Barışa 7 bin kişi şahit!

  • Giriş : 25.07.2006 / 00:00:00

Mardin'in Kızıltepe ilçesi Dura köyünde 2 ay önce 2 aşiret arasındaki kan davası barışla noktalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Toz kavgası yüzünden çıkan kavga 2 aşiret arasında kan davasına dönüşmüştü. İki ay önce yörenin 2 büyük aşireti olan İlhan ve Necari aşiretleri arasında toz kavgası tartışması yüzünden çıkan kavga silahlı çatışmaya dönüştü.

Her 2 taraftan birer kişi hayatını kaybetmişti. İlhan ve Necari aşireti arasındaki kan davasını sona erdirmek için devreye giren Güneydoğu İş Adamları Derneği eski başkanı Bedrettin Karaboğa, Mardin Müftüsü Celal Yıldız ve yörenin önemli aşiret liderlerinin girişimleri sonucu kan davası barışla sonuçlandı.

Mardin'in Kızıltepe ilçesi Dura köyünde düzenlenen barış yemeğinde bir araya gelen her iki aşiret mensupları birbirlerine sarılarak, barış adına güzel bir tablo çizdi.

Dura köyünde düzenlenen barış yemeğine Mardin valısı Mehmet Kılıçlar, belediye başkanı Metin Pamukçu, AKP Mardin milletvekilleri Beşir Hamidi, Selahattin Dağ ve Nihat Eri, Kızıltepe kaymakamı Fecri Fikret Çelik, Kızıltepe belediye başkanı Cihan Sincar ve bölgenin aşiret liderleri ile yaklaşık 7 bin davetli katıldı.

Mardin Valisi Mehmet Kılıçlar, bölgemizin en büyük sorunlarından bir tanesi de kan davası olduğunu söyledi. Kılıçlar, kan davalarının önüne bir türlü geçilemediğini vurguladı. Yörede yıllardan beri devam eden kan davası yüzünden yüzlerce insanımızın canına mal olduğunu ifade eden Kılıçlar "Artık bu tür olaylara son verelim. Bugün burada güzel bir örnek tablo ile karşılaştık. Kan davası barışla noktalandı. Bölgedeki önemli aşiret liderleri ve özellikle bu barışta büyük katkısı olan Bedrettin Karaboğa'nın girişimleri sonucu kan davası büyümeden sona erdi. Bizleri sevindirdi. Keşke bu olay yaşanmasaydı. Olan oldu. Bizim yapacağımız tek şey ise bu ailelerin çocuklarına barışı kazandırmaktır." dedi.

Yıllardan beri bölgede yaşanan feodal çatışmaları ister istemez bölgede sosyal yapılanmayı etkilediğini ifade eden Güneydoğu İş Adamları Derneği eski başkanı ve Karaboğa Şirketler Grubu Başkanı Bedrettin Karaboğa ise çabalarının bölgede sosyal yapılanmayı oluşturmak olduğunu dile getirdi.

Karaboğa, şunları söyledi: "Bü tür olayların önüne geçtiğimiz zaman bölgede barış ve huzur ve güven gelir. En kötü barış en iyi savaştan daha iyi olacağına inanıyorum. Bu yüzden insanlar savaşı bırakıp barışa sevgiye ve huzura koşmalıdırlar."

Daha sonra Mardin Valisi Mehmet Kılıçlar İlhan aşireti lideri H. Şehmus İlhan ve Necari aşireti lideri H. Sahsah Yılmaz'ı bir araya getirip davetlilerin önünde barıştırdı.

Barış yemeğinde 200 koyun ve bir ton pirinç pilavı barış yemeğine katılan 7 bin kişiye ikram edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious