Barış Akarsu, gözyaşlarıyla son yolculuğuna uğurlanıyor

Barış Akarsu, gözyaşlarıyla son yolculuğuna uğurlanıyor.13133
  • Giriş : 06.07.2007 / 13:50:00
  • Güncelleme : 06.07.2007 / 15:43:52

Genç sanatçı Barış Akarsu’nun ölümü sevenlerini yasa boğdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Akarsu’nun çocukluğunun geçtiği Amasra kumsalında toplanan dostları, gece mum yakıp gitar çalarak sabaha kadar, genç yaşta hayata veda eden Akarsu’nun şarkılarını söyledi.

Bodrum’da geçirdiği trafik kazasından sonra 5 gün komada ölüme direnen şarkıcı ve dizi oyuncusu Barış Akarsu bugün memleketi Amasra’da toprağa verilecek. Ölüm haberinin geldiği önceki akşam Amasralılar, Akarsu’nun çocukluğunun geçtiği kumsalda toplanarak ateş yaktı. "Amasra kumsalının
hırçın dalgası Barış" yazılı bir de poster açan arkadaşları, gece mum yakıp gitar çalarak sabaha kadar, genç yaşta hayata veda eden Akarsu’nun şarkılarını söyledi. Arkadaşları, şarkıcının soğan ekmek yiyerek Amasra kumsallarında büyüdüğünü anlattılar.

Barış Akarsu posterleriyle bezeli Amasra’da her tarafta bu acı haber konuşulurken, 7’den 70’e neredeyse herkes, sokaklarda cenazeyi bekledi. İstanbul, Ankara ve çevre illerden gelenler de Amasra’da park ve bahçelerde oturdu. Gitar çalarak, balık tutarak geçimini kendi sağlayan, tekvando ve yelken sporu yapan Barış’ı büyüten anneannesi Nazire Kökdemir (70), 8 yaşından 14 yaşına kadar baktığı torununu gözyaşları içinde anlatırken şunları söyledi:

YARDIMLARLA BÜYÜDÜ

"16 yaşında Ereğli’ye gitti. Onu biz büyüttük. Çok erken öldü, keşke bu kadar erken olmasaydı. Dedesiyle çok güzel günler geçirdi. Birlikte denize gider, balık tutarlardı. Çekiç, keserle çok uğraşırdı. Küçüklüğünden beri çok temiz kalpli bir çocuktu. Anne-babası geçinemedikleri için yıllar önce 6 aylığına anlaşmalı olarak boşandılar. Sonra tekrar nikah tazeleyerek bir araya geldiler. Torunum onların ayrı olmasına üzülüyordu."

Barış Akarsu’nun Amasra’ya gelişinde uğradığı lokanta ve balıkçıların görevlileri ile arkadaşları da şarkıcının ölümüne bir türlü inanamadıklarını belirtti. Çocukluk arkadaşı Kudret Gündoğar (32), şöyle konuştu: "Toplanıp devamlı kumsala giderdik. Barış bize gitar çalardı. Sabaha kadar şarap içer, onun söylediği şarkıları dinlerdik. Sabah yatıp öğlene kadar uyuyup tekrar buluşur, kumsalda gitarlı sohbetimize devam ederdik. Bakanı yoktu, ailesinden pek yardım görmezdi. Sağdan soldan yardım ederlerdi. Yelken yapardı. Annesi, babası ayrıydı. Annesinin balık malzemeleri sattığı bir dükkanı vardı. Barış kendi başına büyüdü. Evde yemek yapmazlardı, hiçbir şey yemezdi. Soğan ekmek parasını biz verirdik, ağabeylerimiz de şarap parasını verirdi."

Verdiği sözü tutamadı sevenlerine dönemedi

BarIŞ Akarsu, 29 Haziran 1979’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Amasra’da bitirdi. Çok küçük yaşlarda şehre gelen müzisyenlerden etkilenerek flüt, klavye, gitar gibi müzik aletleri çalmaya başladı. Arkadaş ortamlarında gitar çalıp şarkı söyleyen şarkıcı, daha sonra profesyonel olarak müzikle ilgilenmek için yollara düştü. Önce Antalya’daki bir tatil köyünde animatörlük, ardından Ankara’da garsonluk yaptı. 2004’te arkadaşlarının da ısrarıyla "Akademi Türkiye" adlı yarışmaya katıldı ve birinci oldu.

Yarışmanın ardından İstanbul’a yerleşen Akarsu, 2005’te ilk albümü "Islak Islak"ı, Ağustos 2006’da da "Düşmeden Bulutlara Koşmak Gerek" adlı ikinci albümünü çıkardı. Aynı yıl Star’da yayınlanan "Yalancı Yarim" adlı dizide rol almaya başladı. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi öğrencisi olan Akarsu, USDER’den Rock Dalında En iyi Şarkıcı Ödülü, Future dergisinden de Yılın En Sevilen Rock Sanatçısı ve Cem Karaca Özel Ödülü’nü aldı. "Yalancı Yarim" dizisinin çekimleri nedeniyle yaklaşık 2 hafta Bodrum’da kalan ekip, sezon finalini de çekmişti. Ancak reytinglerin yüksek olması sebebiyle çekimlere devam kararı alındı ve ekip 29 Haziran’da yeniden Bodrum’a döndü. Akarsu, geçirdiği kazadan yaklaşık 4 saat önce birkaç turistin aldığı video görüntüsünde "Merak etmeyin. Şimdi gidiyorum ama döneceğim. İki hafta daha buradayım" diyordu. Ancak Club Flipper’dan yola çıktıktan kısa süre sonra, bulunduğu araç bir kamyonla çarpıştı ve verdiği sözü tutamadı.

Amasra’da bugün toprağa veriliyor

Yoğun bakım ünitesinde geçen 5 günün ardından önceki akşam hayatını kaybeden Akarsu, Bodrum’dan 3 bin kişinin gözyaşlarıyla uğurlandı. Özel Bodrum Hastanesi’nin Beyin Cerrahı Op.Dr. Abdullah Servet, saat 21.00’e yaklaşırken sanatçının kalbinin durduğunu, yaklaşık 45 dakika müdahale etmelerine rağmen kalbi ikinci kez çalıştıramadıklarını belirterek "Barış’ı kaybettik" dedi. Hastane bahçesinde müjdeli bir haber bekleyen Bodrumlu hayranları, ölüm haberinin açıklanmayla yıkıldı. Yaşanan arbedede 8 kişi baygınlık geçirdi. Akarsu’nun cenazesi saat 03.00’te hastaneden alınarak ambulansla Milas-Bodrum Havalimanı’na, oradan THY’nin tarifeli seferiyle saat 05.00’te İstanbul’a gönderildi. Barış Akarsu’nun annesi Hatice Akarsu ve babası Selahattin Akarsu da aynı uçakla İstanbul’a döndü. Genç şarkıcının cenazesini Atatürk Havalimanı’nda Seyhan Müzik’in sahibi Mehmet Seyhan’ın da aralarında bulunduğu bir grup karşıladı. Cenaze daha sonra da Bartın’ın Amasra ilçesine gönderildi.

Akarsu’nun cenazesi, Bartın Devlet Hastanesi’nin önünde bekleyen kalabalık tarafından karşılandı. Cenaze morga doğru taşınırken büyük üzüntü yaşandı. Barış’ın cenazesi bugün saat 10.00’da morgdan alınarak, Amasra Merkez Camii’ne getirilecek. Cuma namazından sonra kılınacak cenaze namazının ardından Barış’ın cenazesi ilçe mezarlığında dedesinin yanında toprağa verilecek. Anne Hatice ve baba Selahattin Akarsu’nun iğne ile ayakta durabildiği, bu nedenle hastaneye uğrayamadan Amasra’ya geçtikleri belirtildi.

Johnny Depp’e benzetilirdi

Kaza geçirmeden birkaç gün önce çarşıda dolaşırken, Karayip Korsanları filminde Johnny Depp’in oynadığı Jack Sparrow maketini gördü ve çok ilgilendi. Doğum gününden bir gün önce de dizideki rol arkadaşları doğum günü hediyesi olarak kendisine o maketi aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious