Barolar Birliği'ni kızdıran karikatür

Barolar Birliği'ni kızdıran karikatür.16259
  • Giriş : 25.07.2008 / 16:10:00

Memecan’ın kanlı karikatürüne Barolar Birliği’nden büyük tepki geldi..

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye Barolar Birliği, Sabah gazetesinin karikatüristi Salih Memecan’a tepki gösterdi. Memecan, 23 Temmuz günü yayınlanan Bizimcity’deki karikatüründe “avukat cübbelerine kan bulaştığını” göstermişti.

Karikatüre tepki gösteren Barolar Birliği ise son 7 yılda avukatların 231 adet saldırıya uğradığını ve 14’ünün ölümle sonuçlandığını hatırlattı ve “Evet cüppelerimizde kan vardır, ancak bu kan ne katilin, ne ırz düşmanının ne de çetecinin kanıdır. Bu kan kendi kanımızdır” açıklaması yapıldı.

Açıklamada, “Savunma mesleğinin mensupları ve onların örgütü olarak temel görevimiz, eksiksiz demokrasi hedefine ulaşmada insan haklarının ve bu kapsamda fikir ve basın özgürlüğünün en geniş şekilde kullanılmasına destek olmaktır. Ancak bu anlayışımız bu hakareti hoş görecek boyutta olamaz” denildi.

Açıklamada Memecan'ın bu durumu da hatırlaması gerektiği ifade edilirken, “İçinde bulunduğu ailevi ve ekonomik etkenler ile kullanmak zorunda kaldığını düşündüğümüz fırçası ile insanlara, tümüyle mesleklere haksızlık yapmamasını, hakarette bulunmamasını, zeka ve espri gücünü göstermesini öğütleriz” denildi.

Açıklamada, TBB olarak değerli karikatürcülerden daima övünç duyulduğu belirtilirken, yargı konusunu da mizah unsuru yapan birçok karikatürist olduğu kaydedildi. Açıklamada, “Bu karikatürcüler, ne denli keskin olursa olsun 'mizah'la bir mesleğin mensuplarını tümüyle ve en yakışıksız biçimde karalamanın ayrımını bilen, olgun sanatçılardı. Memecan'ın bu saygın karikatürcüler arasında yer alma şansını yitirmesi, kendi tercihidir” ifadesine yer verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*