Barajlardaki su azalıyor

Barajlardaki su azalıyor.9099
  • Giriş : 04.02.2007 / 00:00:00

Yağışsız geçen kış ayları barajlardaki doluluk oranını önemli ölçüde etkiledi. Geçen yıl bu dönemde yüzde 43 seviyesinde olan doluluk oranı, bu yıl yüzde 25'e geriledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ancak Devlet Su İşleri Genel Müdürü Veysel Eroğlu, konuyla ilgili "koordinasyonsuzluk ve politika eksikliği' eleştirilerinin doğru olmadığını söyledi, "DSİ'nin su kaynaklarıyla ilgili birçok projesi var" dedi.

DSİ Genel Müdürü Eroğlu’na göre, hidroelektrik enerji sağlayan barajlarda şu anda herhangi bir problem yok. Sulama barajlarında ise, Doğu Anadolu, Doğu Karadeniz ve Batı Karadeniz bölgelerinde herhangi bir sıkıntı yok. Atatürk, Batman ve Dicle barajlarında su seviyesi normal.

"Şu an için Türkiye'nin hiçbir bölgesinde kuraklığın söz konusu olmadığını" söyleyen DSİ Genel Müdürü, “Doğu Akdeniz, Konya Ovası, İç Anadolu ve Büyük Menderes havzasında bir miktar su eksiği var" dedi.

"Yağışlar nisan ve mayısta"

Eroğlu da, Tarım Bakanı Mehdi Eker gibi yağış beklenen nisan ve mayıs aylarına işaret ederek, "Yağışların yüzde 55-60'ı nisan - mayıs aylarında geliyor" açıklamasını yaptı.

Eroğlu'nun verdiği bilgiye göre, İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa gibi büyük şehirlere içme suyu veren barajların şubat ayı başında aktif doluluk oranlarının yüzde 25 civarında. Bu oran 2006 yılının aynı döneminde yüzde 43 olarak gerçekleşmişti.

DSİ Genel Müdürü, farkın sebebini, aralık ayının kurak geçmesine ve Ankara'ya içme suyu sağlayan barajlardaki su eksikliği ile açıkladı.

Eroğlu, iller bazında barajların su seviyesini, İstanbul'da yüzde 53.5, Ankara'da yüzde 9.3, İzmir'de yüzde 30.1, Bursa'da yüzde 27.6 olarak açıkladı.

Kocaeli ve Ankara için çalışma yapılıyor

Birçok ilde su sıkıntısı yaşanmayacağı taahhüdünde bulunan Eroğlu, Kocaeli'nin içme suyu için Bursa Büyükşehir Belediyesi ile 11 alternatiften oluşan bir çalışma yapıldığını, Ankara'da da herhangi bir sıkıntının yaşanmaması için çalışmaların sürdürüldüğünü söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious