAP Eylem Planı kapsamında gelen ödeneklerle yapıyoruz. Bu tünel Kralkızı ile Devegeçidi barajı arasındaki su transferini her iki yönde de yapabilmesini sağlayacak. Gerektiğinde Kralkızı'ndan buraya gerektiğinde de Devegeçidi'den buraya su transfer edilecek. Bu transferi sağlayacak olan da pompajdır." diye konuştu.

Bundan böyle tarım alanlarının ihtiyacına göre su transferinin yapılabileceğini anlatan Mutlu, "Devegeçidi Barajı'nda su toplama kapasitesi 200 milyon metreküptür.Şu an 28 milyon metreküpe kadar indi. Yaz döneminde kuraklık yaşanmaması için su transferi yaptık. Bundan sonra Devegeçidi'nde su seviyesi ile ilgili hiçbir sorun yaşanmayacak." dedi.

DSİ 10. Bölge Müdürü Turkay Özgür ise, geçen yıl Türkiye'de ilk olan uygulamayı gerçekleştirdiklerini söyledi. Devegeçidi Barajı çevresindeki ekili alanları kurutmadan, vatandaşların lehine sürdürülebilmek için barajı Dicle Barajı'ndan 17 milyon 500 bin metreküp suyla desteklediklerini anlatan Özgür, "Bu Türkiye'de ilk defa uygulanıyor. Kralkızı Barajı'nda üretilen enerjiden bırakılan su Dicle Barajı'na, oradan da Devegeçidi Barajı'na aktarıldı. Yoksa bu dönem daha sıkıntılı geçecekti. Biz bunu aştık.'' ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*