Barış Akarsu'nun mezarına ziyaretçi akın ediyor

Barış Akarsu'nun mezarına ziyaretçi akın ediyor .9687
  • Giriş : 16.07.2007 / 13:24:00

Barış Akarsu'nun mezarını ziyarete giden yerli turistler Amasra'da turizme yaradı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bartın’ın Amasra ilçesinde defnedilen şarkıcı Barış Akarsu’nun mezarını ziyarete ve tatile gelen turistler, ilçedeki otel ve pansiyonları dolduruyor.

Edinilen bilgiye göre, koyları, tertemiz kumu, az dalgalı suları ve doğayla bütünleşen güzellikleriyle Karadeniz’in önemli turistik alanları arasında yer alan Amasra, Barış Akarsu’nun hayranlarının yoğun ilgisini görüyor.

Yaşamını yitiren genç sanatçının mezarını ziyaret etmek için ülkenin dört bir yanından gelen vatandaşlar, Akarsu’nun "kumsaldan geldim" dediği deniz kenarında sanatçının arkadaşlarıyla sohbet ederek, hemen her kafe ve büfede çalınan şarkılarını dinliyorlar.

Akarsu’nun mezarını ziyaret eden her yaş grubundaki hayranları, sanatçı için dua ederek, taraftarı olduğu Beşiktaş’ın bayrağı ve forması gibi çeşitli eşyaları mezarının kenarına bırakıyorlar.

Helenistik dönemden Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine kadar çok sayıda tarihi eserin bulunduğu turistik ilçede, ünlü heykeltıraş Tankut Öktem’in, gitarıyla tasvir edildiği 3 metrelik heykelini yapacağı Akarsu için oluşturulan hatıra defterlerine hayranları duygularını yazıyorlar.

Barış'ın anısı yaşatılacak

Amasra Belediye Başkanı Ali Yıldırım, yaptığı açıklamada, Barış Akarsu’nun yaşamını yitirmesi üzerine Amasra’da çok büyük üzüntü yaşandığını, ilçelerinin her yerinde genç sanatçının hatıralarının olduğunu söyledi.

Akarsu’nun hayatını kaybetmesinin ardından Türkiye’nin değişik bölgelerinden insanların ilçeye geldiklerini ifade eden Yıldırım, şöyle konuştu:

"Özellikle hafta sonları bin 500 civarında yatak kapasitesine sahip oteller ile 2 bin yatak kapasiteli pansiyonların tamamı doluyor.

Günübirlik de çok sayıda kişi ilçeye geliyor. Hafta sonları nüfusunun 4 katı turist ağırlayan Amasra’da Barış’ın acısını hayranlarıyla paylaşıyoruz. Genç sanatçıyı ilelebet yaşatacağız.

Tanınmış heykeltıraş Tankut Öktem, heykel hazırlıklarını sürdürüyor. Bu yılın ağustos ayı sonuna kadar ilçe merkezine heykeli dikme amacındayız. Yılda yaklaşık 250 bin kişinin ziyaret ettiği bölgemize gelen Barış Akarsu hayranları vefa örneği sergiliyorlar.

Sanatçının yurtseverliği, insan, hayvan ve tabiat sevgisinin genç nesiller tarafından ilelebet hatırlanması için elimizden geleni yapacağız."

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious