Bardakoğlu'ndan çarpıcı uyarılar

Bardakoğlu'ndan çarpıcı uyarılar .6974
  • Giriş : 25.10.2007 / 14:07:00

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, ''Bu hain saldırıları, aynı zamanda bizi birbirimize düşürmeye matuf bir plan ve oyun olarak görüyorum'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bardakoğlu, terör saldırısı sonrasında düzenlenen terörü protesto gösterilerine yönelik olarak cami ve din hizmetlerinde birlik, beraberlik ve itidal çağrısı yapılacağını bildirdi.

Bardakoğlu, Hakkari Dağlıca'da 12 askerin şehit edilmesi, 16 askerin de yaralanmasının ardından gösterilen tepkileri, AA muhabirine değerlendirdi.

Son terör saldırısı ve terörün ülkede tırmanışa geçmiş olmasının vatandaşları derinden üzdüğünü ve acı bir öfkeye boğduğunu ifade eden Ali Bardakoğlu, şehitlere rahmet, yakınları ve Türk milletine başsağlığı diledi.

Bardakoğlu, böyle zor durumlarda vatandaşların birlik ve beraberlik içinde olması gerektiğini belirterek, karşılıklı sevgi, kardeşlik ve sağduyunun korunabilmesi durumunda Türkiye'nin üstesinden gelemeyeceği tehlike olmadığını söyledi.

-''BU HAİN EMELLERİN OYUNUNA GELMEYELİM''

Bardakoğlu, 29 Ekim Pazartesi günü Cumhuriyet Bayramı'nın kutlanacağını belirterek, ''Şöyle biraz geriye baktığımız zaman, bu topraklarda bugüne kadar hep beraberlik içerisinde, birbirimizi anlayarak, dinleyerek, birbirimizi sayarak ve severek yaşadık. Bu günlere kadar esenlik içerisinde büyük devletler kurarak gelebilmişsek bunu hep o karşılıklı sevgi ve saygıya burçluyuz'' diye konuştu.

İslam'ın dayanışmayı, başkasının hakkına, hürriyetine saygılı olmayı ve kardeşçe bir arada yaşamayı öğütlediğini ifade eden Bardakoğlu, böyle olduğu için de Cumhuriyet, demokrasi ve İslam'ın Türkiye'de buluştuğunu ve ''çok güzel meyveler verdiğini'' söyledi.

Cumhuriyet için bütün Türkiye'nin birlikte savaştığını kaydeden Bardakoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Cumhuriyetimizin kazanımlarını, bir arada mutlu bir şekilde yaşarken, birliğimizi, dirliğimizi adeta hedef alan bu hain saldırılar bizi fevkalade etkilemiştir. Ancak, biz nice badireler atlattık, yine atlatırız. Yeter ki kendimize ve aramızdaki bağa olan güvenimiz, karşılıklı sevgi ve saygımız, kardeşliğimiz devam etsin. Bu hain saldırıları, aynı zamanda bizi birbirimize düşürmeye matuf bir plan ve oyun olarak da görüyorum. Böyle durumlarda sadece duyguyla değil, aynı zamanda akılla ve basiretle hareket etmemiz gerekir.''

Vatandaşların da tepkilerini gösterirken sağduyuyla hareket etmesi gerektiğini vurgulayan Bardakoğlu, ''Haklı tepkilerimizi gösterirken, hiç bir zaman aramızdaki bu kardeşliği ve sevgiyi zedelemeyelim. Bu hain emellerin, oyununa gelmeyelim'' diye konuştu.

Bardakoğlu, konuyla ilgili bütün kurum ve kuruluşların gereken tedbirleri alacaklarını ve ''bölücü terörün akamete uğrayacağını'' söyledi.

-CAMİLERDEN SAĞDUYU ÇAĞRISI-

Bardakoğlu, terör saldırısı sonrasında düzenlenen terörü protesto gösterilerine yönelik müftülüklerin duyarlı davranacaklarına olan inancını dile getirdi.

Camilerde ve din hizmetlerinde birlik, beraberlik ve itidal çağrısı yapılacağını ifade eden Bardakoğlu, ''Bütün camilerimiz, dün olduğu gibi bugün de birlik, beraberlik, kardeşlik, sevgi ve birbirimizi sayma çağrısı yapacaktır. Camilerimizin bu fonksiyonu sadece bugün için değil, her zaman için hiç eksilmeden devam edecektir'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious