Bardakoğlu'nun Avustralya temasları

  • Giriş : 12.11.2006 / 00:00:00

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, Melbourne'deki iki günlük ziyaretinin ardından 10 Kasım Cuma akşamı beraberindeki heyet ve Melbourne Başkonsolosluğu Sosyal İşler Ateşesi Mevlüt Haliloğlu ile birlikte Perth'e gitti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başkan Bardakoğlu Melbourne ve Dandenong kentlerindeki yoğun programında Türk camii ve derneklerinde temaslarda bulundu.

Prof Dr. Ali Bardakoğlu, Melbourne'deki ziyaretinin son gününde önce sabahdan Sunshine Camii'ne gitti. Daha sonra buradan Cuma Namazı için Broadmeadows Camii'ne gelen Bardakoğlu, Cuma Vaazı'nı verdi ve namazdan sonra da camii içerisinde cemaatle tek tek tokalaşıp selamlaştı.

Cami çevresini de gezen Bardakoğlu bu arada kantin de oturan vatandaşlara selam vererek onlarla ayak üstü sohbet etti. Bu arada cemiyet bünyesinde faaliyet gösteren Çağrıspor Futbol Klubü yetkilileri klüp sahası ve çalışmalar hakkında kendisine bilgi verildi.

Broadmeadows Camii'nden sonra bir grup işadamı ile öğle yemeği yeyip Thomastown Camii'ni de ziyaret eden Diayanet İşleri Başkanı, Osmanlı Köyü Yaşlılar Evi'ni de gezdi. Burada da Perth'e hareketinden önce basın mensupları ile Avustralya ziyaretini değerlendirdi ve sorulara cevap verdi. Toplantıya Türkiye'den beraberinde gelen heyet, Melbourne Başkonsolosu Aykut Sözer, Sosyal İşler Ateşesi Mevlüt Haliloğlu ve Broadmeadows Türk İslam Cemiyeti Yetkilileri de katıldı. 'Avustralya'da bulunup gezdiğim süre içerisinde çok olumlu bir intibaya sahip oldum. Gördüğümüz manzaranın herbiri diğerinden güzel diyerek başladığı konuşmasında toplantının yapıldığı mekan olan Osmanlı Köyü Yaşlılar Evi'ni öven Bardakoğlu 'En son gördüğümüz en güzeli. Çünkü burası bizim insanımızın hayata bakışını, insana değer verişini, insanımızın o engin şefkatini ve merhametini yansıtıyor'diye konuştu.

Öncelikli olarak Türkiye TV kanallarının buraya gelmesini sağlayan Türkçe yayın yapan, Türkçe kitap çıkaran çocuklara Türkçe öğreten bütün kurumlara teşekkür ederim' diyen Başkan, Türkçe'ye katkılarından dolayı basın mensuplarına da teşekkür ederek şöyle konuştu 'Bu konuda sizler de aferini hak edenlerdensiniz' dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı olarak Avustralya'daki din hizmetlerinin iyi yürümesi için her türlü desteği veriyoruz' diyen Bardakoğlu, bu konuda özellikle Avustralya gibi ana dili ingilizce olan ülkeler için çok sayıda ingilizce kitap ihtiyacı olduğunu fark ettik. Bu nedenle dinimizi tanıtan Türkiye'de müslümanlık yaşantısı ve anlayışının buralarda tanıtılması için birçok konuda eserlerin hazırlık ve çalışmasını yapacaklarını belirtti.

Halen Avrupa ülkelerinden 40 kadar öğrencinin Türkiye'deki çeşitli üniversitelerde Almanca dilinde İlahiyat Fakülteleri'nde öğretim gördüğünü bunun ingilizce olarak da düşündüklerini ve YÖK ile görüşmeleri sonucunda açılacak kontenjanlara buralardan Avustralya vatandaşı liseyi bitirmiş gençlerin alınacağı müjdesini veren Diyanet İşleri Başkanı 'Bu öğrencilerin aldıkları bilgi, edindikleri tecrübe ve Türk Kültürü ile buralarda Türkiye'yi en iyi temsil edecekler ve din konusunda ileri, geri konuşanlara gerekli cevabı verceklerdir' dedi.

Bu arada bahsedilen eğitim kurumlarının Türkiye yerine burada açılmasının daha fazla öğrenciye ulaşma açısından faydalı olacağı şeklinde gelen bir fikir üzerine Bardakoğlu, 'Bu konuda önceliği İsviçre, Fransa, Almanya gibi Türklerin çok yoğun bulunduğu ülkelerin aldığını buralarda 'İlahiyat Fakültesi' veya üniversitelerde bazı bölümlerin açılmasının çok büyük bir ihtiyaç olduğunu ancak öncelik sırasında Avustralya'dan daha önde geldiğini' ifade etti.

Prof.Dr. Ali Bardakoğlu, kısa bir süre önce yaptığı açıklamalarla Türk toplumunu ve müslümanaları zor durumda bırakan Avustralya Müftüsü'nü gündeme getiren basın mensuplarının sorusu üzerine toplumdan derneklere ve Diyanet Din Görevlileri'ne tam destek verilmesini istedi.

'Müslümanlık adına sizi mahçup eden yalan, yanlış açıklamalar yapan kişilere karşı münferit tepki gösteriyorsunuz. Çoğumuzun bu konudaki tepkisi bilinmiyor. Bu durum da insanların aklına demek ki, Türkler'de bu konuda aynı şeyi düşünüyor şeklinde yorum yapılır. Onların sizler hakkında ki kanaati de bunları söyleyenleri tanıdığı şekilde olacaktır' diyen Başkan 'Yavaş, yavaş çatı gibi bir oluşuma gidilebilir. Her mikrofonu eline alan değilde ciddi, kurumsal, ayakları yere basan bir temsil olması lazım. Sizin sesinizin çıkması için ses çıkarma kanallarının işlek olması lazım. Onun için buradaki Türklerin sesi diyebileceğimiz sivil olmak şartı ile derneklerimizin oluşturacağı bir istişare kurulu bu tür durumlarda açıklamalar yapabilir' dedi.

Almanya ve Fransa'da yaşanılan bir takım sıkıntıları dile getiren Prof.Dr.Ali Bardakoğlu, 'Bu ülkelerde çok ciddi sıkıntılar yaşadık. Alınan yaralar kapanmaz sonuçlar doğurdu diyerek 'Devir birleşme devridir. Camilerimiz de birleşme mekanıdır. Hiç kimse camiyi ayrışma, bölüşme ve bir başka oluşumu desteklemek için kullanmamalı dedi.

İşadamlarının, üniversite okuyan gençlerin ayrı ayrı gruplaşarak değil bütünlük halinde hareket etmesini tavsiye eden Bardakoğlu 'Özellikle üniversite gençliğinin sahiplenilmesi yalnız bırakılmaması gerekiyor'diye konuştu. Bunun üzerine üniversitelerde okuyan gençlerimizi yetiştiren eğitim kurumlarının olduğunu ancak bu konuda bilgisi olup olmadığ şeklinde sorulan bir soru üzerine ise Başkan, buradaki Türk okulları hakkında bilgisi olduğunu ve hepsinin güzel işler yaptığını vakti olsa hepsini ziyaret etmek istediğini söyledi. 'Buradan onlara sevgi, selam ve başarı dileklerini gönderiyorum' diyen Başkan 'Nesle sahip çıkma çok önemli tebrik ederim' dedi.

Bardakoğlu, "Okullardaki arkadaşların hepsine selamımı ulaştırın. Onlar çocuklarımıza sahip çıkma onları milli, dini ve kültürüne bağlı olarak yetiştirme açısından fevkalede önemli çalışmalar yapıyorlar diyerek inşaallah birgün buralarda üniversiteler de olur" diye konuştu.

Başkana toplantı sonunda Broadmeadows Türk İslam Cemiyeti adına hazırlanan bir plaket takdim edildi.

9 Kasım Perşembe günü Mebourne Üniversitesi'ndeki konferansından sonra Dandenong'da Diyanete bağlı Keysborough Türk İslam Cemiyeti ve Mount Hira Koleji'ni ziyaret eden Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, öğle namazını da burada kıldı. Keysborough Camii Din Görevlisi Vedat Keskin ve Mount Hira Koleji Müdürü Ekrem Özyürek, Bardakoğlu'na yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdiler. Daha sonra kendisini karşılamak üzere gelen toplulukla birlikte cami içini ve okulun bir kısmını gezen Başkan, yapılan çalışmalar hakkında memnuniyetini dile getirerek 'Türk halkının binlerce kilometre uzakta dahi bir bütün olarak yaptığı calışmalardan gurur duyduğunu söyledi'. Öğle namazının ardından cemaate kısa bir konuşma yapan Bardakoğlu sözlerine 'Herkese Türkiye'den selamlar getirdiğini söylemekle başlarken Sizlerin bu tür calışmalarla ortak bir gayede birleşip bu ülkede geleceğiniz olan çocuklarınızı dinine, diline, kültürüne bağlı bir şekilde yetiştirmek amacıyla yaptığınız bu çalışmalar beni çok sevindirdi" dedi. Daha sonra konuşmasına toplumun gelecek adına yapması gereken önemli konular hakkında öneriler sunarken,"Gördüklerimin bana verdiği izlenimle, eğer daha bir gayret, azim ve bütünlükle çalışırsanız gelecek adına çok daha büyük şeyler başaracağınıza inanıyorum" dedi. Halen inşaatı devam eden cami ile ilgili olarak da mimarisi konusunda hassas davranılması gerektiğini söyleyen Bardakoğlu 'Buraya gayretinizle öyle bir cami yapın ki, Avustralya'da yaşayan insanlar Melborne'de çok güzel bir cami varmış gidip görelim desinler" dedi. Buradan sonra Bardakoğlu Mount Hira Koleji'nin 2 hafta önce açılışı yapılan yeni binasını gezdi. Bina içinde okul öğretmelerinden birisiyle kısa ingilizce sohbetinden sonra, iki sınıfı daha gezerek küçük öğrencilerle sohbet etti. Okulun çevresini de gezen Başkan, buradan ayrılmadan önce cami etrafında toplanan halka 'Toplum içindeki ayrışmalardan, çekişmelerden ve boş dedikulardan uzak durup birlik içinde gelecek adına birşeyler yapmalarını' tavsiye etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious