Barış İçin Her Yolu Deneyeceğim

Barış İçin Her Yolu Deneyeceğim.8779
  • Giriş : 16.10.2008 / 23:21:00

BD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, görev süresi dolmadan önce İsrail ile Filistin arasında barışın sağlanması için her yolu deneyeceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Filistin'e yatırım ve ticaretle ilgili bir konferansta konuşan Rice, “Şunu bilin ki görevimden ayrılıncaya kadar, bu anlaşmazlığı çözebilmemiz için her yolu deneyeceğim” dedi.

Mevcut ABD Hükümetinin görev süresinin sona ermesi yaklaşırken ellerinden geleni yapmaları gerektiğini düşündüğünü belirten Rice, “Zor bir yoldayız, ama denemezsek asla başaramayız” diye konuştu.

Rice, konferansa katılan Filistin Başbakanı Selam Feyyad'ın ekonomi alanında yaptığı reformların memnuniyet verici olduğunu belirtti.

Feyyad da yaptığı konuşmada, bölgede reformların olumlu etkisini görmeye başladıklarını ve doğru yolda olduklarını kaydetti.

Rice, geçen hafta Mısır'dan, İsrail ve Filistin liderleriyle Rusya, AB, ABD ve BM'den oluşan Orta Doğu Dörtlüsü'nün temsilcilerini, ABD Başkanı George W. Bush'un görev süresinin biteceği ocak ayından önce görüşmeler için davet etmesini talep etmişti.

Bu arada, Rice'ın hafta sonunda Orta Doğu'ya yapacağı ziyaretin, Rice ABD'deki ekonomik krizle ilgileneceği için iptal edildiği bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sean McCormack, Abu Dabi'de 17-19 ekimde yapılacak Gelecek Forumu adlı toplantıya Rice'ın yerine Dışişleri Bakan Yardımcısı John Negroponte'nin katılacağını söyledi.

McCormack, “Bu, dünya ekonomisi için önemli bir dönem. Rice, Washington'da kalarak bu konuda destek vermeyi tercih etti” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*