Barış gücüne kimler katılacak?

  • Giriş : 16.08.2006 / 00:00:00

Lübnan’da konuşlandırılacak barış gücüne katkıda bulunacak ülkeler:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İsrail askerleri Lübnan’da bazı mevzileri terk ederken, birçok ülke bölgeye yerleştirilecek barış gücüne katılacağını bildirdi, bazıları ise karar aşamasında ve görüşmelerini sürdürüyor. Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül de hem Lübnan’a verdikleri desteği iletmek hem de barış gücü ile ilgili fikir alışverişinde bulunmak üzere temaslarını sürdürüyor. Güney Lübnan’a konuşlandırılması düşünülen güce katkıda bulunacak diğer muhtemel ülkeler ise şöyle:
- Türkiye’nin Lübnan’a 5 bin kadar asker göndermesinin muhtemel olduğu konuşuluyor. Hükümet nihai kararın henüz verilmediğini belirtiyor. Hükümet barış gücünün hangi görevle bölgeye konuşlandırılacağının net olarak ifade edilmesini bekliyor.
- Avustralya, uluslararası güce az sayıda asker göndermeyi düşündüğünü belirtti.

- Brunei, Lübnan’a gönderilecek güce katılmak üzere 200 askerin hazır olduğunu bildirdi.

- Finlandiya Cumhurbaşkanı Tarja Halonen de Lübnan’a 200 dolayında asker gönderebileceklerini söyledi.

- Barış gücüne komuta etmesi beklenen Fransa’nın yaklaşık 5 bin askerlere destek vermesi bekleniyor. Ancak Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ve Dışişleri Bakanı Philippe Douste-Blazy, barış gücünde alacakları rolün diğer ülkelerin de katılımına bağlı olacağını ifade ediyor.

- Almanya’da barış gücüne katkı sağlayabileceğini açıkladı. Ancak asker gönderme kararının görev tanımı yapılana kadar kesinleşmeyeceği belirtiliyor.

- Endonezya da 150’si imar çalışmalarında görev alacak mühendis olmak üzere bin kadar asker göndermeye hazır olduğunu duyurdu.

- İtalya 2 bin ila 3 bin asker gönderebileceğini açıkladı. Dışişleri Bakanı Massimo D’Alema gönderilecek birlikte ağır silahlar, zırhlı araçlar, tanklar, helikopterler ve saldırıya karşılık verebilecek askerlerin yer alacağını bildirdi.

- Malezya çatışmalar sürerken ateşkes sağlanması halinde bin asker gönderebileceğini açıklamıştı

- Fas da bin 500 ila 2 bin asker gönderebileceğini duyurdu.

- Yeni Zelanda barış gücünde yer almak istediğini; ancak az sayıda asker gönderebileceğini bildirdi.

- Portekiz barış gücüne katılıp katılmama konusunu değerlendirdiğini iletti.

- İspanya Başbakanı asker göndermek için ülkesindeki siyasi liderleri ikna etmeye çalışıyor. İspanya basını 700 asker gönderilmesinin planlandığını yazıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious