Bardakoğlu: Misafirperverliğimizi göstereceğiz

  • Giriş : 24.11.2006 / 00:00:00

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, Papa 16. Benediktus'a Türkiye'nin gereken misafirperverliği göstereceğini belirterek, ”Biz medeni bir toplumuz, gelen misafirimize konuksever davranırız” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İslam Araştırmaları Merkezi'nde (İSAM) düzenlenen “İslam-Türk Medeniyeti ve Avrupa” konulu uluslararası sempozyuma katılan Bardakoğlu, gazetecilerin Papa 16. Benediktus'un Türkiye ziyaretiyle ilgili soruları üzerine, her şeyin sükunet içerisinde gelişeceğini ve Türkiye'nin gereken misafirperverliği, konukseverliği göstereceğini kaydetti.
Bardakoğlu, “Biz iki şeyi birbirinden ayırırız. Dini liderler, din adamları, bilginler, aydınlar, İslam'la ilgili bizim katılmadığımız bir görüş ifade ederse biz ona karşı tavrımızı, doğru sözümüzü hiç eksik etmeyiz. Ama biz medeni bir toplumuz, gelen misafirimize konuksever davranırız. Medenice oturur, tartışırız” dedi.

Bardakoğlu, “Papa 16. Benediktus'un Hristiyan birliği için geldiği şeklindeki açıklamalara katılıyor musunuz?” sorusuna şu karşılığı verdi:

“Hayır. Ben bütün bu ziyaretlerin her birini farklı dinler, farklı kültürler arası olumlu adım olarak görüyorum. Ancak her şeyin çarelerini bu ziyarette aramak mümkün değildir. Bu barış çok uzun soluklu bir süreçtir. Bu barışın, huzurun ve karşılıklı hoşgörü ve saygının korunması için hepimizin üzerine düşeni uzun soluklu olarak yapmamız gerekir. Tek bir ziyarete odaklanarak bunların çözümünü tek bir ziyarette aramak ve bulmak mümkün değildir. Umarım ki, bu ve benzeri çabalar, karşılıklı iyi ilişkiler, iletişimler, konukseverlik arttıkça insanların karşılıklı güveni artacaktır. Önemli olan herkesin ötekine saygıyı koruması ve bütün söz ve davranışlarını ötekine saygı çerçevesinde sürekli kontrol altında tutmasıdır. Ben geleceğe iyimser bakıyorum.”

Bardakoğlu, “Papa'nın özür dilememesini nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusunu ise cevaplamadı.

“TÜRK HALKINA YAŞIŞAN ŞEKİLDE KARŞILAMAK LAZIM”

İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu da bir gazetecinin, “Ziyaretin Ortodoks birliğini sağlamak için yapıldığı yönünde açıklamalar olduğunu” hatırlatılması üzerine bu açıklamayı görmediğini ifade ederek, “Ben Hristiyan mezhepleri uzmanı değilim. Onun için bu konuda bir şey söylemek istemiyorum” diye konuştu.
İhsanoğlu, şunları kaydetti:

“Benim söylemek istediğim şudur; Papa'yı Türk halkına yakışan bir şekilde karşılamak lazım. Türk halkına yakışan asırlardan beri devam eden bir geleneği ifade etmektir. Bu gelenek, Hristiyanlara ve Yahudilere hoşgörüyle bakmaktır. Özellikle İstanbul bunun en güzel örneklerini asırlar boyu en güzel şekilde yaşamıştır ve yaşamaktadır. Başka türlü karşılamak bize yakışmaz. Biz bize yakışanı yapmamız lazım.”

“İKİ BÜYÜK HATA”

Papa'nın “iki büyük hata yaptığı” anlatan İhsanoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Birinci hatası; kilise başkanı olarak kendi dinini, başka bir dinle mukayese edemez. Böyle bir şey olamaz, bu büyük bir hatadır. Bunu yapmıştır. İkincisi, bunu yaparken bir akademisyen olarak yapıyorsa, eğer inanç ve akıl meselesini tartışmak istiyorsa, bunu teolojik metinler arasında yapması lazım. Savaşan bir kumandanın, bir imparatorun küfreden bir eserini alıp mesnet sayarak onun üzerine hükümlerini kuramazdı, kurmamalıydı. Eğer kendisi Katolik teolojisinin kurucusu Aziz Thomas'ın metinlerini alsaydı, görecekti ki Hristiyanlık teolojisinin temelinde İbn Rüşd'ün felsefesi vardı, İbn Sina'nın görüşleri vardı ve Aristo'nun felsefesinin İslam'dan gelen geliştirilmiş hali vardı. O zaman Hristiyanlık ve Müslümanlık arasındaki müşterek noktaları bulabilirdi. Ama bunu yapmadı. Bir teoloji profesörü, bir Papa bunu nasıl yaptı ben hala anlamıyorum.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious