Bardakoğlu: Herkesin dindarlığı kendine

Bardakoğlu: Herkesin dindarlığı kendine.11118
  • Giriş : 22.10.2008 / 09:34:00

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, her bireyin dindarlığının kendine ait bir sorumluluk olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Frankfurt Kitap Fuarı'na katılmak için Almanya'da bulunan Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, buradaki temaslarının ardından geçtiği Hollanda'da din görevlileri ile bir araya geldi.

"Rotterdam ve Deventer Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ataşeliği" bünyesinde görev yapmakta olan din görevlileri ile görüşen ve yaklaşık 125 din görevlisinin katıldığı toplantıda konuşan Bardakoğlu her bireyin dindarlığının kendine ait bir sorumluluk olduğunu belirtti.

Konuşmasında, Diyanet İşleri Başkanlığı olarak Almanya'da 2 önemli faaliyeti gerçekleştirdiklerini ifade eden Bardakoğlu, Almanya'nın bazı kentlerindeki üniversitelerde, 'değerler' konusunun ele alındığı bir sempozyumun açılış konuşmasını yaptığını, "Ortak değerleri nasıl anlamamız, nasıl uygulamamız ve insanlığın ortak değerlerden beklentileri nedir?" konusunda karşılıklı bir iletişim sağlandığını aktardı.

Türkiye'nin belki de en önemli eksikliğinin, 'dışarıya açılma ihtiyacını' bugüne kadar hissetmeyişi olduğunun altını çizen Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu şöyle konuştu; "Türkiye'de olan o muhteşem bilgi birikimini ve donanımını, birlikte yaşama tecrübesini, insan sevgisini dışarıya fazla anlatma ihtiyacı duymayışı oldu. Biz bu ihtiyacı duyduğumuz ve bildiğimiz için kendi imkânlarımızı kullanarak, kendi açımızdan, doğru bildiğimizi yapmayı önemsiyoruz."

"İslam'ı Hıristiyanlık Üzerinden Anlamak Yetersiz"

Almanya'da Türkiye'ye karşı büyük bir ilginin, saygının ve umudun olduğunu tespit ettiğini aktaran Bardakoğlu, "Üniversitelerin en yetkili makamları bile, 'Dünyada artık Müslümanlığı, İslam'ı aydınlık bir bakış açısıyla anlamamız gerekiyorsa, bunun yolu Türkiye'dir ve Türkiye ile olan yakın ilişkileri geliştirmektir' noktasında olmaları bizi mutlu etti." diye konuştu.

Avrupalıların İslam dinini, Hıristiyanlık üzerinden anlamaya çalışmalarını "yetersiz" olarak niteleyen Bardakoğlu, İslam'da, Hıristiyanlık gibi "kademe-kademe yapılar olmadığına" değinerek şunları söyledi; " İslam dünyasında, İslam'ın önemi farkıdır. Her birey yüce Yaradan ile baş başadır ve hiç kimse diğerinden bir adım önde değildir. Her bireyin dindarlığı, kendine ait bir sorumluluktur. Din görevlilerimizin rolü, dini temsil etmektir. Fert ile birey ile yüce Yaradan arasına girmek değil, dinin bilgisini insanlara aktarmaktır; bu çok önemlidir."

Bardakoğlu İslam geleneğinde dini otoriterinin "bilgi ve kaynaklara bağlılık" olduğunu da sözlerine ekledi.

SONPEYGAMBER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*