Barış mumu sabaha kadar yanacak

  • Giriş : 01.09.2006 / 00:00:00

İnsan Hakları Derneği (İHD) Elazığ Şubesi 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla mum yakıp sabaha kadar uyumama kararı aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İHD önünde toplanan yaklaşık 10 kişilik gurup, ellerinde mumları yakarak yarım saat oturma eylemi yaptı. Ardından büroya geçen grup burada sabaha kadar uyumama eylemini gerçekleştirmeye başladı. Burada bir konuşma yapan İHD Elazığ Şube Başkanı M. Nafiz Koç, 1 Eylül'ün bütün dünyaya barış getirmesi temennisinde bulunarak herkesin barış için elinden geleni yapmasını istedi. Bütün parti ve sivil toplum örgütlerini eylemlerine davet etmelerine rağmen ilgisizlikten yakınan Koç, yine de barış için bir mum yakıp sabaha kadar uyumama kararı aldıklarını söyledi. Başta Lübnan ve Filistin'de barışın mumla aranır halde olduğuna vurgu yapan M. Nafiz Koç, "İnsan hakları savunucuları olarak şiddet ve savaşta ısrar edenlere demokrasiyi, diyalog ve siyasal çözüm yollarının varlığını bir kez daha hatırlatıyoruz. Ölmek ve öldürmekten başka çözüm yolları da vardır." dedi.

Ardından dernek binasında sabaha kadar uyumama kararı uygulanmaya başlandı. Burada açılan bir deftere genel merkezde kitaplaştırılmak üzere orada bulunanlar görüşlerini yazdı. Eyleme İHD Elazığ Şube Başkanı M. Nafiz Koç, DTP Elazığ İl Başkanı Hüseyin Aktaş, Emep Partisi İl Başkanı Cemal Zülfikar ve üyeler katıldı. Eylem bütün yurtta 34 şube ve bir de temsilcilikte gerçekleştiriliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious