Barış Gücü'ne asker verebiliriz!

  • Giriş : 28.07.2006 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan, Lübnan'a konuşlandırılması muhtemel barış gücüne, Türkiye'nin de katkıda bulunabileceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CNN televizyonunda Larry King'in programına konuk olan Erdoğan, "Bütün ülkelerin, ateşkes şartlarının sağlanması için gereken adımları atacağını umuyoruz, ateşkes sağlandığında barış süreci başlatılabilir" diye konuştu. Erdoğan, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün de Roma'daki toplantıda, Türkiye'nin bu konumunu ifade ettiğini hatırlattı.

"SUÇLUNUN KİM OLDUĞUNA TARİH KARAR VERECEK"

Başbakan Erdoğan Larry King'in Lübnan'daki savaşı kimin başlattığı yönündeki sorusuna ise "Buna tarih karar verecek" yanıtını verdi. Başbakan İsrail'i orantısız güç kullandığı için de eleştirdi. Artık suçlu aramak yerine barışa yoğunlaşılması gerektiğini ifade eden Erdoğan, "suçlayacak birini ararsak bu süreci daha da tehlikeye sokarız ve daha duygusallaşırız. Şimdi yapmamız gereken ateşkesi sağlamaktır ve barış sürecini nasıl başlatacağımıza bakmaktır. Kimin haklı kimin yanlış olduğu, kimin suçlanması gerektiğine tarih karar verecektir. Bunu tarihe bırakmalıyız" şeklinde konuştu.

"PKK KONUSUNU BİRLİKYE ÇÖZMELİYİZ"

Erdoğan terör örgütü PKK konusunda ise Türkiye'nin gerekli önlemleri almak zorunda olduğunu belirtti. Erdoğan, ABD ve Irak'ı kastederek, "Bu meseleyi birlikte çözmek zorundayız" dedi

Terörün dini, dili, ulusu, coğrafyası olmadığını, her yerde ortaya çıkabildiğini anlatan Erdoğan uluslararası toplumun PKK'yı 'terörist örgüt' olarak nitelemekle yetindiğini ve başka bir adım atmadığını ifade etti. PKK'nın Kuzey Irak'ta kampları bulunduğunu ve bu konuyla ilgili ABD ve Irak'taki hükümetle temas halinde olduklarını kaydeden Erdoğan, "Bu meseleyi birlikte çözmeliyiz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious