Barışı korumak için gideriz

  • Giriş : 16.08.2006 / 00:00:00

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, bir günlük Lübnan ziyaretini tamamlayarak Ankara'ya döndü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Lübnan'a gönderilecek barış gücünün Hizbullah'la mücadele etme ve Hizbullah'ın silahlarını toplama gibi bir misyonunun olmayacağını söyledi. Gül, askerin görevinin barışı korumak ve Lübnan hükümetine yardımcı olmak olacağını vurguladı.
Bakan Gül'e ziyareti sırasında Başbakan'ın Uluslararası İlişkiler Danışmanı Ahmet Davudoğlu, Genelkurmay Başkanlığı'ndan bir Tümgeneral ve Albay ile Milli İstihbarat Teşkilatı'ndan yetkililer eşlik etti.

Esenboğa Havalimanı'nda bir basın toplantısı düzenleyen Abdullah Gül, Lübnan'daki temasları sırasında Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora, Meclis Başkanı Nebih Berri, Dışişleri Bakanı Fevzi Suluh ve diğer yetkilerle görüşmede bulunduğunu belirtti. Gül, bu görüşmelerde bugünkü durumun, kısa gelecek içerisinde yapılacak olanlar ve yapılabilecekler hakkında istişarelerde bulunduğunu söyledi. Gül, ayrıca konu hakkında Lübnan hükümetinin görüşlerini öğrenme imkanı da bulduğunu ifade etti.
Gül, ayrıca Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora'nın Fransız, Malezya ve Pakistan Dışişleri Bakanlarına vereceği yemeğe katıldığını ve bu bakanlarla da kısa süreli görüşmeleri olduğunu bildirdi. Gül, ziyareti sırasında savaştan etkilenen bölgeleri ve mahalleleri de görme imkanı bulduğunu ve faydalı ve zamanında bir ziyaret gerçekleştirdiğine inandığını söyledi.

Gül, Lübnan'da gördüklerini hükümetle ve Başbakanla paylaşacağını ve konunun Dışişleri Bakanlığı'nda değerlendirileceğini kaydetti.

Lübnan'a gönderilmesi planlanan barış gücünün çatışma ihtimali bulunduğu ve bu konuda Lübnanlı bakanlardan herhangi bir güvence alıp almadığının sorulması üzerine Bakan Gül, Lübnan makamların BM karar tasarısı çıkarılması sırasında ısrarla üzerinde durdukları konunun çatışma ihtimalinin giderilmesi ve oraya gelecek gücün Lübnan halkı ile bir temasının olmaması olduğunu belirtti.

Gül, bölgeye gönderilecek gücün sadece barışı koruyacak bir misyon üstlenmesi ve bunun dışında herhangi bir misyonu üstlenmemesinin Lübnan tarafının isteği olduğunu vurguladı. Bu sebeple karar tasarısının geç çıktığını belirten Gül, "Dolayısıyla oraya gidecek uluslararası gücün görevi gayet açıktır. Ve hiçbir ülke zaten bunun ötesinde bir şey düşünmemektedir. Orada hiçbir Lübnanlı grupla daha açıkçası Hizbullah'la, onlarla uğraşmak veya onların silahlarını alıp hükümete teslim etmek gibi böyle bir misyon söz konusu değildir. Hiçbir ülkenin de böyle bir misyonu üstlenme durumu da zaten yoktur orada. Bunun öncelikle söylemek isterim. Gidecek olan güçler oraya barışı korumak için gidecektir. Lübnan hükümetine yardımcı olmak için gidecektir" dedi.
Gül, gidecek gücün Lübnan hükümetinin daveti üzerine bölgeye gideceğini ve Lübnan hükümetinin Hizbullah dahil bütün grupları temsil ettiğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious