Barış maçı polemiği (2)

  • Giriş : 25.07.2006 / 00:00:00

İşadamı Yılmaz, Gökçek'e cevap verdi: "Bizim ticari şova ihtiyacımız yok."

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Organize ettiği "Barışa çağrı maçı" iptal edilen ve bununla ilgili Melih Gökçek'in yaptığı açıklamaya cevap veren Ahmet Reyiz Yılmaz, "Biz ticaretimizi Rabbimiz ile yaparız, Melih Gökçek gibi kulları üzerinden değil" dedi.
Yaptığı organizasyonla, Kudüs'te bulunan Abu Gosh-Mevaseret takımlarını Ankara'ya getirip, Ankaraspor ile bir dostluk maçı yaptırarak, Filistin ve İsrail'in üst düzey yetkililerini de biraraya getirmeyi ve bu şekilde Filistin'de akan kanı engelleyeceğini düşünen Yılmazlar İnşaat Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Reyiz Yılmaz, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in yaptığı açıklamaya sert tepki gösterdi.

Kendisini ticari şov yapmakla suçlayan Gökçek'e, "Bizim ticari şova ihtiyacımız yok. Devlet müteaahhiti olamama rağmen, devletten 1 kuruşluk ihale almadık. İsrail'de 2005 yılının en iyi şirketi seçilen bir şirketin, daha fazla ihale istemeye de, reklama da ihtiyacı yok" diyen Yılmaz, organizasyonun iptal edilmesi ile ilgili açıklamalarının muhatabının Melih Gökçek olmadığını vurguladı.

İki ülkenin üst düzey yetkililerini Türkiye'de biraraya getirerek, Filistin'de barışın temellerinin atılacağını düşündükleri bir organizasyonun neden iptal edildiğinin mantıklı bir açıklamasının Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılması gerektiğinin altını çizen Ahmet Yılmaz, "Melih Gökçek kalkmış bana ticari şov yapıyorsun diyor. İsrail harcinde başka ülkelerde de işler yaptım. Fakat, Türkiye'den bir tane ihale almadım. Yüzlerce milyon dolarlık ihale alma imkanına rağmen hiçbirini almadım" diye konuştu.

Türkiye'nin İsrail-Filistin arasındaki anlaşmazlığı çözme konusunda arabulucu olmaktan kaçınmasının nedenini anlayamadığını dile getiren Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: "Onlar da Filistin'de akan gözyaşı üzerinden şov yapmasınlar. Bu organizasyon ile taraflar biraraya getirilerek, akan kanı durdurma ihtimali vardı. Onlarda samimiyetle buna karşı durup, bu organizasyona yardım etmeliydiler. Fakat, tam tersini yapıp, iptal ettiler. Artık, 'Filistin halkının gözyaşlarına ortağız' diye siyaset yapmasınlar."

Ahmet Yılmaz, Gökçek'in Başbakan'ın sahasına girdiği bir alanda karar verdiği için, Erdoğan'dan veto yediğini ileri sürerek, "Bu işte Allah rızası için yola çıkılmıştı. Başbakana sormadan tarih verdiği için, daha sonra çark etmek zorunda kaldı. Hem, bizi ticari çıkar amacıyla suçlamasın. Milletin rızkıyla uğraşmak bizim işimiz değil. Bunu ülkeyi yöneten siyasetçiler (dürüst siyaset yapanları tenzih ederim) daha iyi bilir. Ben barış amacıyla bu yola çıktım. Başka hiçbir amacım yoktur" şeklinde konuştu.

Yılmazlar Grubu'nun 15 yıldır İsrail'de faaliyet gösterdiğini, bu ülkenin inşaat şirketleri arasında ilk 10'a girdiklerini, bunun yanısıra İsrail'deki en büyük yabancı şirketi ünvanını taşıdığını açıklayan genç işadamı, "Melih Gökçek mi Yılmazlar İnşaat Grubu'nun İsrail'de ihale almasını sağlayacak. Buna Melih Gökçek'in hiçbir şekilde gücü yetmez" dedi.

Türkiye'nin İsrail Büyükleçiliği'nin, bu girişimin desteklenmesi yönünde Dışişleri Bakanlığı'na olumlu görüş bildirdiğine işaret eden Ahmet Reyiz Yılmaz, sözlerine şöyle son verdi: "Ahmet Yılmaz, ticaretini yalnızca Rabbi ile yapar. Melih Gökçek gibi kulları üzerinden yapmaz. Kul kendisindeki kusuru başkasında da ararmış. Bu konuda yanlış adama rastladı! O kusur bizde yok, çok şükür. "

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious