Barış için toprak verme anlayışı yanlış!

  • Giriş : 26.01.2007 / 00:00:00

İsrail'in Stratejik Tehditlerden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Avigdor Lieberman, “barış için toprak verme anlayışının terk edilmesi gerektiğini” söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Lieberman, İsrail'in kuzeyindeki bazı Ordu birliklerine yaptığı ziyareti sırasında, “barış için toprak verme yaklaşımının başarısız olduğunu” belirtti ve “1977 yılından bu yana İsrail'in dört misli büyüklüğünde topraktan vazgeçilmiştir” dedi.

İsrail Başbakan Yardımcısı, ancak bunun sonucunda güvenliğin de daha az olduğunu kaydetti.

Lieberman, İsrail'in, barışın yalnızca elindeki topraklardan vazgeçerek erişilebileceği anlayışını terk etmesi gerektiğini ifade etti ve “Bu yaklaşım başarısız olmuştur” dedi.

Avigdor Lieberman, Suriye konusuna da değindiği konuşmasında, Hamas lideri Halid Meşal ve İslami Cihad'ın Suriye'den işi idare ettiklerini belirtti ve bunun da Suriye'nin barış isteyen değil, terör devleti gibi davranın bir ülke olduğunun kanıtı olduğunu söyledi. Lieberman, Beyrut'ta Hizbullah destekçilerinin gösterileri konusunda da, ülkede durumun istikrarsız olduğunu ve “İsrail'i etkileyebileceğini” ifade etti.

Lübnan'da savaşın hala devam ettiğini söyleyen Lieberman, “İsrail'in her türlü senaryoya karşı hazırlıklı olması gerektiğinin” altını çizdi ve “Bu yanardağın ne zaman ve ne şiddette patlayacağını bilmiyoruz” diye konuştu.
Lieberman, geçen yaz Lübnan'da yaklaşık bir ay süren savaşla ilgili olarak da “Gördüğüm kadarıyla, Lübnan savaşından aldığımız dersler, yaşama geçirilemediği gibi İsrail silahlı kuvvetlerinin komutanlarına da yeterince aktarılmamıştır” görüşünü dile getirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious