Barajlar boşaldı, susuz yaz kapıda!

  • Giriş : 12.05.2007 / 00:00:00

Büyük şehirlerimiz kurak geçmesi beklenen bir yaza hazırlanırken barajlardaki su miktarının giderek azalması 'Susuzluk sıkıntısı geri mi geliyor?' sorusunu akla getiriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerimiz kurak geçmesi beklenen bir yaza hazırlanırken barajlardaki su miktarının giderek azalması 'Susuzluk sıkıntısı geri mi geliyor?' sorusunu akla getiriyor.

Türkiye genelinde barajlardaki su miktarı yüzde 50'nin altına düşerken Ankara'da bu oran yüzde 10'a dayandı. İstanbul'un en önemli su kaynaklarından biri olan Ömerli Barajı'ndaki su seviyesi ise yüzde 46'ya indi. Belediyeler, muhtemel su sıkıntısına karşı yeni baraj yatırımlarına yöneliyor. İSKİ ve DSİ birlikte yürüttüğü Melen Projesi ile kasımda İstanbul'a su vermeyi hedeflerken Ankara 4 ay içinde Kızılırmak'tan su getirecek 125 kilometrelik hattı bitirmeyi planlıyor. 300 günlük suyu kalan İzmir'de ise yeni yatırımlarla su kapasitesi 95 milyon metreküp artırılacak. Sonbahar ve kış aylarında beklenen yağışların olmadığını kaydeden İSKİ yetkilileri, kuraklığa rağmen içme suyu kaynaklarındaki mevcut su rezervlerinin kasım ayına kadar yetebileceği tahmininde bulunuyor.

Yetkililer ayrıca, İstanbul'un son 50 yılda, ocak ve şubat aylarında aldığı ortalama yağış miktarının 161,7 milimetre olduğunu, bundan önceki en düşük seviyenin 1997'de yaşandığını kaydetti. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ise daha dramatik bir tablo ortaya koyuyor. 6 aylık suları kaldığına dikkat çeken Gökçek, başkentlilerin suyu bu bilinçle tasarruflu kullanması gerektiğini söyledi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da ÇED raporu gelir gelmez Çamlı, Bostanlı ve Değirmendere barajlarının inşaatına başlayacaklarını açıkladı.

İSKİ yetkilileri, "Barajlarımızda şu an 417 milyon metreküp su bulunuyor. Barajlardaki doluluk oranımız yüzde 48,35. İstanbul'a günde 2 milyon metreküp su veriyoruz. İstanbullular kullandıkları suyu israf etmemeli." şeklinde konuşuyor. İstanbul'un su ihtiyacını karşılayan barajların ortalama doluluk oranı yüzde 50'nin altına düştü. İstanbul'da bugün itibarıyla barajlardaki doluluk oranı yüzde 48,35. İstanbul'un en önemli su kaynaklarından biri olan Ömerli Barajı'ndaki doluluk oranı ise yüzde 46'ya indi. İSKİ yetkilileri, Devlet Su İşleri (DSİ) ve Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Melen Projesi'nin hızla devam ettiğini kaydetti. İstanbul'a 170 kilometre uzaklıkta, Sakarya'da denize dökülen Belen Çayı'ndan İstanbul'a su getirecek olan proje, DSİ tarafından yürütülüyor. Projenin ilk aşamasında İstanbul'a yılda 268 milyon metreküp su sağlanacak. Melen Projesi kapsamında kasım ayında İstanbul'a su verilecek. İsaköy ve Sungurlu barajlarından su alabilmek için yapılan çalışmalar hızlandırıldı. 2010 yılında tamamlanması planlanan Melen Projesi'nin ilk ayağının kasım ayında bitirilmesi hedefleniyor.

Halıları yıkamak yerine silin

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, su sıkıntısı yaşanmaması için herkesi yüzde 25 tasarruf yapmaya çağırdı. Topbaş, "Hanımlar halı yıkamak yerine silmek suretiyle daha az su kullanımını prensip edinirlerse, diş fırçalarken musluk açık bırakılmazsa, beyler tıraş olurken hassasiyet gösterirlerse, 'iki parça çamaşır yıkayacağım' diye makineyi çalıştırmak yerine daha düzenli bir kullanım hassasiyeti gösterirlerse, bizim su kesintilerine gitmemize gerek kalmaz." diye konuştu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, İstanbul'da söylendiği gibi su sıkıntısı olmadığını söyledi. Güler, "Gerekli tedbirler alındı. Zaten Melen Projesi başta olmak üzere çalışmaları Devlet Su İşleri, İSKİ'yle birlikte sürdürüyor." dedi.

Ankara'daki su sorunu da yeniden gündeme geldi. Beklenen yağışların olmaması nedeniyle barajlar yüzde 89 oranında boş kalırken, önümüzdeki günlerde su kesintileri yapılması bekleniyor. Ankara'nın 6 aylık suyu kaldığını açıklayan Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, başkentlilerin suyu bu bilinçle tasarruflu kullanması gerektiğini söyledi. Ankara'da büyük bir su sorunu yaşanmaması için başlatılan çalışmalar çerçevesinde toplam 7 milyar hazır su rezervi bulunan Kızılırmak üzerindeki Kesikköprü ve Hirfanlı barajlarından su getirilmesi çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. İzmir'de de su sıkıntısı İstanbul'dan farklı değil. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, baraj yapımına hız vereceklerini belirtti. İZSU Genel Müdürlüğü Çevre Koruma Kontrol Dairesi Başkanı Suzan Gök, Tahtalı Barajı'nda halen 119 milyon metreküp su bulunduğunu ve bunun da 300 gün yeterli olacağı açıklamasında bulundu.

Tasarruf tavsiyeleri

Diş fırçalarken, elinizi yıkarken, tıraş olurken musluğu kapatın ve suyu boşa akıtmayın.

Su tüketim elemanlarını seçerken tasarruflu su kullanımını sağlayacak ürünleri tercih edin.

Halılarınızı hortum kullanarak yıkamayın.

Araçları temizlerken sürekli akan hortumla değil, doldurduğunuz kova ile temizleyin.

Bulaşık ve çamaşır makinelerinizi tam doldurmadan çalıştırmamaya özen gösterin.

Duş alırken ihtiyacınız kadar su tüketin.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious