Barnabas İncil'i, intihal krizi doğurdu!

Barnabas İncil'i, intihal krizi doğurdu!.14700
  • Giriş : 29.01.2009 / 12:02:00

Aydoğan Vatandaş'ın aylar önce yazdığı Apokrifal kitabındaki bilgiler bugünlerde gündemin bir numarası. Barnabas İncilinin gizemli sırrı medyada intihal tartışmasını da başlattı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Barnabas İncil'i üzerine ÜLKE TV ekranlarında bir haftadır yapılan tartışmalar durmayacak gibi. Konuyu etraflıca araştıran Turgay Güler dün akşam Genelkurmay'da olduğu öne sürülen Barnabas İncilinin görüntülerini yayınladı. Olaya savcılar da el koydu. Fakat olay bugün çok farklı bir alana taşındı.

Zaman Gazete yazarı Aydoğan Vatandaş'ın 2008 yılında kaleme aldığı Timaş Yayınları'ndan çıkan 'Apokrifal- Kayıp Kitap Ergenekon ve Bir Cinayet'in Anatomisi' adlı kitabında yer alan bilgilerin kullanılması intihal krizi doğurdu.

Bugün Gazetesi yazarı Nuh Gönültaş, Star Gazetesi yazarı Aziz Üstel'in 21 Ocak'ta Barnabas İncil'inin Genelkurmay'da olduğuna dair iddiaları kaleme aldığı yazısında kullandığı bilgilerin kaynağı olan Apokrifal kitabını kaynak göstermediğini belirtti.

Gönültaş bununla birlikte, ÜLKE TV'de Turgay Güler'in hazırladığı Sıra Dışı programında da kitaba vurgu yapılmadığını ve programa bağlanan Aydoğan Vatandaş'ın konuşmasının yarıda kesilip hattan alındığını ileri sürdü.

Gönültaş yazısında Haber7.com'a da değindi. Aziz Üstel'in yazısını alıntılayan editörlerimiz kitabı daha önceden okudukları için yazının altına dipnot bırakıp kaynak göstermişti.

İŞTE GÖNÜLTAŞ'IN YAZISI

Star Gazetesi yazarı Aziz Üstel Türkiye'de bir mağarada iken bulunan 'Barnabas İncili'nin başına gelenlerle ilgili bir yazı yazıyor.

Kelimesi kelimesine Aydoğan Vatandaş'ın 'Apokrifal' adlı kitabından almış cümleleri.

Kaynak gösteriyor mu?

Hayır!

Yazıda Hamza Hocagil ile kitapta yer alan anlatımların bir kısmını aynen almış koymuş. Kimse de 'bu alıntıları nereden yapıyorsun' diye sormuyor.

Basınımızın içinde bulunduğu editöryal zafiyeti göstermesi bakımından önemli, zira basınımızın güzide gazeteleri, haber siteleri, Aziz Üstel'in yazısını alıp haberleştiriyor. Kimsenin Üstel'in yazısında geçen bilgilerin kaynağını sorgulamak gibi bir derdi maalesef yok.

Bir tek Haber7.com, Üstel'in yazısının kaynağını fark ediyor ve yazısının altına, Üstel'in düşmediği küçük bir not düşüyor Star Gazetesi'nin imzasını atarak. 'Yukarda yer alan bilgiler Aydoğan Vatandaş'ın Timaş Yayınlarından çıkan 'Apokrifal- Kayıp Kitap Ergenekon ve Bir Cinayet'in Anatomisi' adlı kitabından alıntılanmıştır.'

Kısa süre sonra fark edenler çoğalıyor ve ertesi gün Aziz Üstel bir yazı daha yazarak kesinlikle okumadığı anlaşılan kitabın arka sayfasından cümleler serpiştiriyor yazısına ve bir iki yerde parantez içinde kitabın adını veriyor. 'Bkz. Apokrifal' diye...

Ertesi gün Ülke TV Aziz Üstel'in bu iki yazısından yola çıkarak bir program yapıyor.

Kaynak kim?

Aziz Üstel.

Programda Aydoğan Vatandaş'ın kitabında geçen konular tartışılıyor ama kitaptan hiç bahsedilmiyor.

Aradan bir hafta daha geçiyor. Aynı program aynı konuyu tekrar ekranlara taşıyor.

Kayıp Barnabas İncili'nin Başına gelenler...

Program sunucusu Aziz Üstel'e soruyor. 'Efendim bu konulara nasıl merak sardınız?

Aziz Bey araştırmacı gazeteci edasıyla, Uğur Mumcuların, Abdi İpekçilerin adını falan veriyor. Ve en sonunda da Don Brown'ı falan okuduğunu söylüyor. Köşe yazısına temel teşkil eden kitaptan, programın yapılmasına neden olan tek kitap apokrifal ve yazarının adını bile anmaya gerek duymuyor.

Programın sunucusu, telefon bağlantısı yaptığı Doç.Dr. Hamza Hocagil'in birçok kez ismimi anmasına rağmen izleyicisine kitabın yazarıyla ilgili ya da Barnabas İncili macerası ile ilgili yazılan kitabın adını bile anmıyor.

Bir 'Aydoğan Vatandaş' ismi geçiyor programda ama, kimdir, nedir belli değil... Programa bağlanmak isteyip bu konudaki sitemini dile getirmeye çalışan Aydoğan Vatandaş'ın konuşması kesiliyor ve hattan alınıyor.

İzleyiciye ve Vatandaş'a büyük saygısızlık!

Neden mi?

Çünkü alacak olsa, programın tüm büyüsü bozulacak diye düşündüler.

Çünkü orada konuşulan her şey zaten daha önce yazılmış, tarihe çoktan not düşülmüş.

Aziz Üstel'in yazısının kaynağı 'Apokrifal' adlı kitap olduğuna göre, sunucu arkadaşın kitapta geçen iddialarla ilgili yazarı arayıp fikrini alması gerekmez mi?

Bu en basit gazetecilik kuralı değil midir? Bu bir kitabın reklamını yapmak değil, haberinizin kaynağını açıklamaktır. Meslek ahlakı bunu gerektirir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*