Barbarosoğlu: Ben memleket aşığıyım

  • Giriş : 09.08.2006 / 00:00:00

Prof. Barbarasoğlu, istifasının Başbakan Erdoğan'ın rasathane ziyaretinde çekilen fotoğrafla ilgisi olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve deprem Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü görevinden ani bir kararla istifa eden Profesör Gülay Barbarosoğlu, istifa kararının Başbakan Erdoğan'ın rasathane ziyareti sırasında çekilen fotoğrafla ilgisi olmadığını söyledi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve deprem Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü görevini 4 yıldır sürdüren Profesör Gülay Barbarosoğlu istifa kararına açıklık getirdi. Kandilli Rasathanesi Müdürlüğü'nü bir dönem görevde kalmak kaydıyla kabul ettiğini söyleyen Prof. Barbarosoğlu şöyle konuştu: "Enstitü müdürlüğü görevi 3 yıllıktır. Aralık 2005'te görev sürem bitti. Yönetimsel bazı prensiplerim vardır. Bazı görevlerin sadece bir dönem yapılması gerektiğine inanırım".

Görevde kaldığı süre boyunca 3 önemli projeye imza attığının altını çizen Barbarosoğlu bu projlerin, Milli Eğitim Bakanlığı ile ortak yürütülen ve yaklaşık 5 milyon ilköğretim öğrencisine afet eğitimi verilmesi, Kandilli Rasathanesi'nde deprem müzesi oluşturulması ve deprem İstasyon Şebekeleri'nin kurulması olduğunu söyledi. Projelerin normal görev süresi sırasında bitmediğini ve bu yüzden üniversite yönetimiyle görüşüp ek süre aldığını söyleyen Gülay Barbarosoğlu, gönül rahatlığı içinde görevi aynı üniversitenin İnşaat Fakültesi'nde görevli Prof. Gülay Atay'a devrettiğini belirtti.

Profesör Barbarosoğlu istifa kararının ardında iddia edildiği gibi Başbakan Erdoğan'ın Kandilli Rasathanesi'ni ziyareti sırasında çekilen fotoğrafla ilgisi olmadığının altını da çizdi. İddialar karşısında bir hayli kırıldığını anlatan Prof. Barbarosoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu fotoğrafta beni rahatsız eden bir şey yok. Başbakan'ın bir sorusuna başımı eğerek, bir adım öne çıkarak, gülümseyerek yanıt verdim. Fakat hangi soru olduğunu, ne şekilde cevap verdiğimi biliyorum. Fakat sorunun cevabı olumsuzdu. Ben olayı yumuşatmak için sempatik bir ifade verip, başımı kaldırıp gülerek sorusunun olumsuz olduğunu ifade ettim. Beni rahatsız eden bir şey olmadı. Basının neden bu şekilde davrandığıın anlamadım. Yakın tanıdıklarım istifamın bu fotoğraf ile yorumlanacağını söyledi. Ama kesinlikle söylüyorum ki istifamın bu fotoğraf ile ilgisi yok. Bana iktidar aşığı diyeceklerine keşke memleket aşağı deselerdi. "

Prof. Barbarosoğlu Kandilli Rasathanesi'ne ve deprem araştırmalarına verdiği destekten ötürü Başbakan Erdoğan'a şu sözlerle teşekkür etti: "Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı'na ve bakanlarına teşekkürlerimi arzetmek istiyorum. Bir ülkenin başbakanı Kandilli Rasathanesi gibi önemli bir kurumu dinliyorsa ve onun sözlerine inanıyorsa ve güveniyorsa burada esas beceri, iyi not o başbakanındır."

Profesör Barbarosoğlu Boğaziçi Üniversitesi'nde öğretim üyeliği görevine devam edeceğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious