Barajların doluluk oranı azalıyor

Barajların doluluk oranı azalıyor.14241
  • Giriş : 25.07.2008 / 11:08:00

Türkiye'de yaklaşık iki yıldır yaşanan kuraklık ve buna bağlı olarak yağış rejiminin değişmesi, içme, sulama ve enerji barajlarının doluluk oranlarını olumsuz etkilemeye devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

A.A muhabirinin Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü verilerinden yaptığı derlemeye göre, dün itibariyle İstanbul'a içme suyu sağlayan barajların doluluk oranı ortalama yüzde 28,8 (Melen suyunu kapsamıyor), Ankara barajlarındaki doluluk oranı ortalama yüzde 1 (Kızılırmak'tan gelen suyu kapsamıyor), İzmir barajlarındaki doluluk oranı ortalama yüzde 13,5, Bursa barajlarındaki doluluk oranı da ortalama yüzde 49,6 seviyelerine geriledi.

Geçen yıl aynı dönemde İstanbul'a içme suyu sağlayan barajlarda doluluk seviyesi ortalama yüzde 30,5, Ankara'da yüzde 5, İzmir'de yüzde 29,8 ve Bursa'da yüzde 50,5 seviyelerinde bulunuyordu.

Dört büyük şehre içme suyu sağlayan barajlardaki kullanılabilir su miktarı incelendiğinde ise İstanbul'daki barajlarda 252,7 milyon metreküp (Melen suyunu kapsamıyor), başkent barajlarında 95,8 milyon metreküp (Kızılırmak'tan gelen su hariç), İzmir barajlarında 40,9 milyon metreküp, Bursa barajlarında ise 26,8 milyon metreküp su bulunuyor.

DSİ yetkilileri, alınan tedbirler sonucu söz konusu dört ilde içme suyu sıkıntısı bulunmadığını ve önümüzdeki dönemde de herhangi bir sıkıntı yaşanacağının düşünülmediğini kaydettiler.

-SULAMA MAKSATLI BARAJLARDAKİ SON DURUM-

İşletmede olan 191 sulama barajının doluluk oranları incelendiğinde, söz konusu barajlardaki ortalama doluluk oranı dün itibariyle ortalama yüzde 25,2 düzeyinde bulunuyor.

Su eksikliği en fazla Büyük Menderes, Küçük Menderes, Gediz, Akarçay, Burdur Göller ve Konya kapalı havzalarında bulunuyor.

DSİ yetkilileri, sulama mevsimi öncesinde su sıkıntısı yaşanacağı öngörülerin bölgelerde, mülki idareler,belediyeler, sulama ve çiftçi birlikleri ve çiftçilerin katılımıyla toplantılar yaptığını ve alınan kararlar doğrultusunda bölgenin mevcut su durumuna göre, ''sadece sabit tesis olan meyve bahçelerine su verilmesi, rotasyonla sulama yapılması, kısıtlı uygulama, ikinci ürünün ekilmemesi, az su tüketen bitkilerin ekilmesi'' gibi tedbirlerin alındığını ve uygulandığını belirttiler.

-ENERJİ AMAÇLI BARAJLAR-

Dün itibariyle işletmede bulunan enerji amaçlı toplam 46 barajlardaki doluluk oranı da ortalama yüzde 33,7 seviyesinde.

Geçen yıl aynı barajlarda doluluk oranının yüzde 52 olduğunu belirten DSİ yetkilileri, 2007 yılında aşırı yüklenilen barajların yükünün halen devam ettiğini kaydettiler.

Havza bazında içme, sulama ve enerji amaçlı barajların ortalama doluluk oranları şöyle:

HAVZA ADI - DOLULUK ORANI (Yüzde)

Fırat 33,7

Dicle 23,7

Kızılırmak 26,4

Yeşilırmak 67,6

Doğu Karadeniz 64,1

Sakarya 60,2

Ceyhan 42,1

Seyhan 46,9

Antalya 20,3

Çoruh 45,3

Doğu Akdeniz 46,0

Batı Karadeniz 43,4

Marmara 38,0

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*