Barış Köprüsü ilham kaynağıdır

Barış Köprüsü ilham kaynağıdır.12193
  • Giriş : 19.11.2007 / 16:32:00
  • Güncelleme : 19.11.2007 / 16:55:35

Diyarbakır Belediye Başkanı gençlere tavsiyelerde bulundu...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Baydemir, "50-100 yıl sonra da konuşulacak büyük çalışmalar toplumu pozitif etkiliyor. Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının Hakkari'de yapmış olduğu Barış Köprüsü bugün dahi bir ilham kaynağıdır." dedi.

Yerel Gündem 21 Gençlik Meclisi'nin 11. olağan toplantısına katılan Baydemir, gençlere tavsiyelerde bulundu.

Gençliği 100 yıl sonra da konuşulacak ve tarihe iz bırakacak bir çalışmaya imza atmaya çağıran Baydemir, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının Hakkari'de yapmış olduğu köprüyü örnek verdi.

Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının Hakkari'de yapmış olduğu Barış Köprüsü'nün bugün dahi bir ilham kaynağı olduğunu savunan Baydemir, "Öyle bir çaba ortaya koymamız gerekiyor ki; kentimiz Diyarbakır'ın tarihi misyonuna yaraşır bir şekilde, değişen Türkiye'nin, değişen Ortadoğu'nun ve aynı zamanda bilgilenen, nitelikleşen imkanlarını arttıran gençliğinde merkezi olsun. Diyarbakır Yerel Gündem 21 Gençlik Merkezi bir nevi bölgesel bir rol, merkezi bir misyon üstlenemez mi? bunun çabasını hep beraber ortaya koyamaz mıyız?" dedi.

Yerel Gündem 21 Gençlik Meclisi Koordinatörü Umut Suvari de meclisin çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Türkiye'de Yerel Gündem 21'e ayrılan bütçe konusunda dezavantajlı olduklarına dikkat çeken Suvari, "Bütçede en büyük dezavantajı yaşayan illerin arasındayız. Belediyemizin bütçesinin sınırlı olmasından kaynaklı sorun yaşamamıza rağmen, Türkiye'de en iyi çalışan Yerel Gündem 21'lerin başındayız" diye konuştu.

Konuşmalardan sonra yerel Gündem 21 Gençlik Meclisi'nin bir yıllık çalışması sinevizyonla anlatıldı.

1968 yılında 1. İstanbul Boğaz Köprüsü Projesi'ne karşı çıkan bir grup üniversite öğrencisi Hakkari'ye giderek Zap Suyu üzerine bir asma köprü inşa etmek için kampanya başlatmıştı.

"Boğaz'a değil Zap'a köprü" kampanyası sonrasında Deniz Gezmiş ve arkadaşları tarafından Zap Suyu üzerinde bir asma köprü yapılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious