Barış'ın cenazesi memleketi Bartın'da toprağa veriliyor

Barış'ın cenazesi memleketi Bartın'da toprağa veriliyor.5111
  • Giriş : 06.07.2007 / 12:52:00
  • Güncelleme : 06.07.2007 / 13:08:08

Barış Akarsu'nun cenazesi bugün memleketi Bartın'da toprağa veriliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Barış'ın cenazesi Amasra'da

Muğla'nın Bodrum ilçesinde geçirdiği Trafik Kazası sonucu hayatını kaybeden şarkıcı ve oyuncu Barış Akarsu'nun cenazesi, Bartın Devlet Hastanesinden Amasra ilçesine getirildi.

Tabutu karanfillerle süslenen Akarsu'nun cenazesinin Amasra'ya getirilişinde vatandaşlar izdiham oluşturdu, sanatçının kız kardeşi Nesrin ile yakınları da sinir krizleri geçirdi.

Amasra Belediyesi önünde toplanan çok sayıda kişi de ellerinde Akarsu'nu fotoğraflarının yanı sıra karanfiller taşıyorlar.

_____________________________

Bartın'ın Amasra İlçesi Belediye Başkan Ali Yıldırım, Akarsu'nun cenazesinin bugün öğlen defnedileceğini bildirdi.
Yıldırım, Akarsu'nun cenazesinin Bartın Devlet Hastanesi morgundan alınarak Amasra'daki evine götürüleceğini, daha sonra İskele Camisi'nde kılınacak namazın ardından Amasra Şehir Mezarlığı'nda toprağa verileceğini söyledi.
Ekiplerinin mezarlıkta hazırlıklarını sürdürdüklerini belirten Yıldırım, "Bodrum'a giderek Barış'ın sağlık durumu hakkında bilgi aldık. Daha sonra İstanbul'a döndüğümde acı haberi duyunca çok üzüldüm. Ailesiyle birlikte sanatçının cenazesini kente getirdik. Akarsu, Amasra'yı temsil eden, hepimizin önemli bir parçasıydı. Yaşamını yitirmesiyle ilçede herkesin bir parçası kayboldu" dedi.
Barış'ın isminin Amasra ile özdeşleştiğine dikkat çeken Yıldırım, Akarsu'nun adını Amasra'daki bir sokağa ya da parka vermeyi düşündüklerini söyledi.
Bu arada, Amasra'nın ilçe merkezinde "Dualarımız Barış İçin" yazılı Akarsu'nun posterini görenler, duygulu anlar yaşadı.
Barış önceki gün hayatını kaybetmişti
Bodrum'da 30 Haziran'da geçirdiği trafik kazasının ardından komaya giren 28 yaşındaki şarkıcı Barış Akarsu 4 Temmuz'da hayatını kaybetti. Barış'ın sevenleri komada olduğu dört gün boyunca hastane bahçesinden ayrılmadı.
***
Barış Akarsu’nun Bartın’ın Amasra ilçesindeki annesi Hatice Akarsu, oğlunun kedisi Miço’yu severek üzüntüsünü hafifletmeye çalışıyor.
Anne Akarsu, Akkonak köyündeki evinde, yaptığı açıklamada, Barış’ın 29 Haziran 1979’da doğduğunu söyledi.
İnsanlığı ve paylaşmayı seven yapısıyla örnek kişi olan oğluna olumsuz hiçbir şey öğretmediğini anlatan Akarsu, şöyle konuştu:
"Barış, dünyaya çok tatlı geldi. Kelebek gibi, melek gibi bir bebeğim vardı. Onu ben çok şımarık ve nazlı büyüttüm. İkimiz birbirimizi büyüttük. Çünkü, o benim ilk çocuğumdu. Yüreğimdeki sevgileri ona verebildiysem bana ne mutlu. Tüm sevenleri onu gördü. Barış çok araştırmacıydı. Çocukluğundan itibaren herhangi birşey bulduğunda ’anne bu ne?’ demesini bilen çocuktu." Oğlunun ilkokuldan itibaren müziğe merakı olduğunu belirten anne Akarsu, "İlkokul yıllarında flüt çalardı. Sürekli benden gitar isterdi. Her yıl çocuğumuza ayrı müzik aleti alırdık. Okul yıllarında öğretmenleri, oğlumun müziğe karşı duyumlarının çok kuvvetli olduğunu söylerlerdi.
Barış nota eğitimi almadı, ancak bütün şarkıların notalarını çıkartabilirdi. Amasra’daki büyüklerinden gitar çalmayı öğrendi" dedi.
Hatice Akarsu, "Ben çocuğumun subay olmasını isterdim. Çünkü, saçlarıyla çok güzeldi. Küçükken subay olacağını söyleyen oğlum, müziği çok severdi. Oğlum Zonguldak’ta doğdu, 2-2.5 yaşından sonra da Amasra’da büyüdü. Burada barlarda müziğe başlayarak, Zonguldak’ın Karadeniz Ereğli ilçesinde 5 yıl çalıştı. Ondan sonra da yarışma programına katılarak başarı elde etti" diye konuştu.


"OĞLUM ÇOK VEFALIYDI"
Oğlunun her zaman çok vefalı olduğunu, tüm Türkiye’nin de bunu anladığını ifade eden anne Akarsu, şunları söyledi:
"Türkiye, Barış’ın yüreğindeki güzelliği biliyor. Çocuğum çok vefakar ve insancıldı. Bir karıncayı incitmekten korkardı. Kedisi Miço’yu sokakta buldu. Eli ayağı kırılmış haldeki kediyi veterinere götürüp bakımını yaptırmış. Onun kedisi şimdi benim yanımda. Onun emaneti bende.
Yolda, sokakta ekmek görse onu kaldıran bir çocuktu oğlum. Miço’ya İstanbul’da bakıyordu. Ancak, ’anne, ben yoğun çalışmalardayım. Kediye bakamıyorum. Bunu sana getireceğim’ diyerek bana verdi. Hayvan, bizim yanımızda kendini buldu. Çünkü, kedi İstanbul’da sürekli evde durmaktan strese girmişti. Miço, artık bana onun armağanı oldu. Onu ölesiye seviyorum. Miço, oğlumdan bana yadigar kaldı." Oğlunun ünlü olduktan sonra değişmediğini, sevgiyle büyüyen çocuk olduğunu belirten Hatice Akarsu, "Ama şu anda aramızda yok. Onunla gurur duyuyorum. Böyle olmasını hiç istemezdim. Daha çok güzel şeyler başaracaktık onunla. Rabbim, onu bizden daha çok seviyormuş. Onu çok seviyorum. Sevenleri berbat oldu. 7’den 70’e herkesin sevgisi beni çok mutlu ediyor" dedi.
Anne Akarsu, Miço’ya, kedi dediği zaman oğlunun ona "o benim kedim değil oğlum" dediğini de söyledi.
Bu arada çok sayıda televizyonun canlı yayın araçları, Akarsu’nun evinin önünde yayın yapmak için bekliyorlar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious