Bardakoğlu: "Cemevleri camilere alternatif değildir"

Bardakoğlu:
  • Giriş : 09.04.2008 / 23:14:00
  • Güncelleme : 09.04.2008 / 23:19:25

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, cemevinin, caminin alternatifi gibi sunulmasına karşı çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, cemevinin, caminin alternatifi gibi sunulmasının, Aleviliği müstakil bir din haline getireceği ve ezici çoğunluğu camiyi ibadethane olarak kabul eden Alevileri Müslümanlıktan koparacağı için yanlış olduğunu belirterek, "Bu talep, Müslümanlar arasında tefrikanın körüklenmesine ve meydana getirilen ayrılığın giderek kemikleşmesine de yol açar" dedi.

DSP İstanbul Milletvekili Süleyman Yağız'ın, konuyla ilgili olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yönelttiği soru önergesine Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu yazılı yanıt verdi.

Bardakoğlu, İslam'ın 14 asırlık tarihsel tecrübesinde, cami ve mescitlerin, belli bir mezhebin, meşrebin veya inanç grubunun ibadet yeri değil, camiye gelen, gelmeyen, namaz kılan kılmayan bütün Müslümanların ortak mabedi olarak varlığını sürdürdüğünü belirtti.

Bardakoğlu, "İslam tarihinin hiçbir döneminde, kendisini İslam içinde görüp de camiye alternatif başka bir ibadethane kuran mezhep ve tarikat olmadığı gibi, tasavvufi adap ve erkanın yürütüldüğü mekanlar, hiçbir zaman caminin alternatifi bir ibadethane olarak algılanmamış ve isimlendirilmemiştir" dedi.

Aleviliği, "Anadolu'nun mistik ve sufi geleneği içinde ortaya çıkan, yazılı kaynaklardan daha çok, büyük ölçüde kültürel öğeleri içeren ve şifahi yolla ve çeşitlenerek bugüne gelmiş, İslam içi bir inanış ve yorum biçimi" olarak tanımlayan Bardakoğlu, tarihte de böyle algılandığını, hiçbir zaman ayrışma, ötekileme nedeni olmadığını ve olmaması gerektiğini ifade etti.

Bardakoğlu, "Cemevleri de özgün, kültürel ve mistik kimliği ve misyonu bulunan ve bize ait olan bir zenginliğimizdir" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious