Bardağı 1 YTL!

  • Giriş : 13.07.2006 / 00:00:00

İki yıldır fiyatındaki ve ihracatındaki düşüşle gündemden düşmeyen portakala bu kez dövizdeki artış yaradı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Turistlerin çok fazla ilgi gösterdiği portakal suyunun fiyatı dövizdeki artışla birlikte yüzde 65 yükseldi. Euro yükselmeden önce taze sıkılmış portakal suyunu 50 Sente yani 60 yeni kuruşa içen turistler, dövizdeki artışla şu an 1 bardak portakal suyunu 1YTL'ye içiyor. Bu durum, kimi zaman protesto malzemesi olarak toprağa gömülen, kimi zamanda festivalde süs eşyası olarak kullanılan portakalı kıymete bindirdi.

Antalya'nın Alanya ilçesinde turistler 50 sente satılan portakal suyuna oldukça ilgi gösteriyor. C vitamini yönünden hayli zengin olan portakal başka ülkelerde turizm amaçlı da kullanılıyor. Her yıl İspanya'nın Mayorka kentini ziyaret eden binlerce turist sadece portakal bahçelerini geziyor. Alanya'da 14 yıldır hem esnaflık hem de portakal yetiştiriciliği yapan Kerim Çağrıcı, portakalın 2 yıldır düşüşte olduğunu söylüyor. "Euro'daki artış 1 bardak portakal suyunun fiyatını yüzde 65 arttırdı." diyen Çağrıcı, dövizdeki yükselişten bir hayli memnun görünüyor. Yaklaşık 2 ay önce 30 kuruşa satılan portakalın fiyatının 80 kuruşa dayandığının altını çizen Çağrıcı, bir çiftçi bir satıcı olarak artışın kendisine faydalı olduğunu belirtti.

Satışlarının artığını belirten Çağrıcı, portakal suyuna özellikle tuirstlerin çok büyük ilgi gösterdiğine işarete etti. Amacının portakalı ve suyunu en iyi yerlere getirmek olduğunu anlatan Çağrıcı, "Portakal Alanya'nın bir simgesidir. İhratacatımız yok bari portakalı yurt içine pazarlayalım." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious