Barış gücü ülkeleri toplandı

  • Giriş : 29.08.2006 / 00:00:00

Lübnan’da konuşlanacak yeni BM barış gücüne katkıda bulunmayı planlayan ülkeler New York’taki BM merkezinde biraraya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

BM merkezinde yapılan toplantıya Türkiye dahil yaklaşık 30 ülke katıldı. Toplantıda ülke temsilcileri güce ne kadar asker verebilecekleri konusunda bilgi verdi. Türkiye de toplantıda söz alarak asker gönderme konusunda TBMM’nin onayına bağlı olarak ilke kararı aldığını bildirdi.

Türk tarafı toplantıda Türk liman ve havaalanlarının kullanımına ilişkin BM’ye daha önceden yaptığı taahhüdü de yineledi.

Toplantıda Fransa ve İtalya ise öncü gücü birlikte oluşturacaklarını açıkladı. İtalyan birliklerinin 2-3 gün içinde Lübnan’a girmeye başlayacağı bildirildi.

Toplantıda barış gücünün silah kullanma yetkileri konusu yeniden gündeme geldi ve katılan ülkeler çeşitli öneriler sundu.

BM yetkilileri bugün yeni bir silah kullanma yönergesi yazacaklarını söyledi.

İTALYA’DAN LÜBNAN’A YARDIM

İtalyan kabinesi, Lübnan’a 30 milyon Euro yardımda bulunulmasına onay verdi.

Kabine, dünkü toplantısında, Lübnan’daki yeni BM barış gücüne 2 bin 500 asker gönderilmesini kabul etmişti. Ardından gerçekleştirilen toplantıda Kabine, Lübnan’a yardım paketini onaylamanın yanısıra barış gücü için 186.8 milyon Euro harcanmasını da kabul etmiş oldu.

İtalya Dışişleri Bakanı Massimo D’Alema, yaptığı açıklamada, İtalyan birliklerinin Güney Lübnan’a konuşlanması için birkaç saat içinde girişimlere başlayacaklarını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious