Barış için Öcalan'ı muhatap alın!

Barış için Öcalan'ı muhatap alın!.14113
  • Giriş : 04.11.2007 / 03:00:00
  • Güncelleme : 04.11.2007 / 02:42:46

Barış için PKK ve Öcalan'ı muhatap almak zorundasınız, başka çare yok!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın posterleri ve terör örgütünü simgeleyen flamaların taşındığı mitingte konuşan kapatılan DEP'in eski milletvekili Selim Sadak, “Barış için PKK ve Öcalan"ı muhatap almak zorundasınız, başka çare yok” dedi.

DTP'nin Şırnak'ın Silopi İlçesi'nde düzenlediği, mitinge DTP Genel Başkan Vekili Sema Irmak, Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, kapatılan DEP'in eski milletvekili Selim Sadak, bölgedeki bazı belediye başkanıları ve partililer ile birlikte yaklaşık 5 bin kişi katıldı.

Mitinge katılanlar ölen PKK'lılar için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunurken, "zafer işareti' yaptı. Mitingte, teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın bir gazetede "Yeter artık tecrit ve zehir' yazısı ile tam sayfa yayınlanan fotoğrafları, terör örgütünü simgeleyen flamalar ile "Demokratik birlik için, demokratik özerlik', "Bütün Kürtler kardeştir', "Savaşa hayır', "Çözüme demokratik anayasa gereklidir', "Gençlik her şeye hazırdır', "Ya gerçek demokrasi, ya da hiç', "Savaşa karşıyız, sonucuna hazırız' pankartları taşınırken, sık sık "PKK halktır, halk burada', "Başkan Apo' sloganları atıldı.

Mitingte ilk konuşmayı Türkçe ve Kürtçe yapan DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, TBMM'de savaş isteyenlere, Çanakkale'de birlikte savaşan Kürt kardeşine bayrak çekenlere seslediğini söyledi. Kaplan, “Tarihin kardeşliğe mahkum ettiği Kürt ve Türk halkını birbirine kırdıran, haindir, bölücüdür, ırkçıdır. Musul ve Kerkük'te aynı meclisteydik o zaman niye onlara silah ve namlu uzatıyoruz ? Türk ve Kürt halkı arasındaki savaş, yüzyıla yansıyacak bir savaş felaket demektir. Üçüncü dünya savaşının kışkırtıcılığını bırakın, halklar kardeştir. Bütün dünyanın kabul gördüğü Talabani'yi niye görmüyorsunuz. Kürt olduğu için mi? F-16'lar, Sikorsyler, Kobralar kendi çocuklarının üzerine bomba yağdırmasın” dedi.

ONURUNUZA SAHİP ÇIKIN
Kürtçe konuan DTP Genel Başkan Vekili Sema Irmak, çarenin operasyonda olmadığını mecliste olduğunu belirterek. Kürtler'in iradesine kulak verilmesini istedi. Irmak, “Kürtler'e sesleniyorum, haysiyet ve onurunuza sahip çıkın, nankör olmayın. Kim ne derse desin yolunuza devam edin. Dostluğu ve kardeşliği istemeyenler haindir. Ya demokrasi ya hiç, ya özgürlük ya hiç. Bir daha sesleniyorum, halka özgürlük, biz özgürlük barış istiyoruz” dedi.
Konuşmasının büyük bölümünü Kürtçe yapan Selim Sadak ise, barış için PKK ve Öcalan'ın muhatap alınmasın zorunlu olduğunu başka bir çarenin de bulunmadığını öne sürdü. Kaplan, şöyle devam etti:

"SÖYLEMLERİMİZDEN ANLAMAYANLAR ÇOK PİŞMAN OLACAK"
“Dostluk ve barış sohbetine, Mehmet Uzun'un sohbetine, Abdullah Öcalan'ın mücadelesi ve sohbetine hoş geldiniz. Bu sohbet yüzü akların sohbetidir. Yüzyıldır özgürlük istiyoruz, kardeşlik istiyorsunuz, kendini Türkiye'nin sahibi zannedenler bize yaptıklarını anlayamıyoruz. Ant içerim ki, söylemlerimizden anlamazlarsa, çok pişman olacaklardır. Biz namusumuzu, onurumuzu terk etmeyeceğiz. Başbakan Erdoğan'ın "sözün bittiği yer", Dışişleri Bakanı Babacan, "aksiyon" diyor. Sözün bittiği yerde macera ve felaket başlar. Sözün bittiği yeri söyleyen sözün bittiği yerde her şey var. O yüzden sözü bitirmek doğru değil, söz biterse insanlık dışı her şey olabilir. Sayın bakan Türkiye'yi bir felakete sürüklüyorsun, altından kalkamazsın. Eğer aksiyondan kastettiğiniz operasyonsa bununla bugüne kadar hiç bir şey elde edemezsiniz. Güney Kürdistan'ı (Kuzey Irak'ı kastediyor) operasyon adı altında işgal etmek felaket demektir. Ali Babaca'ın bu aksiyonu Kürdistan'ı yıkma çabasıysa bu sonuçsuz kalacaktır. Bu milletin iradesi için barış ve demokrasi için PKK ve Öcalan'ı muhatap almaları gerekir. Başka çare yok. 8 askerin teslim edileceğine inanıyorum. Çünkü onlar anaların acılarını iyi bilirler. Barış için PKK ve Öcalan'ı muhatap almak zorundasınız, başka çaresi yok.”
Miting nedeniyle çok sıkı güvenlik önlemleri alan polise, çevre il ve ilçelerden de takviye yapıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious