Bardakoğlu'ndan 'Misyonerlik' uyarısı!

  • Giriş : 24.02.2007 / 00:00:00

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, bazı açılış ve temel atma törenleri için geldiği Antalya'nın Alanya ilçesinde, müftülüğün verdiği akşam yemeğine katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bu anlayışın, özgüvenden kaynaklandığını belirten Bardakoğlu, şöyle konuştu:
''Birisi kendi dininin icaplarını yerine getirmek istiyorsa elbette yapacaktır. Biz, o özgüvene sahibiz. Biz, o özgürlük alanını bugüne kadar tanıdık, bugünden sonra da tanımak zorundayız. Bizim bu konuda veremeyecek bir hesabımız yoktur. Alnımız açıktır, uygulamamız şeffaftır. Aslında bu konuda belki daha mütebessim davranması gereken herhalde batılılardır. Kimseyi suçlamak için demiyorum ama, gönlüm isterdi ki, bugün İspanya'da, balkanlarda, Batı Trakya'da, Müslümanlar ve Türkler, kimliklerini bugüne kadar koruyabilselerdi, getirebilselerdi. Bütün bunlara rağmen, bunların kavgasında değiliz. Biz, ileriye bakmak istiyoruz. Biz güzelliklere bakmak istiyoruz. İstiyoruz ki Allah barış içinde yaşatsın. Dini inancı, mezhebi ne olursa olsun, insanlar kendini ifade edebilsin, kendi inancı, kendi duygularına, düşüncelerine ve mezheplerine göre az veya çok kendi özgür hayatını seçebilsin.'' İslam dininin her zaman diyalogdan yana olduğunu, her inanışa saygı anlayışını benimsediğini belirten Bardakoğlu, yabancılarla diğer din mensuplarıyla diyalogdan hiç bir zaman kaçınmadıklarını dile getirdi.
''Diyalog'' denince kendi değerlerini koruyarak bir araya gelmeyi anladıklarını da ifade eden Bardakoğlu şöyle devam etti:
''Diyalogdan, kendimiz kalarak, kendimiz olarak, değerlerimizi ve kendi çizgimizi koruyarak, bir araya gelebilmeyi anlıyoruz. Başkasıyla bir araya gelmek demek, elbette onun değerlerini, onun çizgisini, onun tercihlerini aynen onaylamak anlamına gelmez. O, o kalacak. Biz, biz kalacağız. 21. yüzyılda artık kimse birbirini kendine benzetme hakkına sahip ve talip olmamalı. Biz kendi değerlerimize sahip çıkarak, kendi inançlarımızı koruyarak, çok rahat başkalarıyla diyalog kurabilir, bir arada yaşayabiliriz. Alanya, bunun çok iyi bir örneğini veriyor.'' Misyonerlik faaliyetlerine de değinen Bardakoğlu, bu faaliyetleri önlemenin en iyi yolunun kendi değerlerine sahip çıkmak olduğunu vurguladı. Din özgürlüğü ile misyonerlik faaliyetlerinin aynı şey olmadığına da işaret eden Bardakoğlu, şunları kaydetti:
''Bugün misyonerlik faaliyetlerini duymaktayız. Türk dünyasında, Balkanlar'da, özellikle Orta Asya'da yoğun çaba sarf edilmektedir. Bu olabilir. Ama bunun çaresi yasaklamak değil, engel olmak değil. misyonerlik faaliyetleriyle mücadele etmenin yolu, yasaklamak engellemek değil, kendi çocuklarımıza, ailemize ve değerlerimize sahip çıkmaktır. Misyonerlik faaliyetleri ile din özgürlüğünün aynı şey olduğunu da kabul edemeyiz.'' Dinin, insanlara güzel şeyler emrettiğini, İslam dininin, ahlak ve bilgi ekseni üzerine kurulduğunu anlatan Bardakoğlu, uluslararası arenada dinin bazen çatışma araçlarından biri haline getirilebildiğini belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:
''Bugün, özellikle uluslararası arenada maalesef din, çatışmanın araçlarından birisi haline geldi. Doğruları, güzel şeyleri düşünenlerin daha yüksek sesle konuşması gerekiyor. Bugün bunu yapıyoruz, bunu yapmaya devam edeceğiz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious