Barış nöbeti!

  • Giriş : 25.07.2006 / 00:00:00

Barış ve Adalet Koalisyonu üyeleri, İsrail'in Filistin ve Lübnan'a yönelik gerçekleştirdiği saldırıları kınadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Galatasaray Lisesi önünde toplanan aralarında Mazlumder, Özgürlük ve Dayanışma Partisi, 78'liler Vakfı, SODEV, Türk Tabipler Birliği, Makine Mühendisleri Odası gibi dernek ve sivil toplum kuruluşlarının bulunduğu "Küresel Bak! Barış ve Adalet Koalisyonu", İsrail'i protesto etti. Yabancı katılımcıların da yer aldığı protestoculara Mehmet Ali Alabora, Behiç Ak, Genco Erkal gibi isimler de destek verdi.

"Katil İsrail Filistin'den Defol, Katil ABD Ortadoğu'dan Defol" şeklinde slogan atan grup, Mehmet Güleryüz isimli ressamın yaptığı Filistin'deki saldırıları anlatan bir resim açtı. Ellerinde "Utanç Duvarını Yıkın, Filistin'e Özgürlük" gibi pankartlar tutan grup üyeleri adına tiyatro sanatçısı Genco Erkal, basın açıklaması yaptı. Emperyalizmin Ortadoğu'yu bir ölüm tarlasına çevirmeyi aklına koyduğunu söyleyen Genco Erkal, "İsrail önce Gazze'de bir plajı bombaladı ve sivilleri öldürdü. Bombardıman günlerce devam etti. Filsistin'de ölü sayısı 100'ü geçmişti ki aynı İsrail bu kez de Lübnan'a saldırdı." dedi. İsrail saldırıları neticesinde Lübnan'ın yakılıp yıkıldığını dile getiren Erkal, "Ortadoğu'da insanlar ölürken dünyada iki yüzlülükten geçilmiyor. Ortadoğu'da çocuklar ölürken kendilerini dünyanın efendisi sanan G8 ülkelerinin toplantısından İsrail'i kınama kararı dahi çıkmıyor. Zaten kimin kimi kınamasını bekliyoruz ki?" şeklinde konuştu. AK Parti hükümetine de seslenen Erkal, İsrail'le siyasi ve askeri ilişkilerin derhal kesilmesi gerektiğini dile getirdi. Erkal ayrıca, İncirlik'teki ABD'de üssünün de kapatılmasını istedi.

Basın açıklamasının ardından eyleme destek veren sinema oyuncusu Mehmet Ali Alabora da, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Alabora, "İsrail'in yaptığına karşı olmak gerek. Burada savaş normalleştirildi. Bilgisayar oyununa dönüştürüldü. Savaş normal günlük birşey haline getirildi.Hepimiz harekete geçerek savaşın normal olmadığını anlatmamız lazım. İsrail'i protesto etmemiz gerekir. Eline silah alan herkesi protesto etmemiz lazım. Lübnan'da yaşananlara 'hayır' dememiz gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious