Barajlardaki doluluk oranı yüzde 14'e indi

Barajlardaki doluluk oranı yüzde 14'e indi.8014
  • Giriş : 13.10.2007 / 23:13:00
  • Güncelleme : 13.10.2007 / 23:24:26

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, içme suyu amaçlı barajlarda doluluk oranının geçen yıla göre İstanbul’da yüzde 76, Ankara’da yüzde 94 azaldığını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Düşüşün İzmir’de yüzde 54, Bursa’da yüzde 94 olduğu belirlenirken, Eroğlu, yatırımların tamamlanması ve depolama tesislerinin sayısının artması gerektiğini kaydetti.

Eroğlu, yatırımlar zamanında gerçekleştirilirse Türkiye’nin küresel ısınmadan fazla etkilenmeyeceğini ifade etti. Enerji maksatlı barajlarda 9 Ekim itibarıyla doluluk oranının yüzde 33.69 olduğunu belirten Eroğlu, geçen yıl aynı tarihte bu oranın yüzde 45.35 civarında bulunduğunu kaydetti. Eroğlu, ‘Dolayısıyla geçen seneyle kıyaslandığında enerji maksatlı barajlarımızın Türkiye genelinde doluluk oranında yüzde 12 civarında bir azalma söz konusu” dedi. Türkiye’de mevcut 167 sulama barajındaki 33 bin 736 hm3’lük (hektametreküp) toplam hacmin 9 bin 289 hm3’ünün dolu olduğunu açıklayan Eroğlu, “Doluluk oranı yüzde 27. Doluluk oranında 15 Ağustos 2007’ye göre yüzde 2’lik bir azalış meydana geldi” diye konuştu.

ÖLÜ HACİM 5 AY YETER

Ankara ile ilgili olarak yüzde 0.6ía karşılık gelen hacim 14.7 milyon m3 olmasına rağmen bir süre sıkıntı yaşanmayacağını ifade eden Eroğlu, “Çamlıdere ve Eğrekkaya barajlarının minimum su seviyesinin altındaki ölü hacimde Ankara’ya yaklaşık 5 ay yetecek su mevcut. Ayrıca Kızılırmak-Kesikköprü Projesi ASKİ Genel Müdürlüğü tarafından yürütülüyor. Projeyle Kızılırmak Nehri üzerinde bulunan Kesikköprü Barajı’ndan Ankara Su Temin Sistemine acil olarak yılda 167 milyon m3 su aktarılması planlanıyor. ASKİ ve DSİ ilave tedbirlerde alıyor’ diye konuştu. Eroğlu, Bursa’da ise Nilüfer Barajı’nda su tutulduğunu, bir sıkıntı beklenmediğini söyledi.

Şebeke kayıplarının azaltılmasının önemine değinen Eroğlu, “Bilhassa bazı şehirlerde içme suyu kayıpları yüzde 60’lara varıyor. Bu da 100 m3 suyun 60 m3’ünün kaybolması demek. Şehirlerdeki şebekelerin acilen yenilenerek bu kayıpların aza indirilmesi gerekiyor. Bazı sulama şebekeleri eski ve iptidai, iletim kaybı çok fazla” dedi.

SUSUZ KALAN ŞEHRE KOMŞU YARDIM EDECEK

KURAKLIKTA şehirlerin susuz kalmaması için entegre su yönetiminin uygulanması gerektiğini ifade eden Eroğlu, “Böylece bir şehirde acil bir su ihtiyacı olması halinde komşu şehirdeki su kaynaklarından içme suyu temin edilebilmesine imkan tanıyan bir sistem oluşturulmalı. DSİ bu maksatla örnek bir mastır plan çalışmasını programına aldı” dedi.

DEPOLAMA KAPASİTEMİZ YETERLİ DEĞİL

MEVCUT barajların aktif depolama kapasitesinin 65 milyar m3 olduğunu belirten Eroğlu, kurak dönemlerde ihtiyacı karşılamak için aktif depolama hacminin artırılması gerektiğinin altını çizerek, “Bu yüzden en azından inşa halindeki barajların ve göletlerin acilen tamamlanması elzemdir” dedi. Özellikle tarımda kullanılan su miktarının, ileri teknoloji kullanarak azaltmanın mümkün olduğunu söyleyen Eroğlu, DSİ’nin, önceki yıllarda yapılan projelerinden farklı olarak, 2003 yılı sonu itibarıyla sulama sistemleri stratejisini değiştirerek, yağmurlama ve damla gibi su tasarrufu sağlayan sulama yöntemlerine uygun kapalı sisteme geçtiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious