Bardakoğlu: Diyaloğa açık olun

  • Giriş : 09.04.2007 / 00:00:00

Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Ali Bardakoğlu, Avrupa'daki sivil toplum kuruluşlarından diyaloga açık olmalarını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bardakoğlu, diyalog derken yeni bir din kastetmek istemediğini belirterek "Diyalog; her insan kendi dinini, kendi akidesini, kendi yolunu hak olarak görmesini koruyarak, kimliğine sahip çıkarak öteki ile konuşabilme cesaretidir. Konuşabilme kabiliyetidir. Hiçbir zaman diyalog herkesin geri adım atması anlamına gelmiyor. Tavizler vererek harmanlama yapması anlamına gelmiyor. Biz herkesle oturur konuşuruz. Biz bir Hristiyan, Yahudi ve ateistle biraraya gelir ve konuşuruz. Bu çok önemli bir konudur." dedi.

Türkiye'de bu kavramların çok aşırı yıpratıldığına dikkat çeken Bardakoğlu "Diyaloga çok farklı anlamlar ve farklı kaygılara yükleniliyor." ifadesini kullandı. Bardakoğlu "Avrupa'daki Müslümanların ve kanaat önderlerinin diyaloga açık olması elbette gerekir. Şayet biz kendi dinimizi, geleneğimizi, kendi kişiliğimizi ve kimliğimizi yeterince sahiplenebiliyorsak diyalog hiçbir zaman bizim zararımıza işleyen bir süreç değildir. İnsanların birbirini tanıması birbiriyle konuşması ön yargıları giderir. Bu hiçbir zaman insanların öteki olması anlamına gelmez. Herkes kendisi kalarak Müslümanlığını yaşayabilir. Bir ailenin üç çocuğundan üçü de farklı yollarda olabilirler ancak aynı ailenin çocuklarıdırlar. Allah'a inanların tek bir inanç içinde olmaları muhakkaktır. Mutlak hakikat Allah'a aittir." açıklamasını yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious