Barolar Birliği başörtülü avukat avına sessiz kaldı

Barolar Birliği başörtülü avukat avına sessiz kaldı.11743
  • Giriş : 29.06.2008 / 08:06:00

Özok, İstanbul Barosu'nun adliyelerde başörtülü avukatların ihbar edilmesi için yaptığı duyuruya sessiz kaldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ankara Barosu Başkan Yardımcısı Hasan Ürel ise avukatların mesleki faaliyetleri dışındaki kıyafetlerinin baroyu ilgilendirmeyeceğini ifade etti.

İstanbul Barosu'nun insan hak ve hürriyetlerine aykırı bulunan ilanını değerlendiren TBB Başkanı Özok, görevli olduğu sürece bu konuda yorum yapamayacağını ifade etti. Başörtülü avukatların baroya ihbar edilmesini isteyen duyuru hakkında Özok, şöyle konuştu: "Şöyle yapıyorlar, yanlış değerlendiriyorlar diyemem. Yorum yapamam. Çünkü itirazlar bize geliyor. Siz başka yazıyorsunuz, başkası başka anlıyor sizin yazdığınızı. Biz bizim önümüze gelecek konularda konuşmuyoruz. Sor başka bir şey konuşayım. Çünkü birtakım spekülasyonlara neden oluyor. Çünkü yarın bir gün başkası itiraz ediyor. 78 barodan bu tür yakınmaları karara bağlıyoruz. Anayasa Mahkemesi üyelerinden birinin kapatma davasıyla ilgili görüş bildirmesi gibi bir şey olur."

Ankara Barosu Başkan Yardımcısı Avukat Hasan Ürel, barolarının avukatların özel hayatında giydiği kılık kıyafetle ilgilenmediğini belirtti. Ürel, şu açıklamada bulundu: "Biz meslektaşımızın özel hayatıyla ilgili değiliz. Avukatlar, mesleki faaliyetlerini ifa ederken Barolar Birliği tarafından tayin ve tespit edilmiş kılık kıyafet yönetmeliğine uygun davranmak zorundadırlar. Bunun dışında özel hayatıyla ilgili kılık-kıyafeti baroyu ilgilendirmez."

Hukuk ve Hayat Derneği Başkanı Avukat Nurullah Albayrak ise İstanbul Barosu'nun, yasaya aykırı olarak kapsamı genişletici işlem yaptığını belirtti. "Baronun avukatları birbirlerini ihbar etme konumuna sokması hukuken doğru olmadığı gibi, soğuk savaş dönemlerine özgü ihbar müessesesini hatırlatıyor." diyen Albayrak, başta hukukçular olmak üzere herkesin, karşısındakinin farklılıklarına saygılı olması gerektiğine dikkat çekti. Albayrak, "Farklı olana zarar verme gibi düşmanca tavır ve davranışlardan kaçınması gerekmekte iken aksine davranışlar, kutuplaşmayı ve toplumsal barışı zedeleyecektir. Bu nedenlerle yasaya aykırı bu uygulamaya son verilmelidir." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious