Barış gününde 7 şehit!

  • Giriş : 03.09.2006 / 00:00:00

Daha önce yaptığı açıklamalarda 1 Eylül Dünya Barış Günü'nde silah bırakabileceği mesajı veren terör örgütü PKK ortalığı kana buladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Barış gününde, Şırnak, Hakkari, Van ve Diyarbakır'daki hain saldırılarda 7 asker şehit edildi

Şehit Deniz Yüzgeç'in kardeşi Barbaros acı haber üzerine asker traşı oldu.

Tüm dünyada kutlanan 1 Eylül Dünya Barış Günü sebebiyle, barış çağrılarının yapıldığı, mesajların yayınlandığı gün terör örgütü PKK, kan döktü. Daha önce 1 Eylül'de silah bbırakabileceği mesajı veren terör örgütü, aynı gün 7 askeri şehit etti. Şırnak, Hakkari, Van ve Diyarbakır'daki saldırılarda 7 asker şehit oldu, 6 asker de yaralandı. Askerlerin şehit düştüğü haberleri, bu kez duyarlı bir şekilde ailelerine bildirildi.
Şırnak Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, teröristlerin uzaktan kumandalı patlayıcı ile düzenlediği saldırıda Piyade Er Mehmet Öztürk ve Piyade Üsteğmen Ahmet Şevki Evin olay yerinde, Asteğmen Furkan Işık ise ağır yaralı kaldırıldığı Diyarbakır Askeri Hastanesi'nde şehit oldu.

HAKKARİ'DE İKİ ŞEHİT

Hakkari Valiliği'nden yapılan açıklamada ise 1 Eylül günü saat 21.15 sıralarında Çukurca ile Hakkari-Şırnak karayolunda Köprülü Üs Bölgesi'ne terör örgütü PKK üyelerince taciz ateşi açıldığı belirtildi. Çıkan çatışmada, Jandarma Asteğmen Zeki Bursalı Burak Okay ile Jandarma Kayserili Er Emrah Yiğit'in şehit olduğunu belirtildi.

İRAN SINIRINDA ŞEHİT DÜŞTÜ

Van'ın Saray ilçesinde bulunan Kapıköy sınır kapısına giderken, İran tarafından PKK terör örgütü tarafından uzak menzilli silahlar konvoya silahlı saldırıda bulunuldu. Saldırıda bir askeri araçta bulunan İzmir doğumlu er Deniz Yüzgeç şehit oldu. Deniz Yüzgeç'in şehit düştüğü haberi evine ateş gibi düştü. Anne Ayfer Yüzgeç, 'Devlet büyüklerine sesleniyorum, neden bizim çocuklarımıza bir zırhlı araç vermiyorlar, çelik vermiyorlar?' diyerek gözyaşı döktü.

DİCLE'DE HAİN TUZAK: 1 ŞEHİT

Diyarbakır'ın Dicle İlçesi kırsalında güvenlik güçlerinin geçiş güzergahına yerleştirilen uzaktan kumandalı bomba, askeri araçların geçişi sırasında patlatıldı. Patlamada uzman çavuş Mustafa Dağ (Tokat) şehit olurken, 4 asker de yaralandı. Yaralılar Diyarbakır Askeri Hastanesi'ne kaldırıldı.

Şırnak'taki saldırıda ağır yaralanarak kaldırıldığı hastanede şehit olan Piyade Asteğmen Furkan Işık'ın Fatih'teki evi yasa boğuldu.

BURADA DURUMLAR ÇOK KÖTÜ

Amca Mümin Işık, yeğeninin şehit olduğu yerde 14 gün önce yine 3 şehit verildiğini belirterek, 'Yeğenim şehit asteğmenin yerine oraya gittiğini söylüyordu. Yeğeniyle internette konuşurken bulunduğu yerde durumların çok kötü olduğunu söylemiş. Birkaç gün önce de yeğenine telefonda 'ben belki gelemeyeceğim' demiş. Oralarda belki 100 tane şehit veriliyor ama 1 tanesi açıklanıyor. O da bize denk geldi. Çünkü biz aynı yerde iki hafta önce 3 kişinin şehit edildiğini biliyorduk' dedi. Hüzünlenen amca, Furkan'ın küçük kardeşi Utku'ya sarılarak ağladı.

TBMM Başkanı Bülent Arınç ve Başbakan Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Büyükanıt'a başsağlığı mesajı gönderdi. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ise terör örgütünün saldırılarıyla Türkiye'yi bölmenin kesinlikle mümkün olmayacağını söyleyerek, terörle mücadelenin azim ve kararlılıkla sürdürüleceğini kaydetti.

Yaş gününü kutlayacaktı

Vatani görevini ağabeyinden önce Adana'da yapan Barbaros Yüzgeç, ağabeyinin uzun süre Almanya'da kaldıktan sonra eşinden boşandığını, askere gitmeden 1 ay kadar önce kesin dönüş yaptığını ve bir iş kurmadan önce vatani görevini yapmak için karar alıp askere gittiğini söyledi.Deniz'in 19 Eylül'deki yaş gününü İzmir'de kutlamak için 16 Eylül'de izne çıkmayı planladığını, hatta kendisine uçak biletini de 1 hafta kadar önce gönderdiklerini kaydeden gözü yaşlı anne, '14 gün sonra İzmir'e gelecekti. Almanya'dan döndükten sonra,

oğlumun yüzünü ancak 1 ay görebildim. Gönüllüydü ve hemen askere gitmek istiyordu. Hatta 'Anne neresi olursa olsun, her toprak benim vatanımın bir parçası' diyordu. Birkaç gün önce kendisiyle telefonla görüştük, 'Anne, anneciğim gün sayıyorum' diyordu.19 Eylül'de yaş gününü burada birlikte kutlayacaktık. Uçak biletini de alıp gönderdik' dedi. Oğlunun fotoğrafı ve kendilerine emanet bıraktığı Terier cinsi 'Balki' isimli köpeğine sarılan anne Ayfer Yüzgeç, oğlunun fotoğrafını öperken, köpeğin sabaha kadar havladığını da ifade etti.

Eve hırsız girdi diyerek çağırdılar

Hakkari'de şehit edilen Asteğmen Bilgisayar Mühendisi Burak Okay'ın Balıkesir'in Altınoluk ilçesinde tatil yapmakta olan annesi Neriman Okay ve Coşkunöz Holding'e bağlı bir fabrikada Genel Müdürlük yaptığı öğrenilen babası Sezai Okay, Jandarma tarafından 'evinizde hırsız var' diye Bursa'ya çağrıldı. Bursa'dan askeri yetkililerin telefon açarak 'Evinize hırsız girdi' demelerinin ardından yola çıkan Okay çifti, acı haberi Edremit-Balıkesir karayolunda bekleyen askeri yetkililerden aldı. Oğlunun şehit olduğunu öğrenince fenalaştığı öğrenilen baba Sezai Okay, askeri yetkililerce hazır bekletilen ambulansa alındı. Sağlık ekibinin müdahale ettiği Okay'ın ambulansla, doktor kontrolünde Bursa'ya getirileceği bildirildi.

55 gün önce Afganistan'da görev yapıyordu

Şırnak'ta, şehit olan askerlerden Piyade Üsteğmen Ahmet Şevki Evin'in, daha önce Afganistan Barış Gücü'nde görev yaptığı Şırnak'a 55 gün önce tayin olduğu öğrenildi. 15 aylık Efe adlı bir çocuğu olan Evin'in babası Abdurrahman Evin, haberin Aydın İl Jandarma Komutanlığından gelen bir astsubay tarafından kendilerine iletildiğini belirtti. Abdurrahman Evin, 'Bize bu acıyı yaşatanlara Allah aynı acıları yaşatsın. Hem de öz evlatlarına versin' diye feryat etti. Şehit Ahmet Şevki'nin cenazesi vasiyeti üzerine Yeşilyuva beldesinde toprağa verilecek. Ailesi Evin'in, bir hafta önce babasıyla yaptığı telefon görüşmesinde, 'şehit olursa aynı adı taşıdığı dedesinin mezarının yanına gömülmek istediğini' söylediği bildirildi.

Annesine 'Gelinin hasta gel' dediler

Askerlerin şehit düştüğü haberi, ailelerine bu kez büyük bir duyarlılıkla verildi. Yetkililer, şehirde dışında olan bir aileye 'evinize hırsız girdi' diyerek haber verdi. Şehit Er Mehmet Öztürk'ün misafirlikte olan annesine ise yakınları 'gelinin hasta, gel' diyerek haber verdiler. Mehmet Öztürk'ün şehit olduğu haberini, ailesi evlerine gelen askeri yetkililerden öğrendi. Anne Emine Öztürk ise bir yakınını ziyaret etmek için gittiği İstanbul'dan, çocukları tarafından 'gelinin hasta' bahanesiyle çağrıldıktan sonra dönünce acı haberi öğrendi. Şehit Öztürk'ün babasının iki yıol önce vefat ettiği öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious